Krása a relaxace,  Rubriky

Cviky, které vám pomohou zahnat stres, zklidní vás a navodí dobrou náladu

Protáhnutí ztuhlého těla

Rozkročte se tak, aby váha spočívala na obou nohou. Rozpažte a levou rukou se snažte dotknout země u levé nohy, zároveň vytočte hruď a pravou paži natahujte nahoru nad rameno. Otočte hlavu vzhůru a dívejte se za zdviženou rukou. Vydržte pět nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

Podpoření vnitřních orgánů

Lehněte si na břicho, paže pokrčte a ruce opřete pod rameny dlaněmi o zem. S nádechem zvedněte trup, hlava je v záklonu, ramena tlačte dolů. Vydržte tři nádechy a výdechy a s posledním výdechem se vraťte do lehu na břiše. Opakujte pětkrát.

Zkoncentrujte se

Ze stoje spatného přeneste váhu na pravou nohu, zvedněte levou nohu a dlaněmi obemkněte koleno. Stůjte rovně, hlava je v prodloužení páteře. Vydržte deset nádechů a výdechů a pak opakujte s druhou nohou. Tím, že se budete muset soustředit na koordinaci a udržení rovnováhy, nebudete mít čas přemýšlet nad pracovními a jinými povinnostmi!

Vyplavte napětí

Klekněte si, dlaně v úrovni ramen a jděte do vzporu na čtyřech. S výdechem zatlačte do dlaní a zvedněte pánev co nejvíce nahoru. Narovnejte se v zádech, propněte nohy a paty tlačte do země. Hrudník se snažte přiblížit co nejvíc ke stehnům. Vydržte pět až deset pomalých nádechů a výdechů.

Podpora hrudního dýchání, protažení šíje

Položte se na záda s pažemi podél těla a pokrčte nohy v kolenou. Paty přisuňte co nejblíže k hýždím a chodidla dejte na šířku boků. Po celou dobu cvičení musí být celá chodidla na zemi. S nádechem zvedejte pánev vzhůru. Tělo tlačte do výšky, ale nestahujte hýždě – pracovat by tu měla především přední strana stehen. V pozici nahoře zvolna dýchejte a poté se s výdechem vraťte obratel po obratli zpátky, od hlavy až po kostrč zpět do lehu na zádech. Zopakujte pětkrát a poté nohy natáhněte.

Proti stresu a k navození soustředěnosti

Lehněte si na břicho, nohy pokrčte v kolenou, zapažte, uchopte kotníky. Zatažením za kotníky s nádechem zvedněte hrudník, zadní končetiny odtáhněte od země. Břicho je zatížené vahou těla, žebra i stehna jsou ve vzduchu. Lopatky se snažte tlačit směrem k sobě. Vydržte 20 až 30 sekund, poté s výdechem zvolna položte nohy na podložku, uvolněte ruce a přejděte do lehu na břiše. Následně se opatrně otočte na záda a chvíli odpočívejte.

Uzemnění chodidel a správné držení těla

Začněte vestoje s chodidly u sebe. Váhu těla rovnoměrně rozprostřete mezi všechny prsty nohou. Zpevněte střed těla zatáhnutím břicha a vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů. Představte si, že vás někdo na pomyslném provázku vytahuje ke stropu.

Relaxace pro tělesnou i duševní rovnováhu

Klekněte si, kolena jsou v úrovni boků, posaďte se na paty. Opřete hlavu o podložku, paže natáhněte před sebe. Dýchejte volně a vnímejte, jak se vám roztahuje hrudník a uvolňují záda. Vydržte dvacet nádechů a výdechů.  Koupit časopis