Prevence,  Problém a řešení

Chraňte se před klíšťaty

Sezóna klíšťat je poměrně dlouhá a trvá od dubna až do listopadu. Klíště může znamenat problém, a proto má zásadní význam prevence. O nebezpečí, spojeném s tímto členovcem, koluje řada mýtů, stejně tak, jak o jejich odstranění. Ideální je klíště vůbec nechytit a o to se starají repelenty.

Nebezpeční paraziti se začínají objevovat s teplejším počasím na jaře. Jejich domovem jsou především vysoké trávy a křoviny. Proto je třeba obezřetnosti nejen na turistice, ale i při pikniku, sportu nebo procházce parkem. Nevyskytují se jenom v nížinách, můžete se s nimi setkat i v horských oblastech, tedy po celé České republice. Mezi rizikové oblasti každoročně patří: jižní Čechy, Šumava, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Klíšťata se ukrývají v trávě nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, to se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví v kůži. Chytit jej může i pes nebo kůň, proto nezapomínejte po venčení pročesat zvířeti srst.

Ochrana před klíšťaty

Můžete podstoupit očkování, které je však pro organismus zátěží. Díky němu si tělo sice vytvoří účinné protilátky, nevýhodou ale je, že je nutné jej pravidelně opakovat – ochrana očkováním vydrží maximálně 3 roky. Na druhou stranu, proti klíšťové encefalitidě je očkování v současnosti jediná účinná ochrana. Při pobytu v přírodě se můžete chránit vhodným oblečením – pevnou obuví a dlouhými kalhotami, ideálně s gumou přes kotník. A ochranu zvýšíte použitím kvalitního repelentu. Vybírejte je podle obsahu účinné látky, volte ty s delším účinkem a nezapomínejte je aplikovat na kůži i oblečení.

Jak správně odstranit klíště?

Není třeba dát na pověry o pomalém točení klíštěte v protisměru hodinových ručiček nebo udušení olejem. Při točení totiž můžete nechtěně odtrhnout hlavičku od těla a tím zkomplikovat jeho úplné odstranění a zvýšit riziko nákazy. Správné řešení bývá většinou to nejjednodušší. Klíště vytáhněte pinzetou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vytáhnete. Ranku po vytažení klíštěte ihned vydezinfikujte. Nezapomeňte se vytaženého klíštěte bezpečně zbavit, ideálně spálením.

Text: redakce, foto: Shutterstock a AlpaKoupit časopis