Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Cvičení při zdravotních potížích vás naučí v lázních

Pobyt v lázních má řadu funkcí – od prevence přes zotavování po operacích až po čistě odpočinkové pojetí. Každý lázeňský pobyt proto vypadá jinak a má jiné cíle. V mnoha případech má ale období strávené v prostředí lázní jeden společný prvek – něco se naučit.

Lázně jsou vyhledávaným zařízením například při problémech pohybového aparátu – tedy kloubů, svalů i kostí. Nemoci pohybové soustavy nebo stavy po ortopedických operacích dovedou být velmi bolestivé a pacienty omezují v každodenních činnostech i při fyzické aktivitě. Právě lázně mohou v takových případech přinést kýženou úlevu. Lázeňské pobyty při onemocnění pohybového aparátu zahrnují mimo jiné vodoléčbu, ultrazvuk, elektroterapii či fyzioterapii. Některé z těchto procedur se uplatňují také po ortopedických operacích. Pokud se do lázní dostanete například po náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu, čeká vás v každém případě pohybová terapie.

S novým kloubem do lázní…

Cílem veškeré pohybové terapie (fyzioterapie a skupinové léčebné tělesné výchovy v tělocvičně nebo v bazénu) je zmírnění bolestivosti v pohybovém systému, zlepšení rozsahu pohybu v kloubech, úprava svalového napětí a cílená korekce pohybových stereotypů klienta. Jak těchto cílů dosáhnout? „U klientů po operacích, jako jsou výměny kloubů, je důležité nejdříve uvolnit jizvu a okolí, obnovit trofiku (výživu) v tkáních a také citlivost v okolí jizvy. To se děje při individuálních terapiích, kde se fyzioterapeuti snaží různými způsoby, například pomocí mobilizačních a neurostimulačních technik uvolnit zkrácené svaly a posílit je. Soustředí se také na úpravu svalového napětí, nastavují optimální výchozí pozice v kloubech a zlepšují celkovou svalovou koordinaci při pohybu. To platí nejen pro klienty po operacích kloubů, ale také po stabilizačních operacích páteře či po operačním řešení výhřezů plotének.

a s lepší pohyblivostí a sestavou cviků domů

Péče fyzioterapeutů v lázních ale sama o sobě nestačí – důležitý je také aktivní přístup pacienta a snaha odnést si z lázeňského pobytu maximum. Odjezdem z lázní péče o svaly a klouby totiž nekončí. Podle Ivy Michalové by měl každý klient po absolvování pobytu v lázních zvládnout jednoduchou cvičební sestavu minimálně 5–10 cviků. Ty pak můžete využívat i v domácím prostředí. Do kondice se po operaci dostanete pouze každodenním tréninkem a lázeňský pobyt je ideálním odrazovým můstkem. Cviky, které se pod vedením zkušených fyzioterapeutů v lázních naučíte, jsou pestré a zahrnují protahovací, posilovací i stabilizační prvky. Výsledkem aktivního přístupu pak může být další zlepšení rozsahu pohybu, kvality chůze a tím pádem zvýšení celkové kondice. Fyzioterapie a léčebná tělesná výchova ovšem není vyhrazena jen pacientům po operacích. V lázních ji využívají také osoby s různými chronickými problémy pohybové soustavy a rekreanti přijíždějící na relaxační pobyty. Zkušený terapeut pomůže nejen se správnou technikou cvičení přímo v lázních, ale může doporučit i další vhodné aktivity do budoucna. V kombinaci se sportovním vyžitím, které lázeňská města nabízejí, může být wellness pobyt prvním krokem k celkově zdravějšímu životnímu stylu.

