Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Co dělat, když vám padají vlasy

Dědičnost, nemoci, roční období, nekvalitní péče, ale i životní styl – to všechno může být příčinou, proč vám začnou vlasy nadměrně vypadávat. Řešení je hned několik.

Vlasy byly, jsou a budou předmětem mnoha diskusí o kráse a přitažlivosti. Každoročně se speciálně pro vlasy vytvářejí nové kolekce barev a střihů. Pro někoho jsou pýchou, pro jiného trápením. Jen malé procento lidí je se svými vlasy spokojeno. Jedni je chtějí hustší, druzí kudrnaté, jiní rovné nebo aby rychleji rostly. Ovšem jedním z nejčastějších témat, která se kolem vlasů točí, je jejich vypadávání. Kdy jde o příznak přirozené obnovy vlasů a kdy o onemocnění, které vyžaduje léčbu?

I vlasy mají svůj život (Jak žijí vlasy)

Vypadávání vlasů je jedním z přirozených procesů pravidelné regenerace buněk a obnovy vlasového porostu. Lidský vlas vyrůstá z takzvaného folikulu, který je schopen produkovat vlasy dva až sedm let a každý folikul umožní růst dvaceti až třiceti vlasů. Je tedy logické, že každý vlas má vymezený čas, který stráví na naší hlavě. Za tu dobu projde třemi růstovými stadii. První a nejvýznamnější fáze je označována jako růstová a nachází se v ní zhruba osmdesát procent našich vlasů. Trvá několik let a během ní se vlas vyvíjí, sílí a roste. Když dokončí tento proces, je čas na přechodné období. To trvá jen několik týdnů, v nichž vlasy přestávají růst a začínají pomalu odumírat. Nyní je čas na třetí, závěrečnou fázi jejich života. V ní se odumírající vlasy postupně posouvají nahoru, tedy do nejsvrchnějších vrstev kůže, kde čekají, až je vyčešeme, nebo je vytlačí nový vlas a ony samovolně vypadnou. Za normální, tedy přirozenou ztrátu vlasů se považuje, když nám vypadne zhruba sto vlasů denně. Při mytí se může jejich počet až ztrojnásobit.

Kdy nastává problém

Nadměrné vypadávání vlasů trápí až třicet procent mužů do 30 let a každou druhou ženu do 60 let. Mezi nejčastější příčiny patří hormonální výkyvy, genetické dispozice, ale podle dermatologa si za ně velmi často můžeme i my sami: „Stav našich vlasů je odrazem vnitřního stavu našeho těla,“ říká odborník. A právě proto bychom měli naší kštici věnovat náležitou pozornost a péči. Varovným signálem, že něco není v pořádku, je četnější, rychlejší a intenzivnější vypadávání vlasů. Zpozornět, ale především navštívit dermatologa bychom měli v okamžiku, kdy nadměrná ztráta vlasů přesáhne dobu čtyř měsíců, ale také pokud na pokožce vznikají holá místa nebo když se kvalita našich vlasů v průběhu krátké doby výrazně zhorší.

Na vypadávání vlasů má vliv také způsob našeho života, který se v nich odráží. Vědecké studie prokázaly, že stres, především dlouhodobý a intenzivní, negativně působí na vlasové cibulky nadměrnou produkcí takzvaných volných radikálů. Škodí i drastické diety, nevhodná strava, kouření a nešetrná péče. Do jídelníčku bychom rozhodně měli zařadit bílkoviny, železo, zinek, měď a vitaminy skupiny B. Tím zabráníme zpomalení růstu vlasů, jejich suchosti, oslabení a především vypadávání. Foto: Shutterstock

Proč právě muži?

Nejčastějším důvodem nadměrné ztráty vlasů u mužů je mužský pohlavní hormon testosteron, který, je-li ho nadbytek, negativně působí na vlasové kořínky, snižuje kvalitu vlasů, jejich odolnost vůči vnějším vlivům a tím i jejich životnost. V případě, že dochází ke ztrátám vlasů u mužů do pětadvaceti let a lékař vyloučí genetickou dispozici, mohou být podle dermatologa dalšími příčinami kožní onemocnění anebo dlouhodobý stres. I u něžného pohlaví způsobují velmi často nadměrnou ztrátu vlasů hormonální příčiny. Většinou se jedná o období, kdy v ženském těle dochází k hormonálním výkyvům. Nepříjemnou zkušenost s vypadáváním vlasů prožívají dívky v pubertě, nezřídka i novopečené maminky v prvních šesti měsících po porodu a ženy v období menopauzy. Vypadávání vlasů může být také známkou některých onemocnění kůže, infekčních chorob, poruchy štítné žlázy a další autoimunitní poruchy, při kterých dochází k imunitní reakci organismu proti vlastním buňkám a následkem může být až takzvaná ložisková plešatost, kdy dochází ke ztrátám celých ložisek vlasů. Mezi další spouštěče patří i aplikace některých skupin léků, zde bývá nejčastěji zmiňován vedlejší účinek po prodělané chemoterapii.

Lze ztrátu vlasů léčit?

Jsou hned tři druhy možné léčby, a to celková, lokální a chirurgická. Ještě před zvolením správné terapie ale musí dermatolog přistoupit ke klinickému posouzení úbytku vlasů. Podle odborníka je nesmírně důležité získat si důvěru pacienta tím, že jeho problém nebagatelizuje a důsledně ho vyšetří. Na prvním místě by měl prověřit rodinnou anamnézu. Poté přistoupit k fyzikálnímu, na první pohled drastickému vyšetření, kdy vyzkouší, kolik vlasů mu zůstane v ruce. Ke slovu může přijít i laboratorní vyšetření, které by mělo vyloučit nebo potvrdit možná onemocnění, která by za vypadáváním vlasů mohla stát. Při celkové terapii nasazuje dermatolog vhodný léčebný preparát.

Další možné terapie

Při lokální léčbě může lékař vybrat vhodné gely, vlasové vody nebo roztoky, které je nutné na postižená místa či celou pokožku hlavy aplikovat jeden až dva roky. Zdá se vám to dlouho? Snad vás potěší fakt, že v devadesáti procentech případů jsou zaznamenány pozitivní účinky, které se projeví zmenšením, nebo dokonce zastavením vypadávání vlasů. Poslední možností je chirurgická terapie, tedy transplantace vlasů. Může ji podstoupit každý, kdo má zachován dostatek zdravých folikulů vhodných k přenosu do míst, kde tyto vlasy chybějí. Musí však být splněn předpoklad, že v transplantovaném místě je dostatečné cévní zásobení s přívodem kyslíku a dalších živin k tomu, aby se transplantované štěpy přihojily. Cena zákroku se různí podle zvolené metody, tedy jedná-li se o aplikaci miništěpů či mikroštěpů, a samozřejmě také podle velikosti transplantovaného místa.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis