Prevence,  Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

Co se zamlouvá naší imunitě?

Pravidelný dostatečný spánek, odpočinek a sport, který odbourává negativní vliv stresu. Stejně důležitý je ale vyvážený jídelníček plný látek, které imunitě prospívají. Víte, které to jsou a kde je najdete?

1. Dobře známé vitaminy

Nejznámější vitamin, který podporuje obranyschopnost, je vitamin C neboli kyselina askorbová. Nejvíce vitaminu C obsahují šípky, rybíz a kiwi. Dobrým zdrojem vitaminu C jsou i papriky (zejména červené), brokolice, citrusy, a dále pak jahody, zelí a brambory. Dalším z řady vitaminů, které mají vliv na imunitní systém, je vitamin A. Jeho úloha spočívá především v obraně proti nachlazením či bronchitidám. S dodáváním vitaminu A bychom to však neměli přehánět. Jeho nadbytek se totiž může projevit vypadáváním vlasů, nechutenstvím či průjmem nebo únavou. Nadbytek vitaminu A hrozí především při přílišném užívání vitaminových preparátů. Dobrým zdrojem vitaminu A je rybí tuk, maso, žloutky, vnitřnosti, a také mléčné výrobky. Beta-karoten získáváme z mrkve, špenátu, brokolice, manga a meruněk. K posílení imunity přispívá také vitamin B5 neboli kyselinu pantotenová, která má navíc schopnost tlumit záněty. K nejbohatším zdrojům vitaminu B5 patří pivovarské kvasnice a pekařské droždí, kuřecí, telecí či rybí maso, obiloviny, ořechy a semena.

2. Minerály a stopové prvky

K důležitým minerálním látkám, které se podílejí na posilování obranyschopnosti, patří například selen. Spolu s vitaminem E působí detoxikačně a má protizánětlivé účinky. Mezi přirozené zdroje selenu patří nejrůznější semena a ořechy, obiloviny, celozrnná mouka, mořské ryby i plody. Dále potřebujeme zinek, který pomáhá proti nachlazení či viróze. Nejvíce zinku obsahují dýňová semínka, dále semena sezamová, slunečnicová, mák, játra, houby, hovězí maso, sardinky a cereálie. Další minerální látky, které mají příznivý vliv na imunitu, jsou měď, mangan, křemík a molybden.

3. Probiotika

Příznivý vliv na stav imunity mají také probiotika – bakterie, které pozitivně ovlivňují stav střevní mikroflóry a udržují ve střevech potřebné pH, čímž přispívají k udržení dobrého stavu imunitních buněk a celkově tedy k posílení obranyschopnosti organismu. Mezi probiotické kultury patří hlavně Lactobacillly, Bifidobacteria a další. Nalezneme je především v probiotických mléčných výrobcích – v jogurtech a nápojích. Pro vylepšení střevní mikroflóry musíte jíst čerstvé a kvalitní jogurty. Probiotické bakterie se do nich přidávají až dodatečně, jejich obsah se po týdnu sníží na jednu setinu původního množství a po dvou týdnech jsou všechny prakticky mrtvé. Proto je důležité všimnout si data výroby a ověřit si, zda jogurt vůbec obsahuje takové bakterie, které nám pomohou kladně ovlivnit imunitu.

Pro lidské tělo jsou nejvhodnější přírodní zdroje vitaminů. Foto Shutterstock

4. Nenasycené mastné kyseliny

O tom, že i některé nenasycené mastné kyseliny mají vliv i na imunitní systém, se zas tak často nemluví. Ale je to pravda! Platí to hlavně o kyselině dokosahexaenové (DHA) a eikosapentaenové (EPA). DHA a EPA patří mezi takzvané omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Podílejí se na růstu mozku a podporují jeho činnost, významnou úlohu hrají také při tvorbě látek účastnících se imunitních reakcí. Nenasycené mastné kyseliny přispívají i k omezení vzniku dlouhodobých zánětů a tlumení alergických reakcí. Hlavním zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA je rybí tuk a maso tučných ryb. Podle doporučení odborníků bychom měli konzumovat rybí maso asi dvakrát za týden.

5. Aminokyseliny

Pro správnou funkci imunitního systému jsou nezbytné i některé aminokyseliny – látky, ze kterých jsou složeny bílkoviny. Na obranyschopnosti se podílí především arginin, methionin, tryptofan, ornitin. Aminokyseliny můžeme nalézt ve všech potravinách, které obsahují bílkoviny, především v mase, mléce, mléčných výrobcích a vejcích, dále v luštěninách, obilovinách a sóje.

Text: Daniela Pirnerová, foto: Shutterstock







Koupit časopis