Péče fyzioterapeutů v lázních sama o sobě nestačí – důležitý je také aktivní přístup pacienta a snaha odnést si z lázeňského pobytu maximum. Odjezdem z lázní péče o svaly a klouby totiž nekončí. Každý klient by měl po absolvování pobytu v lázních zvládnout jednoduchou cvičební sestavu minimálně 5–10 cviků.
Foto: Shutterstock

Srdce, cévy, lázně

Onemocnění oběhové soustavy patří k nejčastějším nemocem u dospělých. K udržování a zlepšování zdravotního stavu mohou přispívat kromě režimových opatření také lázeňské pobyty. Díky koupelím (například v přírodní uhličité minerální vodě), pitným kúrám či vhodně zvolené pohybové aktivitě se kardiovaskulárnímu systému dostává potřebné péče. Lázně jsou také vhodným prostředím, kde se v poklidné atmosféře můžete dozvědět, jak se vyhýbat rizikovým faktorům či jak správně poskládat zdravý jídelníček. Lázeňský pobyt je ideální příležitostí naučit se pečovat o své srdce a cévy po mnoha stránkách. To je potřeba zejména po kardiologických operacích, kdy je nutné dodržovat specifický režim a pomoci tělu dostat se opět do dobré formy. Kardiorehabilitace je určena pacientům po operaci srdce a pomáhá jim zapojit se co nejrychleji zpět do běžného života. Tento léčebný program zlepšuje zdravotní stav a zároveň snižuje riziko dalších zdravotních komplikací. Rehabilitace se ale nezahajuje až v lázních – začíná bezprostředně po operaci, kdy se pacienti věnují například dechovým cvičením a postupně si zvykají na zátěž v podobě chůze a dalších aktivit. Lázeňský pobyt je pak ideální příležitostí, jak se pod lékařským dohledem a podle individuálního programu naučit správně zatěžovat celý organismus. Léčebný tělocvik, pravidelné procházky, jízda na rotopedu i relaxační cvičení postupně posílí tělo oslabené nemocí a chirurgickým zákrokem a mnohdy nastartují zdravější životní styl. Z lázní si pacienti odvážejí také informace, jakých aktivit se po návratu domů vyvarovat, a jaké jsou pro ně naopak vhodné. Při fyzických aktivitách by se v prvních měsících po operaci měli vyhýbat kontaktním sportům, cyklistice ve venkovním terénu, aktivitám zahrnujícím skoky a náhlé změny poloh. Vhodné není zpočátku ani cvičení v posilovně.

Aktivní odpočinek prospívá tělu i mysli

Lázeňský pobyt, na který se vydáte bez konkrétní diagnózy, „pouze“ s cílem odpočinout si, nemusí probíhat jen v pasivním duchu s masážemi a koupelemi. Služby fyzioterapeutů a lektorů tělesné výchovy jsou k dispozici i při wellness pobytech. Třeba právě v lázních přijdete na to, jak má vypadat správné držení těla nebo jakým sportovním aktivitám se můžete pravidelně věnovat i v každodenním životě. Možnosti aktivního sportovního odpočinku v lázních bývají široké – od chůze s holemi na nordic walking, seznámení se s cvičením na míčích nebo s dalšími pomůckami až po cvičení v bazénu. Pokud budete mít v lázních příležitost seznámit se také s takzvanou školou zad, tedy programem zaměřeným například na nácvik správného sezení či nošení břemen a na správné uspořádání pracovního i domácího prostředí, z lázeňského pobytu přijedete domů nejen odpočatí, ale také vybaveni praktickými a užitečnými radami.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock

Víte, do kterých lázní s jakými potížemi vyrazit?

  • Třeboň – revmatická onemocnění, neurologické choroby, stavy po ortopedických operacích
  • Mariánské Lázně – nemoci ledvin a močových cest, nemoci dýchacích cest, gynekologická onemocnění
  • Františkovy Lázně – nemoci pohybového aparátu, onemocnění srdce a cév, gynekologická onemocnění včetně neplodnosti
  • Luhačovice – nemoci trávicího ústrojí, onkologická onemocnění, nemoci dýchacího ústrojí
  • Jáchymov – nemoci pohybového aparátu, onemocnění periferního nervového systému, kožní nemoci
  • Lázně Jeseník – srdečně-cévní onemocnění, respirační onemocnění, duševní choroby
  • Teplice nad Bečvou – nemoci oběhového ústrojí, nemoci žláz s vnitřní sekrecí, onkologická onemocnění






Koupit časopis