Krása a relaxace,  Problém a řešení

Co potřebují naše vlasy?

Vraťte svým vlasům zdravý vzhled, ztracený lesk, pružnost a sílu.

Máte matné, přesušené a lámavé vlasy a zdá se vám, že padají víc, než je obvyklé? Nejste sami, problémy s vlasy řeší snad každý. Ten, kdo má vlasy rovné, chce mít kudrnaté a opačně. Někdy jsme k našim vlasům až příliš nešetrní. Jak se o ně tedy postarat?

Obyčejný neobyčejný vlas

Obyčejný vlas se skládá až z devadesáti sedmi procent z proteinů a ze tří procent z vody. Výsledkem je silné a pružné vlákno. Vyrůstá z kůže, kde je uložena vlasová cibulka, a je tak napojen na „hospodářství“ celého těla. Na jeho výživu, kvalitu i růst má proto vliv celý náš způsob života – odráží se na nich výživa, výkyvy hormonální hladiny, užívané léky, toxické látky z potravy i z prostředí, ale také jakýkoliv stres.

Otestujte je doma

Některé základní testovací metody kvality vlasů zvládnete i sami doma. Například pružnost vlasů si ověříte, jestliže budete jeden vlas opatrně natahovat. Když napětí opět uvolníte, pozorujte, zda se vlas vrátí do své původní délky. Pokud se tak nestane, nebo pokud se vlas dokonce přetrhne, znamená to, že vaše vlasy jsou křehké a poničené. Další možností je zkouška poréznosti vlasu – tedy schopnosti vstřebat a udržet vodu. Uchopte pramínek svých vlasů a celý jej promněte od konečků ke kořínkům. Jsou-li vlasy po promnutí hrubé, znamená to, že stavba vlasu je narušena a vlasy jsou dehydrované.

Co nelze změnit

Každý z nás se narodí s určitým a hlavně konečným množstvím vlasových cibulek. Tím je jednou provždy dána hustota vlasů. Na stejném genetickém principu je předem dáno i to, do jaké délky mohou vlasy každému jednotlivci narůst. Zaručené rady, že častým stříháním, nebo dokonce vyholováním malých dětí, vlasy zhoustnou nebo budou růst rychleji, je tudíž jen stále dokola opakovaný nesmysl. Normální zdravý vlas povyroste za jeden měsíc přibližně o třináct milimetrů. Zhruba 80 až 90 procent všech vlasů se nachází v takzvané aktivní fázi, která trvá od tří do pěti let. Zbývající procenta vlasů odpočívají a v budoucnu vypadnou. Jste-li zdraví, denně vám vypadne maximálně asi sto vlasů. Jakmile ale dojde k dlouhodobému vypadávání většího množství vlasů, je to jasný signál, že se v těle něco děje.

Hledání příčin

Nadměrná ztráta vlasů může mít řadu příčin. Může jít o důsledky špatné výživy, onemocnění ledvin a jater, hormonální poruchy, stresu nebo užívání léků. Řídnutí a přílišné vypadávání vlasů, případně tvorbu malých lysin mohou vyvolat i choroby štítné žlázy, chudokrevnost, infekce a také vysoké horečky nebo ozařování a chemoterapie. Podle odborníků je důležité si uvědomit, že vypadávání vlasů jako reakce těla na zdravotní problém se může projevit klidně až po třech měsících. Proto je dobré poradit se s odborníky, a to jak s kadeřníkem, tak i s lékařem. Společně jistě odhalíte příčinu vašeho problému a podaří se vám uzdravit sebe, ale i pomoci svým vlasům.

Po porodu nebo v přechodu

Nejčastěji problémy s řídnutím nebo nadměrným vypadáváním vlasů trápí ženy po porodu a pak v přechodu. Příčinou jsou změny hladin hormonů. U spousty žen po porodu se potíže projeví obvykle do tří měsíců a do normálu se vše vrátí asi za rok. Správné vlasové kondicionéry, masky a další výživné prostředky pomohou tento návrat významně zkrátit. Pomoci mohou také vhodná homeopatika, která lze bez obav užívat i při kojení. V přechodu může pomoci speciální hormonální substituce. Ta má pro ženu v klimakteriu spoustu dalších pozitivních účinků. Jsou ale ženy, které ji brát nechtějí nebo nemohou. Těm pak pomáhají přípravky zlepšující výživu vlasů anebo již zmíněná vhodně zvolená homeopatika. Řešení se vždy najde.

Buďte k vlasům ohleduplní

Vlasy potřebují kromě vláhy také hodně bílkovin a železa, tuků, vitaminů a minerálů. To vše nejlépe ve vyváženém a zdravém jídelníčku. Vlasy je také dobré chránit před sluncem, větrem, změnami počasí, špatnou kosmetikou a příliš častým a neodborným barvením, ondulací či sušením horkým vzduchem. Opatrnost je na místě i při mytí vlasů, kdy odstraňujeme z jejich povrchu ochranný film.

Co ještě můžete vyzkoušet?

Pokud jsou vaše vlasy matné, přesušené, lámavé a zdá se vám, že padají víc, než je obvyklé, můžete vyzkoušet i některé z našich dalších tipů:

1. Přesušeným vlasům dodejte vydatnou vláhu hydratační maskou (jsou běžně k dostání a může vám ji udělat i kadeřník). Použít můžete i hydratační šampon.

2. Vysušené a zacuchané vlasy jsou vždycky matné. Používejte proto takové přípravky, které vlasy uzdravují řadou provitaminů a obsahují posilovače lesku. Ty vyhladí povrch vlasů, které se pak krásně lesknou.

3. Ačkoliv je padání vlasů normální jev, kvůli sezonním výkyvům počasí se zvyšuje. V takových případech zkuste vlasy posilovat od kořínků vhodnými přípravky, které prokrvují buňky, a vitaminy vyživujícími pokožku.

4. Rozmazlete je vlasovou masáží. Kvalitu svých vlasů vylepšíte a krásně si odpočinete i díky zklidňující nebo povzbuzující masáži hlavy. Masážní techniky, které jsou už samozřejmé v nabídce dobrých kadeřnictví, zahrnují jemné doteky a stlačování příslušných bodů na hlavě a také zbavují napětí či běžného stresu.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock

Koupit časopis