Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

6 tipů pro zdravé a krásné nohy

Vaše naše nohy si zaslouží kvalitní péči. V létě by však měla být intenzivnější než jindy!

Ženským nohám patří odpradávna obdiv ze strany mužů. Především v létě své nohy rády vystavujeme na odiv – v krátkých sukních a kraťasech, odhalujeme lýtka a v sandálech chodidla. Co všechno byste pro ně měla udělat, aby byly nejenom krásné, ale i zdravé?

Pedikúra je nezbytná

K základům péče o nohy patří čistota, cvičení a správná pedikúra. Je samozřejmostí, že nohy se musí každý den mýt ve vlažné vodě a po umytí důkladně osušit, zapomínat bychom neměli ani na prostory mezi prsty. Kvalitní krém dodá pokožce na nohou pružnost, ale nemá se nanášet mezi prsty, kde může způsobit plíseň. „Domácí pedikúru doporučuji provádět asi jednou týdně. Nehty by se měly stříhat rovně, nejlépe kleštěmi na nehty, poté se mají ještě jemně zbrousit pilníkem do úrovně konce prstu. Zrohovatělá kůže na ploskách nohou i na prstech se brousí po odmočení, a to pemzou nebo speciálními pedikérskými nástroji. Kdo se rozhodne odstranit zatvrdlou kůži skalpelem nebo seřezávačem kůže, musí počítat s občasným zraněním. Dojde-li k poranění, je třeba i malou ranku ihned ošetřit bylinným dezinfekčním prostředkem,“ radí fyzioterapeut a podolog Pavel Kloud. Důkladnou péči o nohy je lepší nechat na pedikérovi. Pokud se staráme o nohy pravidelně, stačí odborná pedikúra jednou měsíčně.

Co vás čeká na pedikúře

Základním a zatím nejrozšířenějším ošetřením je takzvaná mokrá pedikúra, při které se ošetřují nohy po dvacetiminutové lázni v teplé vodě, do které je přidána koupelová sůl nebo jiné prostředky pro změkčení, dezinfekci a příjemnou vůni. Lázeň je obvykle vířivá, s vodními tryskami umožňující nastavení různé intenzity masáže, a je opatřena termostatem pro úpravu teploty vody. Po opláchnutí nohou a osušení následuje odstranění starého laku a zastřižení nehtů. Odstranění mozolů, kuřích ok a zatvrdlé kůže se provádí speciálními pedikérskými nástroji, které jsou tvarovány pro šetrné provádění zákroků. Vždy však záleží na řemeslné zručnosti a zkušenosti jednotlivých pedikérů.

Mykóza – dlouhodobý nepřítel

Trápí vás plísně na nohou? Nemůžete se jich dlouhodobě zbavit? Zabránit, respektive předejít vzniku tohoto někdy úporného onemocnění lze několika způsoby. V první řadě se jedná o nošení vhodné prodyšné obuvi, přičemž je dobré neponechávat ani tu nadměrně dlouho na nohou. U citlivějších jedinců mají vliv i ponožky, tedy materiál, ze kterého jsou zhotoveny. Kdo má problém s mykózou, měl by nosit ponožky ze stoprocentní bavlny. Dalším a možná poněkud méně známým bodem je sprchování nohou i během dne – například po několikahodinových pochůzkách – ledovou vodou do zčervenání kůže. Následně by se měly nohy vytřít ručníkem taktéž do zčervenání, zvláštní pozornost věnujte důkladnému vytření meziprstních prostor. Kvasinkové onemocnění se projevuje nepříjemným svěděním nebo i zarudnutím, nejčastěji mezi třetím a čtvrtým prstem na noze. „Léčení bych zahájil nejen běžnými zevními prostředky, jaké doporučují obvodní nebo kožní lékaři, ale i vnitřní očistou,“ dodává Pavel Kloud.

