
Dámy, na co si dát pozor kolem čtyřicítky?
Okolo čtyřicátého roku dochází v ženském těle k mnoha změnám. S přibývajícími lety se mění hladina hormonů, jež vrcholí klimakteriem, a navíc začíná fungovat jinak i metabolismus, tedy látková výměna. Co to představuje a co s tím můžete udělat?
Tělo pomaleji spaluje, ukládá si tuky z přijímané potravy a my se mnohem hůře zbavujeme nadbytečných kil. Zvyšují se i rizika vzniku aterosklerózy, kardiovaskulárních onemocnění, ale také nemocí pohybového aparátu. Především v souvislosti s menopauzou dochází ke změnám i v psychice. Dostavují se podrážděnost, úzkosti a nespavost. Důležitá jsou nejen režimová opatření, změna životního stylu, ale také pravidelná lékařská vyšetření.
Co říkají lékaři
Menopauza znamená datum, kdy začala poslední menstruace v životě ženy, a od této chvíle pak nastávají poměrně prudké a drastické změny hladin hormonů a prakticky napořád se zastavuje dozrávání vajíček a s ním i periodické střídání hormonálních hladin v průběhu menstruačního cyklu. K menopauze dochází obvykle mezi pětačtyřicátým a pětapadesátým rokem, ale samozřejmě se mohou příznaky s ní spojené objevit i dřív. Během přechodu do menopauzy kolísají hladiny estrogenu a progesteronu nahoru a dolů. Časem se hormonální hladiny ustálí na nové úrovni. Celý proces obvykle trvá rok až pět let, po této době většina příznaků spontánně odezní.
Příznaky menopauzy
Pokud u ženy dojde ke zvýšení hormonální hladiny, nejčastěji se potýká s problémy, jako jsou silná menstruace nebo citlivost prsou, které ovšem v menopauze odezní. Naopak problémy, které doprovázejí nižší hormonální hladinu, tedy například známé návaly horka, bolesti hlavy, pocity malátnosti a únavy, změny nálad, nespavost, ztráta sexuálního apetitu, vysušování pokožky, suchost poševní sliznice, mohou přetrvávat několik měsíců, a dokonce i let. Může dojít i k častějšímu výskytu poševních bakteriálních zánětů a infekcí. Některé zdravotní potíže se mohou začít objevovat nejen v průběhu menopauzy, ale i několik let po přechodu.
Zdravotní rizika spojená nejen s přechodem
Jedním z největších zdravotních problémů, které může menopauza u žen přivodit nebo urychlit jejich vznik, je úbytek kostní tkáně, čímž se zvyšuje riziko osteoporózy, při níž kosti křehnou a jsou náchylnější ke zlomeninám. Po čtyřicátém roce se zvyšuje i riziko výskytu vysokého krevního tlaku, dochází také ke změně procesu ukládání tuku, čímž se zvyšuje riziko obezity, a ta zase úměrně zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Ženy jsou v průběhu života před těmito nemocemi chráněny estrogenem, což je důvod nižšího výskytu těchto onemocnění u žen než u mužů stejného věku. Tento ochranný účinek se ovšem ztrácí kolem 60 let věku, kdy se riziko vzniku onemocnění u mužů a žen vyrovnává. Věděli jste, že ve srovnání s Japonci jsou cévy Čechů ve velmi špatném stavu? Většinou totiž neodpovídají skutečnému věku člověka, ale jsou mnohem starší.Příčinou je ukládání cholesterolu do cév, které se pak stávají nepoddajnými a zúženými. Výsledkem je ateroskleróza, tedy degenerativní onemocnění cévní stěny. To způsobuje, že se nedostatečně prokrvuje orgán, ke kterému céva směřuje, a pak už je jen krůček ke kardiovaskulárním onemocněním.

Po čtyřicítce tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky z přijímané potravy a my se mnohem hůře zbavujeme nadbytečných kil. Pomůže pestrá a zdravá strava a samozřejmě pohyb. Ten by měl být pravidelný a především by vás měl bavit. Foto: Shutterstock.
Pohyb – nejúčinnější lék na nadváhu
Už před čtyřicátým rokem věku bychom se měli snažit udržet si optimální váhu. S tím nám pomůže pestrá a zdravá strava a samozřejmě pohyb. Ten by měl být pravidelný a především by vás měl bavit. To, že se jednou za 14 dní rozhodnete své tělo potrápit hodinovým během nebo se vyřídíte na squashi, vašemu tělu nijak nepomůže. Mnohem lepší je se pohybovým aktivitám věnovat tři- až čtyřikrát týdně, a to alespoň pětačtyřicet minut. Chcete-li si dát do těla, dělejte tak pod dohledem odborníka, tedy zkušeného a certifikovaného trenéra, který vám sestaví program přesně podle vašich výkonnostních možností, ale přihlédne i k vašim zdravotním potížím. Pokud nejste vyloženě sportovní typ, pak se můžete věnovat například rychlé chůzi, joggingu, nordic walkingu, plavání, tanci, ale také józe a dalším relaxačním cvičením, což navodí nejen fyzickou kondici, ale také psychickou pohodu, která je pro zvládání změn velmi důležitá. Takovým cvičením je například tai-či, které pomáhá relaxovat a lépe zvládnout menopauzální změny. Nezatěžuje klouby, podporuje ale jejich ohebnost a poddajnost. Jako forma meditace zmírňuje úzkost a přináší pocit klidu.
Nutriční terapie
V jídelníčku by měly prim hrát zelenina a ovoce, mléčné výrobky, a samozřejmě také ryby, které jsou bohaté na zdravé tuky. Naopak tučná jídla a živočišné tuky jako například máslo by měla žena naprosto vyloučit. To se týká i kofeinu, cukru, alkoholu, cigaret a příliš kořeněných jídel. Ženy by pak měly do jídelníčku zařadit potraviny s obsahem fytoestrogenů, tedy rostlinných hormonů, které se chovají podobně jako estrogeny. Bohaté na ně jsou sójové boby, sójová mouka, tofu, brambory, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, jablka, mrkev, třešně, česnek, datle, lněná semínka, anýz a fenykl. Další důležitou složkou výživy jsou esenciální mastné kyseliny, které ovlivňují zdravou kůži, příznivě působí na nervovou soustavu, jsou nezbytné pro zdravý krevní oběh a některé z nich ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Jezte hlavně mořské ryby, jako jsou losos, makrela, sardinky nebo tuňák, ořechy, avokádo, a používejte rostlinné oleje lisované zastudena. Proti návalům horka pomohou citrusy, které mají vysoký obsah vitaminu C a bioflavonoidů. V prevenci osteoporózy je důležitá konzumace potravin s vysokým obsahem vápníku. Samozřejmě jeho největším zdrojem jsou mléčné výrobky. Přednost dávejte zakysaným mléčným výrobkům, jejichž kyselé prostředí pomáhá zvýšit využitelnost vápníku. Naopak se vyhýbejte taveným sýrům.
Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock