Novinky,  Prevence

Běh, kliky a hlavně preventivní prohlídky

Ostravský Nadační fond Pavla Novotného apeluje na onkologické zdraví akcí Bo Movember

Nadační Fond Pavla Novotného se již posedmé připojuje k celosvětové akci Movember, která upozorňuje na zásadní význam pravidelných preventivních prohlídek varlat, tlustého střeva a konečníku. Společně se zdravým životním stylem jsou prohlídky nejlepší cestou, jak předejít rozvoji uroonkologických onemocnění. I proto Nadační fond spojuje měsíc listopad také se sportovní výzvou „Bo Movember“ a benefičním během MovembeRUN, který se uskutečnil 12. 11. 2023 v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity. 

Příležitost k důležitým vyšetřením

Vybrané nemocnice v celé České republice nabízejí v rámci Movemberu preventivní prohlídky na uroonkologická onemocnění i na onemocnění tlustého střeva a konečníku. „Zajít na preventivní prohlídku je otázka pár minut. Buď se člověk dozví, že vše je v pořádku, nebo má šanci začít včas řešit problém a třeba si zachránit život. Zažil jsem to sám, a proto s Nadačním fondem podporujeme prevenci celoročně,“ uvádí Pavel Novotný, který se opakovaně léčil s onkologickým onemocněním. Slovo Movember je složeninou dvou anglických výrazů november a moustache, které v překladu znamenají listopad a knír. I proto si muži, kteří chtějí akci podpořit, nechávají v průběhu celého měsíce růst knírek. „Líbila se nám myšlenka, že díky listopadovým knírům se každý obličej může stát reklamou na prevenci a chtěli jsme ji rozvést dál. Dali jsme tomu trochu ostravský punc a vymysleli výzvu „Bo Movember“, která může taky změnit to, jak člověk vypadá. Na rozdíl od kníru to však bude s jistotou k lepšímu. Výzva totiž spočívá v každodenním cvičení,“ vysvětluje Pavel Novotný. Princip je jednoduchý – každý listopadový den udělat o jeden klik víc. Ten, kdo se do výzvy zapojí a pošle Fondu jako důkaz nápaditou fotografii nebo video, má šanci vyhrát cenu. V rámci výzvy je také možné přispět nadačnímu fondu na jeho činnost.

 „Bylo by skvělé, kdyby se každý klik podařilo převést korunu na náš transparentní účet. Za jednoho cvičícího bychom se tak dostali na 465 korun. Ti, kdo se do výzvy zapojí, tak můžou kromě svalů získat i dobrý pocit z pomoci druhým,“ říká Pavel Novotný.


Koupit časopis