Krása a relaxace,  Prevence,  Rubriky,  Zdraví v kuchyni

Dokonalý společník čaj

Šálek čaje uklidňuje, povzbuzuje, zahřívá, ochlazuje, ale i léčí.

SAMA CHUŤ je jen jednou z mála rozkoší, kterou čaj nabízí. Dokážete-li říci, který druh čaje je vaším favoritem, a naopak označit takový, který vám nechutná, jste na nejlepší cestě stát se opravdovým znalcem. Avšak daleko důležitější než míra vědomostí jsou pocity, které pití čaje navozuje. Právě díky nim je čaj pro miliony lidí na celém světě oblíbeným a nepostradatelným společníkem.

Co dokáže kofein

Chceme-li mluvit o pozitivních účincích čaje na lidský organismus, pak je prvním pojmem, který padne, kofein. Kofein je obsažený ve více než šedesáti různých rostlinách, ačkoliv si většina z nás spojuje jeho výskyt především s kávovými zrny. Kofein povzbuzuje nervový systém, odstraňuje únavu, ospalost, povzbuzuje svalovou i duševní činnost. Srovnávat účinky kofeinu v čaji a v kávě je obtížné. Snad jen tolik: účinek kávy se projeví okamžitě, povzbuzující vliv čaje na organismus zaznamenáme po deseti až patnácti minutách. Vzestup aktivity způsobený kofeinem v čaji ale neprovází následný útlum a zažívací problémy, které může přinést přílišné pití kávy. Zvláštní význam v čaji mají třísloviny, které tvoří na sliznicích povrchovou vrstvu a chrání tak hlouběji uložené tkáně před mechanickými, chemickými a bakteriálními vlivy.

Lékař v šálku

Blahodárný vliv má pití čaje na činnost mozku. Potvrzují to studie, které zkoumaly řešení matematických úloh před podáním čaje a po něm. Účinky čaje zrychlily výkonnost o dvacet pět procent, o stejné množství klesl počet chyb. Jenže to není zdaleka vše co tento nápoj dokáže. Čaj jako koupel se doporučuje po spálení pokožky sluncem a populární je rovněž koupání kojenců s problematickou pokožkou v odvaru černého čaje. Čaj také snižuje hladinu cholesterolu. Proto v Číně většina obyvatelstva netrpí arteriosklerózou, což je důsledek pití čaje před jídlem a po něm – právě čaj zabraňuje usazování lipidů v cévách. Kromě toho látky obsažené v čaji cévy posilují, což má na svědomí jen ojedinělé výskyty infarktu, mrtvice a trombózy. Zajímavým rébusem pro vědce je pak zelený čaj, ve kterém vitamin C z neznámých důvodů nezničí ani teplota vroucí vody.


Pro lepší pochopení složení čaje uveďme, že má dvě základní podoby listů. Ty větší se nazývají lístky pekoe, někdy i orange pekoe. Někteří obchodníci s oblibou nabízejí druh čaje orange pekoe, ve skutečnosti ale takový čaj neexistuje. Obvykle se pod tímto názvem skrývají různé druhy čajů namíchané tak, aby se dosáhlo lahodné chuti. Pupen, který se v souvislosti s čajovníkem často mylně zmiňuje jako příslib květenství, je pouze dalším listem, respektive jeho zárodkem. Je nejcennější části rostliny a je výjimečné chuti a kvality. Čaje, které se dělají pouze z pupenů, patří k těm nejvíce ceněným. Foto: Sutterstock

Chrání před zubním kazem i rakovinou

Účinek čaje je patrný také ve stomatologii, řada zubařů pití čaje vřele doporučuje. Několik šálků silného čaje totiž obsahuje denní dávku tří miligramů fluoridu, který zabraňuje osteoporóze a chrání zubní sklovinu před kazy. Mimochodem v zeleném čaji je třikrát více fluoridu než v černém. Polyfenoly obsažené v čaji zvyšují i počet bílých krvinek, které plní roli obránců před infekcí. Další nadějný vědecký poznatek přichází z Japonska. V místech, kde se tradičně pěstuje zelený čaj a tamní obyvatelé ho hojně popíjejí, téměř neumírají na rakovinu žaludku. Vděčí za to vysokému obsahu selenu v čaji, který vytváří přirozenou obranu proti rakovině.

Dědictví společného předka

Navždy zůstane utajeno, kdo vypil první doušek čaje. Nejstarší zmínka o čaji pochází z roku 350 n. l. Objevení čaje se s oblibou připisuje císaři Šen-nungovi. Tento božský vladař popisuje ve své knize rostlinu odpovídající čajovníku. Od těch dob se na celém světě vypěstovalo mnoho druhů čajů. Všechny mají ale společného předka. Je jím rostlina Camellia sinensis.

Stovky chutí a vůní

Bez zajímavosti není ani pestrost čajových chutí, vždyť právě jejich rozličnost je na čaji fascinující. Odpověď hledejme v různých postupech zpracování. V současné době existuje šest základních druhů čajů: bílé, žluté, zelené, druh Oolong, černé čaje a druh Pu-Er. Čaje bílé a žluté jsou vzácné a lahodné a stejně jako čaje zelené se pěstují jen na několika místech. Při zpracovávání se lehce spařují, pak se vysoušejí na pánvích a na jejich výslednou kvalitu má velký vliv ruční práce. Druhy Oolong se naopak vystavují žáru delší dobu, jsou voňavé a mají výjimečnou chuť, nezřídka voní železem. Černým čajům se v Číně říká červené. Mají sice černou barvu, ale získává se z nich nápoj tmavě rudý. Větší oblibě než ve své domovině se těší v západních zemích. Čaj druhu Pu-Er je výhradně čínský čaj, má trochu zatuchlou vůni, kterou mají na svědomí obsažené bakterie. Přezdívá se mu čínský penicilin. Dobře působí na zažívání, ale hlavně na úbytek hmotnosti.

Ivana Dulková, foto: Sutterstok







Koupit časopis