Koupele a chůze naboso

Dobrým tipem jsou i střídavé koupele nohou ve studené a horké vodě. Kvasinky také nemají rády ani běhání naboso, ať již travou nebo brodění se horkým pískem na pláži. I zde by mělo navázat omytí studenou až ledovou vodou.

Popraskané paty

Na praskliny na patách používejte vhodný krém, který pomáhá regeneraci kožních buněk, zaceluje vzniklé prasklinky, změkčuje mozoly, kuří oka a zrohovatělou kůži. Vybírejte krém s obsahem oleje a lanolinu, který chrání nově vytvořené buňky a dodává jim vlhkost a vláčnost.

Jak na to

Malé množství krému nanášíme pravidelně večer či po každé koupeli a jemně vmasírujeme do pokožky.

Když nohy natékají…

Natékání nohou souvisí s prouděním mízy v našem těle. Zpomalit nebo zcela zastavit tok mízy mohou pooperační jizvy, úrazy, ozáření a nejrůznější civilizační návyky. „Pokud nemůže míza volně proudit, vznikají otoky, které se zhoršují během dne a postihují hlavně dolní končetiny. Běžné jsou i bolesti a záněty v okolí postiženého místa. Nastávají změny ve stavu nahromaděných proteinů, které se rozpadají a přeměňují ve fibrinová vlákna. Měkký otok tuhne, není možné vytvořit kožní řasy a tlak prstu již zanechává důlky,“ vysvětluje fyzioterapeut Pavel Kloud a těm, kterým natékají dolní končetiny, doporučuje, že měli lépe pečovat o lymfatický systém. To znamená provádět speciální cvičení, chodit na lymfatickou masáž nebo dát si nohy v posteli nejméně o 8 cm výše. Vhodné je také naučit se správně dýchat a nosit spodní prádlo bez stahovacích gum.

Chce to zdravou změnu

Zbavit se problému s otékajícíma nohama vyžaduje i změnu životního stylu (více pohybu, zdravý jídelníček, správný pitný režim) – bez toho nebude mít většina opatření trvalejší účinek.

K základům péče o nohy patří čistota, cvičení a správná pedikúra. Je samozřejmostí, že nohy se musí každý den mýt ve vlažné vodě a po umytí důkladně osušit, zapomínat bychom neměli ani na prostory mezi prsty.
Foto: Shutterstock

Křečové žíly

Toto onemocnění je nepříjemné a často značně omezující. Estetická stránka problému je jistě nezanedbatelná, zvláště pak u žen, ale daleko horší jsou bolesti, únava a pocit tíhy v nohou. Při zanedbání léčby dochází k poškození dalších tkání nohy, tedy podkoží a kůže, vznikají bércové vředy a kožní problémy. Příčiny jsou komplikované a velmi různorodé. Rozhodně to nebývá jedna příčina, ale spojení několika různých příčin, které se liší případ od případu. Všichni víme, že zde hraje roli dědičnost, tedy vrozená slabost žilní stěny. „Nejlepší a nejjednodušší je prevence – vyváženou stravou a rozumnou pohybovou zátěží je možné obtížím předejít, a to i tehdy, jde-li o rodinnou zátěž. Proces léčby je dlouhodobý, vyžaduje důslednou spolupráci pacienta po stránce zdravé stravy, pohybu a celého životního stylu. V této oblasti žádná kouzla nepomáhají,“ konstatuje Pavel Kloud.

Vyzkoušet můžete i pohanku

Ti, kteří mají problémy s žilní nedostatečností, mohou v létě konzumovat pohanku v zeleném stavu. Její nať i nažky obsahují rutin, který je nezbytný pro stavbu cévních a žilních stěn, udržuje jejich pružnost a snižuje vysoký krevní tlak. Je vynikající do polévek, zeleniny i salátů. A můžeme ji jíst denně. Za zkoušku stojí i některé přípravky s obsahem bylinek (kaštan koňský, kostival, podběl a další), kterými lze předcházet nemocem žilního systému, případně ošetřit ty stávající.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis