Prevence,  Problém a řešení

Co jí vaše batole?

U nejmenších dětí je základní podmínkou jídelníčku vyvážená strava a výběr kvalitních surovin a výrobků, zdůrazňují odborníci.

Sotva maminka porodí své dítě, čeká ji další zátěžová zkouška. Spolu s čerstvým miminkem se snaží o to, aby zvládla kojení. Pokud všechno funguje tak, jak má, má matka na pár měsíců vystaráno. Zhruba v půl roce dítěte jí dětský lékař doporučí, aby začala s příkrmy. V tu chvíli přicházejí první obavy: krmím své dítě správně? Má dostatek živin, které potřebuje? Naše rada zní: nestresujte se a řiďte se svou intuicí i radami odborníků. Uvidíte, že bude vaše dítě spokojené.

Nekojíte? Nevadí…

Abychom ale nezapomněli na ty maminky, které z různých příčin nekojí: mají se obávat o své čerstvě narozené miminko, když se kojení v dnešní době přikládá tak velký význam? Ale ne! Alternativou pro nekojené děti jsou, jak známo, speciální produkty, tedy náhradní mléčná kojenecká výživa. Tyto výrobky mají přizpůsobené složení podle mateřského mléka (například snížené množství bílkovin oproti mléku kravskému) a jsou nutričně vyvážené. Je pravda, že všechny vlastnosti mateřského mléka se bezezbytku nahradit nedají, nicméně dnes už najdeme na trhu velice kvalitní výrobky a např. i hypoalergenní, obohacené o probiotika a prebiotika. Pokud nemůže být dítě kojeno, nahrazují mateřské mléko. Jejich bonusem je to, že na dítě nemá vliv například užívání antibiotik a dalších léků matkou. Ty totiž při kojení mohou přecházet do mateřského mléka.“


Příkrmy

U kojených dětí se začíná s přidáváním nemléčných příkrmů od sedmého měsíce věku, u nekojených dětí dříve. Zprvu se zavádějí zeleninové příkrmy, poté se přidávají brambory, maso a další sacharidové potraviny (tedy pečivo, rýže a těstoviny) a také ovoce. U zeleniny, později i u ovoce, se začíná vždy několika lžičkami jednoho druhu a množství se postupně navyšuje. Důležité je pečlivě sledovat, zda se u dítěte neprojeví nějaká reakce, například vyrážka. Pokud je vše v pořádku, po několika dnech se zařazuje další druh, a to stejným způsobem. Nejčastěji se začíná mrkví, hráškem nebo brokolicí. K dispozici jsou i příkrmy přímo vyrobené, které je možné do výživy kojence také zařadit.

Neprskej už!

Snad všechny maminky zažily totéž. Pečlivě oloupaly mrkev a brambor, povařily doměkka, rozmixovaly a naservírovaly tu lahůdku svému potomkovi. Jejich miláček však namísto sladkého úsměvu po pozření první lžičky vyprskl tu dobrotu nejen na zeď, ale i na svou vlastní mámu… Stává se velice často, že dítě odmítá jídlo nových, dosud nepoznaných chutí. Je to naprosto normální. V tomto případě je třeba obrnit se trpělivostí, dítě do jídla nenutit, ale nabídnout mu ho s odstupem několika dnů znovu. Je dokázáno, že dítě může sedmkrát (i vícekrát) stravu určité chuti odmítnout, než ji vezme na milost.


Rodiče svým dětem výrobky v biokvalitě samozřejmě dávat mohou, nicméně je důležité vědět, že základním pravidlem při sestavování dětského jídelníčku je pestrá a vyvážená strava, které lze dosáhnout i bez biovýrobků. Foto: Shutterstock

První versus druhé dítě

Z vlastní zkušenosti vím, že u prvního dítěte máma hlídá stran výživy úplně všechno. Řídí se radami pediatra, a když si není jistá, raději volá do ordinace nebo tchyni, aby své ratolesti neublížila. Jakmile přivede na svět druhé dítě, mnohé ze zásad, které dodržovala u prvního potomka, vezmou zasvé. Sůl do tří let už není takové tabu a nějaký ten párek dvouletému prckovi snad také neuškodí… Jenže opatrnosti není nikdy nazbyt a věřte, že ani zkušená máma by neměla dělat zbytečné chyby. Nutriční terapeuti varují, že dítěti lze v tomto věku nevhodnou stravou ublížit. Jedná se totiž o období intenzivního vývoje a růstu a delší dietní chyba by mohla dítě opravdu poškodit. Navíc je to právě batolecí věk, kdy se v dítěti začínají utvářet první zásady zdravého stravování a životního stylu vůbec. Nevhodnou stravou můžeme u dítěte vypěstovat špatné stravovací návyky, které mohou přetrvávat až do dospělosti a přinášet s sebou řadu obtíží. Důležité je také jít dítěti správným příkladem. Ve stravě dětí do tří let by se neměla vyskytovat jídla příliš tučná a kořeněná, pikantní a příliš slaná a pochopitelně alkohol. Není dobré, aby si děti v tomto věku zvykaly ani na sladkou chuť a pravidelnou konzumaci sladkostí a slazených nápojů. Kvůli obsahu antinutričních látek a fytoestrogenů se nedoporučuje ani sója.


Pitný režim

Pitný režim kojenců do konce 6. měsíce je pokryt kojením, ve velkých vedrech můžete dětem vařit čaj – doporučuje se zejména fenyklový, který uvolní bolavé bříško a pomůže od nadýmání. Batolata by pak měla pít doporučená mléka, obyčejnou kojeneckou vodu nebo dětský, co nejméně slazený čaj. Děti od tří let mohou střídat vodu s ovocnými čaji, kvalitními nápoji pro děti bez konzervantů a umělých barviv nebo stoprocentní džusy bez přidaného cukru. Rodiče by přitom měli dodržovat doporučení výrobců, od kolika let je vhodné vzhledem ke složení ten který nápoj dítěti podávat – například obsah beta-karotenu u dětí mladších tří let zbytečně zatěžuje organismus a také viditelně barví kůži, nejvíce na dlaních a ploskách chodidel.

Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis