Zdraví v kuchyni

Biopotraviny v kuchyni

Víte, jak správně nakupovat, skladovat a zpracovávat zeleninu, ovoce, maso, drůbež či mléčné výrobky v biokvalitě?

Pokud podlehnete kouzlu biopotravin, zanedlouho přijdete na to, že nejde jen o to vybrat si ze stále rostoucí nabídky. Musíte také vědět, na co si dát při jejich nákupu pozor, jak je skladovat, kdy je už nejíst a jak je co nejšetrněji zpracovávat, aby si zachovaly všechny zdraví prospěšné látky, kvůli kterým jim dáváme přednost. Že nevíte, jak na to? Vybrali jsme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou se rychle zorientovat.

Maso z ekologických chovů

Nákup: Maso v biokvalitě nebo z ekologických chovů má úplně jinou vůni a chuť než maso, které jste zvyklí jídat od dob školní jídelny. V České republice je nejširší nabídka masa hovězího a vepřového. Ale sehnat můžete i jehněčí či skopové. V dnešní době je nabízejí již všechny velké supermarkety, ale nakupovat můžete i ve farmářských obchůdcích. Ty ale nemají takové možnosti skladování jako velké prodejní řetězce, a tak mívají předem dané termíny, kdy bude maso na prodejnu přivezeno a vy si je musíte dopředu objednat. Další možností je vyrazit přímo na farmu nebo si maso nechat přivést přímo domů, což je služba, kterou nabízejí některé biofarmy. Vždy zkontrolujte, zda není porušen obal, porušení plastu, v němž je produkt uchováván ve vakuu, způsobuje rychlejší kazivost masa.

Kvalita: Kvalitu hovězího, vepřového i jehněčího masa určují správné krmivo, způsob chovu a samozřejmě plemeno. Mramorování je garance dobré kvality a díky němu zůstává hovězí při vaření křehké a šťavnaté. Dobré vepřové má jemné žilkování. Kůže je silná a tvrdá, slanina je sněhově bílá a prorostlá, povrch masa je silně červený a suchý, což je důkaz toho, že zvířata vyrůstala pomalu a za optimálních podmínek. U jehněčího dbejte na to, aby pocházelo z mladého kusu, který šel na porážku maximálně ve věku 10 týdnů. Výraznější vůně masa a nazelenalá barva šťávy, ovšem nikoliv masa, nejsou známky zkaženosti, ale průvodní jevy vyzrálosti.

Skladování: Čerstvé maso je třeba vždy uchovávat v lednici, a to nejlépe v porcelánové nebo skleněné nádobě s víkem. Nepřikrývejte ho alobalem. Maso vydrží jeden až dva dny při teplotě pět až šest stupňů, ale naprosto ideální by byla teplota okolo jednoho stupně Celsia. Vnitřnosti a mleté maso ale zpracujte hned v den, kdy jste je koupili.


Nikdy nekupujte povadlou, potlučenou nebo jinak narušenou zeleninu. Nesprávnou či dlouhou přepravou ztrácí biozelenina důležité látky a dobrou chuť. Foto: Shutterstock

Drůbež a vejce

Nákup: Máte-li tu možnost, kupujte biokuřata přímo od chovatele, abyste měli naprostou jistotu, že drůbež žije zdravě. Pokud budete nakupovat v obchodě, musí mít maso i vejce označení BIO nebo „kontrolovaný ekologický chov“. U vajec hledejte označení „produkt ekologického zemědělství“ a razítko, které začíná nulou, protože jen to je záruka, že vejce pocházejí od nosnic chovaných v souladu s požadavky ekologického zemědělství. Zkontrolujte také, zda jsou skořápky neporušené, a samozřejmě datum trvanlivosti.

Kvalita: Při nákupu si všímejte toho, jestli není kůže moc suchá a nemá zažloutlé zbarvení, tehdy okamžik se jedná o maso, které není čerstvé. Výjimku tvoří jen tzv. kukuřičná kuřata, která byla krmena kukuřicí.

Skladování: Drůbež neskladujte dlouho a raději ji zpracujte hned v den nákupu. Pokud chcete maso upravovat až druhý den, vyjměte ho z obalu a dejte do velké skleněné nebo keramické nádoby s víkem a uložte do lednice, která by měla být pro drůbeží maso nastavena na teplotu okolo 0 stupňů Celsia. Syrové drůbeží maso by v žádném případě nemělo přijít do styku s jinými potravinami, a především ne s těmi, které se zpracovávají zasyrova.Vejce musí být od výrobce až po prodej konečnému spotřebiteli uchovávána v suchu, chráněna před sluncem a skladována a přepravována v chladu při nekolísavé teplotě prostředí nejvýše +18 °C. Správně skladované vejce by mělo být dobře použitelné i po 28 dnech. Čerstvá vejce lze prodávat nejpozději sedm dnů před uplynutím data minimální trvanlivosti.

Mléko a mléčné výrobky

Nákup: Z biomléka jsou vyráběny čerstvé sýry, tvaroh, kysané nápoje, jogurty a sýry eidamského typu. Nikdy z něj nelze vyrobit sýr tavený, neboť zdraví škodlivé tavicí soli je při zpracování biomléka zakázáno používat. Na trhu seženete nejen mléko a produkty kravské, ale také kozí, ovčí, a dokonce i oslí. Mléčné výrobky musí být vždy v chladicím boxu a musí na nich být čitelné označení doby spotřeby. Pro okamžité použití jsou určeny polyetylenové nevratné obaly, produkty ve skle mají delší dobu trvanlivosti. Vyhýbejte se kelímkům s vydutým víčkem (kromě kefíru), protože to je varovný signál, že s výrobkem není něco v pořádku.

Kvalita: V letních měsících se po otevření jogurtu můžeme setkat s nažloutlou tekutinou na povrchu, v tomto případě se jedná o syrovátku. V jiném případě se můžeme setkat s krupičkovitou konzistencí jogurtu.

Skladování: Mléčné výrobky skladujte výhradně ve střední a vrchní polici lednice. Čerstvé máslo má trvanlivost pouze 20 dnů od data výroby, teplota skladování musí být max. 8 °C.

Zelenina v biokvalitě

Nákup: Biozeleninu můžete koupit na trhu, v prodejně se zdravou výživou, v stále četnějších biokoutcích supermarketů, a samozřejmě přímo u pěstitelů. Hlavní zásadou při nákupu zeleniny je řídit se sezonností. Jestliže vám někdo bude v lednu nabízet rajčata, asi těžko uvěříte, že uzrála přirozeně (sezonní kalendář viz rámeček). Zeleninu nenakupujte do zásoby, jen tak si zajistíte optimální množství vitaminů a minerálních látek, které biozelenina obsahuje. Vzhledem k tomu, že se při jejím pěstování nevyužívá chemie, je jasné, že doba její trvanlivosti je kratší než u zeleniny z velkoprodukce.

Kvalita: V první řadě trvejte na čerstvosti, která je zárukou vysoké kvality, kterou zaručuje pouze chroupavá čerstvá zelenina. Nikdy nekupujte povadlou, potlučenou nebo jinak narušenou zeleninu. Nesprávnou či dlouhou přepravou ztrácí biozelenina důležité látky a dobrou chuť.

Skladování: Zeleninu, kterou nechcete ihned zpracovat, uchovávejte v chladu a temnu. Rajčata a okurky vydrží při teplotě 10 až 14 stupňů Celsia zhruba týden. Jemnou listovou zeleninu a bylinky skladujte v dobře uzavíratelných nádobách z plastu. Salát skladujte stonkem vzhůru, aby z něj voda stékala do listů.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis