Novinky,  Rubriky,  TIPY ZDRAVÍ

Češi imunitu nepodceňují

Odborníci v této souvislosti upozorňují na správné užívání vitaminů!

Odhodlanost Čechů posilovat imunitu na podzim je letos vysoká, prodeje doplňků stravy a vitaminů na podporu imunity v největší internetové lékárně v Čechách Lékárna.cz jsou o 40 % vyšší než ve stejném období loni (srpen-září). Nejžádanější je aktuálně vitamin C a roste zájem i o přírodní produkty, například Bachovy esence se oproti loňskému roku prodávají trojnásobně víc.

Kde děláme chybu?

I když se zdá, že Češi péči o imunitu nepodceňují, dělají jednu zásadní chybu. „Nemůžeme čekat, že vitaminy se v těle doplní do 2 minut jako sprej na rýmu, nebo za 30 minut jako lék na horečku. Organismus je třeba nasycovat postupně. V případě vitaminů i minerálních látek tedy platí, že klíčem je prevence, nikoli jednorázové užití,“ upozorňuje lékárník z online poradny Lékárna.cz Ondřej Pleskot. Pokud tedy chceme na začátku školního roku nebo podzimu dostatečně silnou imunitu, je třeba začít doplňovat do těla vitaminy, minerály a jiné produkty na imunitu s dostatečným předstihem – ideálně měsíc předem. Pak má organismus čas se dostatečně nasytit potřebnými nutrienty a probudit imunitní systém. Dlouhodobě ale Češi spoléhají víc na nárazové zvyšování příjmu vitaminů až v okamžiku prvních zdravotních obtíží. Aktuálně na ně zřejmě působí také informace o opětovné hrozně nákazou covidem a prudkém růstu počtu nakažených, protože prodeje přípravků na podporu imunity jsou na Lékárna.cz na začátku září trojnásobné oproti srpnu. Zajímavostí je srovnání s prodeji stejného sortimentu v covidovém období: letošní prodeje jsou na pouhých 30 % prodejů tohoto sortimentu v covidovém roce 2021.

Obří dávky vitaminu C jsou zbytečné

Za poslední dny je z doplňků stravy na imunitu nejprodávanější Vitamin C. Jeho dávkování a vstřebatelnost jsou podle lékárníka mimořádně důležité. „Pokud dospělý užije ráno tabletu běžného vitaminu C 1000 mg, tak cca 750 mg vitaminu nedokáže tělo využít,“ vysvětluje ale O. Pleskot. Lékárníci z Lékárna.cz proto doporučují například při nachlazení, větší tělesné námaze či stresu užívat 4x denně maximálně 125-250 mg běžného vitaminu C. Optimální denní dávka pro zdravé dospělé je 80-100 mg a pro děti  50-100 mg. Nárazové dávce vitaminu C by se hlavně neměly zbytečně vystavovat děti.


Co je ještě dobré vědět o vitaminu C
Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu, ke správné funkci cév, činnosti nervového systému a psychiky, ke správné látkové přeměně důležité pro tvorbu energie, zvyšuje vstřebání železa, je významný antioxidant. Člověk dokáže vstřebat přes střevní sliznici v ideálním případě do 250 mg C vitaminu po dobu zhruba 4-6 hodin Nejvyšší vstřebatelnost mají podle výrobců lipozomální formy vitaminu C. Vhodnou alternativou jsou i ty s postupným uvolňováním.

Imunita kojenců a předškoláků

Maminky navíc momentálně intenzivně řeší také imunitu kojenců a dětí v předškolním věku. Svědčí o tom vysoký nárůst prodeje Bachových esencí. „Bachovy esence jsou bezpečné vodní esence nezávadných bylin a rostlin, které lze podávat dětem od kojeneckého věku, dospělým i seniorům,” nabízí vysvětlení lékárnice Lékárna.cz PharmDr. Kamila Horníčková. Doporučuje na podporu imunity dětí také vitamin C z aceroly, šípku, camu-camu a rakytníku. Právě podle jejího mínění vy se děti neměly zbytečně vystavovat nárazové dávce vitaminu C.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis