Pohyb a kondice,  Rubriky

Co všechno můžeme dělat ve vodě?

V bazénu nemusíme jenom plavat, můžeme v něm provozovat celou řadu dalších zajímavých sportů. Právě podzim a zima jsou vhodná období k tomu, abychom si některé z nich vyzkoušeli, a když nás zaujmou, věnovali se jim i nadále.

Protáhnout a tvarovat tělo, zvýšit fyzickou kondici, ale i odbourat napětí ze stresu a psychické zátěže, to vše a mnohé další nabízí cvičení ve vodě. Ta má až osmsetkrát větší hustotu než vzduch a vzniká v ní dvanáctkrát větší odpor, který přirozeně působí proti našemu pohybu. Díky tomu jsou cviky provozované ve vodě intenzivnější a my vydáváme více energie. Výhodou je, že na tělo působí vztlaková síla, která nás nadlehčuje, takže nepřetěžujeme klouby a pohybový aparát a minimalizujeme riziko úrazu. Proto je vodní cvičení vhodné i pro starší věkové kategorie či lidi s pohybovým omezením nebo nadváhou.

Protáhne i posílí

Aquagym nabízí hned několik různorodých cvičení provozovaných ve vodě. K oblíbeným patří tzv. vodní gymnastika, což je kondiční cvičení využívající prvků z klasické gymnastiky, které ovšem ve vodě kombinuje se základními plaveckými dovednostmi. „Aquagym je oblíbený především pro svoji komplexnost. I během krátké chvíle člověk protáhne a posílí celé tělo a i ve vodě se může pěkně ,zapotit´. Lekce aquagymu se navíc mohou obměňovat podle nálady cvičenců. Jednou tak jde o náročné posilování, podruhé lze zařadit více tanečních prvků,“ vysvětluje Blanka Marková z Aqualandu Moravia. Vodní gymnastika podporuje koordinaci různých částí těla, rovnováhu a rozvoj pohybu, navíc ladného.

Aerobní cvičení

Posílit vytrvalost, podpořit správné držení těla a koordinaci pohybu, ale také zvýšit kapacitu plic a zlepšit dýchání, to vše pomáhá aquaerobik. Ke cvičení, stejně jako u klasické formy, hraje rytmická hudba. Na rozdíl od „suchých“ forem této pohybové aktivity se tělo ve vodě nepotýká s žádnými otřesy, proto je tento způsob pohybu vhodný i pro ty, kteří mají nějaká omezení typu bolesti kloubů či zad. Ovšem přesto je důležité poradit se v takovém případě s trenérem, lékařem či fyzioterapeutem o vhodnosti věnovat se tomuto aerobnímu cvičení, byť provozovanému ve vodě. Při vodním aerobiku lze používat různé cvičební pomůcky, techniky i hloubku vody. Mezi další aerobní aktivity v bazénu se řadí také aquacombat, tedy boxování ve vodě. To se, podobně jako aquaerobik, pojí s dynamickou hudbou a využívá základních boxerských prvků. Cvičenci někdy bývají vybaveni i speciálními boxerskými rukavicemi přizpůsobenými do vodního prostředí. Cvičení se zaměřuje na výuku sebeobrany, ale podporuje též snižování hmotnosti, zpevňování těla a uvolnění psychického napětí po celodenní námaze. Voda v kombinaci s výbušným pohybem také zlepšuje kardiovaskulární a respirační funkce těla.

Jděte si zaběhat

Ano, běh je u nás v posledních letech stále populárnější a věnuje se mu čím dál více lidí. Běhat nemusíte jenom na souši, ale i ve vodě. Aquajogging původně vznikl jako rehabilitační technika pro pacienty po úrazu. Běhání ve vodě totiž šetří pohybové ústrojí, a hodí se tak i pro lidi, kteří si nemohou z určitých důvodů, například kvůli prodělanému úrazu, vážné nemoci či nadváze, dovolit běhat po tvrdém povrchu. Díky tomu, že voda nadlehčuje, se lidé snadno a zlehka odrážejí ode dna bazénu a následný dopad nezpůsobí takový náraz jako běžný běh. Pro zvýšení intenzity je poté možné použít speciální návleky se závažím. Ty zvyšují namáhavost cvičení, ovšem nezatěžují klouby, kyčle ani vazy. Zajímavým, i když velmi náročným zážitkem je běh se závažím po dně hlubokého bazénu.

