Novinky,  Prevence

Buďte v létě opatrní, počet nakažených HIV totiž i u nás stále stoupá!

Česko má relativně nízký počet případů HIV/AIDS, nicméně trendy se v posledních letech povážlivě zhoršují. Situaci ovlivnil fakt, že lidé se tohoto onemocnění přestali bát. Protože tedy počet nakažených neustále stoupá, neměli bychom chorobu podceňovat. V roce 2023 bylo zaznamenáno 253 nových případů pozitivity HIV mezi občany ČR a dlouhodobě či trvale pobývajícími cizinci.

„Statistiky jasně ukazují, že největší riziko nákazy představuje nechráněný pohlavní styk včetně orálního. Pokud k tomu někdy dojde, jistotu toho, že jsme se nenakazili virem HIV, nám dá pouze testování. Ano, v drtivé většině případů vyjde naštěstí negativně, ale pro klid na duši se nám vyplatí zajít si na test. HIV centra a podobná zařízení mohou zejména mladé odrazovat, a proto zdravotní pojišťovna OZP během léta zajistila možnost bezplatného testování na vybraných hudebních festivalech,“ prozrazuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.

Poznáte, že jste infikování?
Inkubační doba HIV se pohybuje v rozmezí od 2-6 týdnů od nákazy. V tuto dobu se objevuje akutní primární infekce. Jedná se o první fázi z celkových čtyř onemocnění. „Zhruba 60 % lidí nakažených virem HIV zažije symptomy podobné chřipce nebo mononukleóze pár týdnů po infekci. Zahrnují například zvětšení mízních uzlin v krku, tříslech a podpaží, horečku kolem 38°C, noční pocení, bolest hlavy a kloubů, únavu či zvracení a průjem. Tato fáze trvá většinou 1-2 týdny, někdy déle a poté spontánně vymizí. Nicméně někteří nakažení nemusí mít žádné příznaky.“ Vzhledem k tomu, že první fáze není ničím specifická, je těžko rozpoznatelná od běžných infekcí a je nutné, zejména při rizikovém chování, na ní aktivně myslet. „Nejčastěji se tito pacienti objeví v ordinaci svého praktického lékaře a je dobré se nestydět a říci otevřeně o svém rizikovém chování, aby bylo onemocnění odhaleno co nejdříve a zahájena léčba, která výrazně mění prognózu pacienta.“ Druhá fáze HIV infekce trvá 2-10 let od nákazy a nazývá se také asymptomatická, protože většina lidí s HIV nemá žádné nebo jen mírné zdravotní problémy, tudíž se neléčí a na onemocnění se nemyslí. Třetí fáze HIV infekce nastává po více než 10 letech bez léčby. Imunitní systém je již vážně poškozen, což vede k vyššímu riziku rozvoje tzv. oportunních infekcí a nádorových onemocnění spojených s AIDS, které pokračují s větší tíží a intenzitou i v posledním stádiu. „I přes intenzivní léčbu dochází v tomto stádiu k úmrtí během několika let. Včasná léčba v prvních stádiích onemocnění výrazně mění prognózu pacientů a prodlužuje délku života,“ dodává MUDr. Jana Ježková.


Protože HIV centra a podobná zařízení mohou zejména mladé odrazovat zdravotní pojišťovna OZP během léta zajistila možnost bezplatného testování na vybraných hudebních festivalech. Stany s touto službou na následujících hudebních festivalech:
Jatka Fest Pacov 28.-29.6.
Přehrady Fest – Seč 23.-24.7.
Přehrady Fest – Vranov 2.-3.8.

Co je dobré ještě vědět?

Že být nakažený virem HIV neznamená mít onemocněním AIDS. Jedná se totiž o poslední a nejzávažnější fázi infekce HIV. Vyvíjí se, když virus HIV výrazně oslabí imunitní systém natolik, že tělo není schopno bojovat proti běžným infekcím a nemocem. Je pro něj specifický souhrn příznaků a infekcí způsobených právě oslabenou imunitou kvůli viru HIV. Název pochází z anglického „Acquired Immunodeficiency Syndrome,“ což znamená syndrom získaného selhání imunity. Znamená to, že tělo je tak oslabené, že nedokáže bojovat s některými oportunními (doprovázející jiné primární infekce a nemoci) infekcemi a nemocemi, jako jsou zápal plic, meningitida a určité druhy nádorů. Jednou z nejčastějších infekcí mezi lidmi s HIV/AIDS je tuberkulóza.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis