Prevence,  Rubriky

Devět měsíců jako na dlani

Malý průvodce těhotenstvím aneb Jak miminko mění ženské tělo

STAČÍ JEDNA NÁVŠTĚVA ORDINACE a život nabírá jiné obrátky. Právě před chvílí totiž z úst gynekologa zaznělo: „Čekáte dítě, maminko.“ Jaké to bude dál? Pojďte se s vaším těhotenstvím pěkně měsíc po měsíci seznámit.

První měsíc

Nedostala jste menstruaci a vaše prsy se začínají pozvolna zvětšovat. Přestože pravděpodobně chodíte ještě do práce, snažte se už trochu šetřit. Hlavně zpočátku je totiž těhotenství velmi křehké. Pokud se cítíte jakoby bez energie a možná apatická, není na tom nic neobvyklého. Miminko je totiž pro váš organismus nezvyklou a zároveň značnou zátěží. Neměla byste se proto přepínat. Hodně odpočívejte a spěte.

Druhý měsíc

Prsy se vám stále zvětšují a také se trochu mění. Prsní dvorec ztmavne, bradavky jsou citlivější a zvýrazní se povrchové žíly. Někdy se objeví první pajizévky neboli strie. Můžete mít žaludek „jako na vodě“, volte tedy raději lehká, dobře stravitelná jídla plná vitaminů. Je také možné, že trpíte zácpou a chodíte častěji močit. „Nic špatného se s vámi ale neděje – všechno jsou to normální reakce organismu, ze kterých si není třeba dělat hlavu,“ ubezpečuje MUDr. Jiří Dvořák. Nenoste už žádné těžké tašky a nezvedejte objemné předměty.

Třetí měsíc

Dělohu teď máte asi tak velkou jako grapefruit. Můžete mít pocit, že se váš organismus dočista pomátl. Cítíte se totiž pravděpodobně mnohem lépe než v prvních dvou měsících. Možná je vám po ránu ještě stále nevolno, možná máte zvláštní chutě – třeba na kyselé okurky. Buďte klidná, je to zcela normální. Hormonální bouře ve vašem organismu dělá prostě divy. Pozorujete také, že už přibíráte na váze. Pokud trpíte zácpou, poraďte se s lékařem či lékárníkem. Plná střeva by totiž mohla dráždit dělohu, proto je vyprazdňování třeba šetrně, ale účinně upravit. Preventivně pomáhají procházky a lehká strava bohatá na vlákninu.

Čtvrtý měsíc

Horní část dělohy dosahuje úrovně pupku. Pro většinu maminek nadchází čas, kdy si konečně mohou těhotenství vychutnat. Ranní nevolnosti jsou pravděpodobně ty tam a díky hormonálním změnám se vám zlepšuje pleť i kvalita vlasů a nehtů. Zároveň ale můžete mít více pih než dříve. Ztrácíte štíhlý pas a na bradavkách můžete občas zpozorovat kapky mléka. Také je vám častěji horko a více se potíte.

Pátý měsíc

Konečně cítíte pohyby svého miminka! Zatím jsou ale skromné a víte o nich jen vy. Rukou je ucítíte až později. Pokud jste dříve nemusela příliš pečovat o pokožku, teď byste měla začít. Zvláště bříško, prsa a hýždě jsou stále náchylnější k tvorbě strií. Jemné masáže (raději vynechte bříško, abyste příliš nedráždila dělohu) a používání vhodných tělových přípravků mohou mnohé napravit. Ve hře je však řada dalších faktorů – například dědičnost nebo vrozená elasticita kůže. „Pokud jste ještě nezačala s těhotenským cvičením, máte nejvyšší čas,“ doporučuje gynekolog. Vaše bříško se už výrazně zaoblilo. Snadno se zadýcháte, ovšem to se brzy – až plod sestoupí do pánve – změní. Hodně pijte, pomáhá to vyměšování a budete tak šetřit své ledviny.

Šestý měsíc

Začínáte rychleji přibírat na váze – 200 až 300 g týdně. Možná také hůře spíte, miminka totiž bývají nejčilejší právě v noci. Pokud jste to ještě neudělala, měla byste provést reorganizaci svého šatníku. Spodní prádlo by mělo být z kvalitních materiálů, podprsenky beze švů, vyztužené a se širokými ramínky, aby dobře držely a podporovaly zvětšující se prsa. Kalhotky by měly chránit bříško, ale natlačit na něj. Existují také různé podpůrné pásy, které formují postavu a přitom prospívají těhotenství.

Sedmý měsíc

Srdce vám buší rychleji, krev teče pomaleji a možná vám otékají ruce a nohy. Pomůže, zvednete-li je do vyšší polohy a podložíte-li si je. Kvůli riziku křečových žil choďte často bosa a nedávejte si nohu přes nohu.

Osmý měsíc

Začínají se objevovat drobné potíže. Hůře se vám dýchá, protože plod tlačí na bránici a vy máte málo prostoru k pořádnému nádechu. Cítíte se také těžká a občas vás mohou překvapit izolované stahy dělohy a rozptýlené bolesti. Začíná se vám totiž rozšiřovat pánev, aby jí mohlo později projít děťátko na svět. A ono samo si zase hledá nejvhodnější polohu, aby do pánve – až přijde čas – mohlo sestoupit.

