TIPY ZDRAVÍ

5 zajímavostí o antibiotikách

Antibiotika, tolik opěvované léky, které vyléčily miliardy nemocí a zachránily miliony životů. Nejznámější antibiotikum je penicilin, za který jeho objevitel Alexander Fleming v roce 1928 získal dokonce Nobelovu cenu. Co jste o nich možná nevěděli?

Pro stanovení správné léčby antibiotiky je nutné nejdříve odebrat vzorek krve, moči nebo tkáně nemocnému pacientovi. Ve většině případů lékař předepíše antibiotika rovnou na základě předchozích zkušeností a případně léčbu upraví na základě výsledků laboratoře.

Celé balení

Je potřeba užívat antibiotika přesně v předepsanou dobu, a to celé balení, i když už je člověku lépe. Je totiž nezbytně nutné, aby se z těla díky léčbě vyloučily veškeré bakterie z organismu, což bývá i několik dní po odeznění příznaků. V opačném případě totiž v těle zůstávají a stávají se rezistentními na další léčbu antibiotiky.

Pozor na sluníčko

Že se během léčby musí odpočívat nebo nepít alkohol, to je známé. Ale některá antibiotika způsobují zvýšenou citlivost na slunce a může snadno vyskočit vyrážka, je tedy dobré se před ním raději schovávat.

Zabíjí i hodné bakterie

Díky antibiotikům umírají se špatnými bakteriemi i ty hodné, které tělo nutně potřebuje. Bakterie, které osídlují zdravé střevo váží zhruba 1 kilogram. Je tedy na místě střevům pomoci díky vhodným probiotikům či kvašeným potravinám.

Dvojitá hrozba pro ženy

Ženy by rozhodně neměli zapomínat ani na bakterie v pochvě, které díky jejich absenci snadno hrozí mykózy. Měli by tedy mít po ruce vhodné vaginální tobolky, např. Canesten, které je mykózy zbaví, a to třeba i za jediný den.

Rezistence

Časté užívání antibiotik nebo nedodržení užívání vede k tomu, že jsou baterie v těle čím dál více odolnější. A nejenom že to komplikuje další léčbu angíny a podobných onemocnění ale díky tomu umírají i lidé v nemocnicích po autonehodách či transplantacích, protože jim běžně dostupná antibiotika prostě nezabírají.

Pozor!

Studie ukazují, že střevo se dokáže zotavit po léčbě antibiotiky po měsíci a půl, nicméně ještě i po více jak šesti měsících chybí ve střevě k normální funkci 9 běžných ale důležitých bakteriálních kmenů. A pokud se nezmění naše postoje k antibiotikům, tak podle státního zdravotního ústavu budou mít okolo roku 2050 bakterie rezistentní díky nesprávné antibiotické léčbě na svědomí až 100 milionů úmrtí ročně.

Text: redakce Zdraví, foto: Canesten







Koupit časopis