Vodní variantu má také jóga

Ta oproti cvičení na souši obměňuje některé cviky a zařazuje alternativy pozic, které se běžně provádějí na podložce. Svaly jsou při aquajóze uvolněnější, proto se obvykle cítíme příjemněji, lépe se soustředíme na cvičení a protahujeme tělo s menší obtíží. Díky tomu si mohou ve vodě zacvičit i lidé s pohybovým omezením, pro něž není suchozemská jóga vhodná. „Bazén pro aquajógu by měl mít teplotu 29 až 32 °C, aby se svaly dostatečně prohřály a uvolnily. Při nižších teplotách vody totiž hrozí strnutí svalstva, křeč a následně možný úraz,“ vysvětluje Blanka Marková.

Dejte si do těla

Aquaspinning nebo také aquacycling přenáší běžnou spinningovou techniku do bazénu. Cyklotrenažér, upravený pro potřeby vodního posilování, je zcela ponořený ve vodě, zatímco horní polovina těla zůstává nad hladinou. Odpor vody zintenzivňuje šlapání, díky její rotaci také dochází k přirozené masáži svalstva dolních končetin. Proto jej někteří doporučují i jako prevenci vzniku celulitidy, respektive zmírnění jejích projevů. Aquaspinning má i příznivý vliv na srdce a plíce a podporuje zdravé hubnutí.

Vodní tanec

Velmi oblíbená začíná být i aquazumba, jejíž suchozemskou variantu jistě znáte. Jedná se o dynamické vodní fitness cvičení vycházející z aerobních cviků klasické zumby. Dodá energii, zlepší náladu, a navíc dopomůže k lepší postavě. Při cvičení posilujete téměř všechny svalové skupiny, a to bez zbytečné zátěže pro klouby. Vlastním tělem pracujete proti odporu vody a můžete jej sami jednoduše regulovat. Důležitý rozdíl je v hudbě a chytlavých melodi

ích. Ty jsou adaptovány tak, aby bylo možno tančit ve vodním prostředí, aniž by hudba ztratila svou energii.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

 Co si pamatovat

Kdy se o vhodnosti aquafitness aktivit poradit s lékařem

V případě, že jste epileptik, trpíte bolestivou dnou, jste těhotná, trpíte záněty ledvin, močových cest nebo atopickým ekzémem.

Nezapomínejte na pitný režim

To, že cvičíte ve vodě, neznamená, že tělo nepotřebuje dodávat tekutiny. K energetickým ztrátám dochází jak na souši, tak v bazénu. Tekutiny si dopřejte i po lekci.

Vyberte si správného instruktora

Lekce aquasportů vybírejte v prověřených zařízeních, která mají kvalitní vybavení a zázemí, ale především instruktory. Měl by mít živnostenský list aquafitness instruktor, trenér nebo akreditaci od ministerstva školství.

Zeptali jsme se za vás

Máte po plavání zarudlé a podrážděné oči?

Jedná se o běžnou reakci na chloraminy, tedy chemické látky, které začnou v bazénu vznikat, pokud se o něj nikdo po delší dobu nestará vhodnými přípravky. Podráždění sice po nějaké době odezní, ale přesto máte několik možností, jak se problému vyhnout nebo se ho co nejrychleji zbavit:

  • Na plavání si s sebou vždy noste plavecké brýle. Je to asi nejlepší preventivní opatření, které můžete udělat proti podráždění očí, způsobenému chloraminy nebo slanou vodou.
  • Vypláchněte oči studenou vodou. Po plavání nebo koupání vám mohou v očích zůstat zbytky vody plné chemikálií, kterých byste se měli zbavit důkladným vypláchnutím. Odplavíte tak zmíněné chloraminy i jiné látky, které způsobují pálení a zarudnutí.
  • Použijte oční kapky. Poraďte se v lékárně o vhodných prostředcích, které napomáhají ke zklidnění podrážděných očí, a noste je s sebou.

Výkřiky

Posílit vytrvalost, podpořit správné držení těla a koordinaci pohybu, ale také zvýšit kapacitu plic a zlepšit dýchání, to vše pomáhá aquaerobik.

Mezi další aerobní aktivity v bazénu se řadí také aquacombat, tedy boxování ve vodě. To se, podobně jako aquaerobik, pojí s dynamickou hudbou a využívá základních boxerských prvků.







Koupit časopis