Vysušuje-li se vám pokožka, pečujte o ni hydratačními a zvláčňujícími krémy. Některé ženy se v této době také polekají hnědého pruhu, který se táhne od horní části bříška až ke stydké kosti. Strach je ale zbytečný. V těchto místech totiž vede vazivová střední čára břicha, ke které se upínají svaly. V těhotenství se právě na tomto místě může hromadit pigment. Čára po porodu zase zmizí.

Devátý měsíc

Děloha zvětšila svou hmotnost zhruba desetkrát a svůj objem pětsetkrát. Plod sestupuje a tlak na srdce i plíce se zmenšuje. Bušení srdce ustává a také se vám lépe dýchá. Na druhou stranu se vám hůře chodí a v noci těžko hledáte polohu, která by vám dovolila pořádně spát. Dva až tři týdny před vypočteným termínem porodu se mohou objevit poslíčci – slabé, nepravidelné děložní stahy, které však opět ustanou. Porod pouze signalizují, ale nevedou k němu. Několik dní před porodem můžete cítit bolesti podobné těm při menstruaci. Ale nebojte se, až přijde „vaše chvilka“, určitě to včas poznáte.

Text: Irena BEČVÁŘOVÁ, foto: Sutterstock

Co miminku ve vašem bříšku určitě škodí

Alkohol: Dokonce i nízkoprocentní může plod poškodit, a to zejména v počátku těhotenství.

Kouření: Už po jedné cigaretě trpí miminko celé hodiny nedostatkem kyslíku. Kuřačkám se rodí menší děti, často trpívají alergiemi.

Léky: Užíváte-li dlouhodobě léky, poraďte se o nich s lékařem ihned po zjištění gravidity (lépe ještě před ní). V počátcích těhotenství je plod nejzranitelnější, a proto mnohé léky povolené v pokročilejším stadiu nejsou dovoleny.

Očkování: Provádí se jen tehdy, je-li to nezbytně nutné. Raději ale ne v prvních čtyřech měsících. V případě, že je žena ohrožena nákazou, může být očkována proti záškrtu, žluté horečce, dětské obrně, spalničkám a tetanu. Nedoporučuje se očkování proti chřipce, choleře, zarděnkám, břišnímu tyfu a infekční žloutence, rovněž také očkování tzv. živými vakcínami.

Sauna: První tři měsíce se raději požitků ze sauny vzdejte, zvýšená tělesná teplota neprospívá plodu. Později pobyt omezte na kratší dobu, dlouho odpočívejte a hodně pijte. Pociťujete-li v sauně předčasně stahy dělohy, je to signál, že vám tato procedura nesvědčí!

Zavazadla: V prvních měsících nezvedejte žádné těžší předměty, protože dochází k mechanickému přetížení dělohy. Placenta se ještě nachází těsně nad děložní brankou a je méně chráněna.

Co si bez rizika můžete dovolit:

Bylinky: Některé mohou dokonce nahradit léky. Je ale vždy třeba poradit se o nich s lékařem, existují totiž také bylinky, které mohou ohrozit vývoj plodu či celé těhotenství.

Cestování: Zdravým ženám, které nemají obtíže a rizikové těhotenství, nevadí ani cesta letadlem. Po 7. měsíci těhotenství však po vás může letecká společnost chtít vyjádření lékaře.

Hygiena: Koupel ve vaně je vhodná jen v první polovině těhotenství. Voda by neměla být příliš teplá a koupel by měla být krátká. Plavání v těhotenství může jen prospět, ale pozor – chlorovaná voda může dráždit poševní sliznici a znečištěná voda z rybníka zase vyvolat infekci rodidel.

Masáže: Pomáhají relaxovat, stimulují nerovová zakončení v kůži, zlepšují krevní oběh ve svalech a navozují klid. V posledním měsíci těhotenství může žena při masáži sedět nebo ležet na boku podepřena polštáři.

Odpočinek: Obzvláště ke konci těhotenství by si měla žena, pocítí-li únavu, odpočinout. Nejvhodnější je lehnout si nebo si alespoň dát nohy do zvýšené polohy. V posledních týdnech je prospěšný odpolední spánek.

Opalování: Nemusíte se sluníčku úplně vyhýbat, ale důkladně se mažte krémy s ochrannými filtry a mějte stále chráněnou hlavu. Pokud se na slunci necítíte dobře, potíte se, hůře se vám dýchá, trpíte-li nevolnostmi či vás bolí hlava, odejděte ihned do stínu. Vinou hormonálních změn se vám mohou na čele, tváři a nose vytvořit hnědé skvrny. Na návštěvy solária raději zapomeňte.

Sport: Přiměřený pohyb nevadí. Nejlepší je speciální těhotenská gymnastika. Nevhodné jsou adrenalinové sporty, aerobik či body building. Dobrý je strečink a tanec. V pokročilejším těhotenství se neporučuje pobyt ve vysokohorském prostředí nad 2000 m n. m., kde je už méně kyslíku.

Milování: Jestliže probíhá těhotenství bez problémů, nehrozí žádné riziko, a to dokonce ani v posledním stadiu těhotenství. Nárazy penisu ani stahy dělohy při orgasmu miminku nic neudělají. Přerušit styk je nutné, jen pociťujete-li při něm bolesti.







Koupit časopis