S vypadáváním vlasů si medicína umí poradit

Někdo má bujnou kštici do vysokého věku, jinému vlasy vypadají už po třicítce. Stejně tak jako všude jinde v medicíně i tady záleží na mnoha faktorech – roli hrají nejen geny, ale také hormony, a to jak u mužů, tak u žen.

Právě hormonální výpadek vlasů je vůbec nejčastější příčinou jejich vypadávání. U mužské populace se s ním setkáváme poměrně často a svou roli tu hrají i geny. Říká se, že muž se má podívat na svého tatínka, jak vypadal v padesáti, a jeho kštice bude vypadat pravděpodobně také tak. „Po padesátém roce věku trpí plešatěním téměř polovina mužů. Zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu se na vypadávání vlasů podílí, ale přímo za ním nestojí. Důležité totiž je, nakolik je vlasová cibulka vůči tomuto mužskému pohlavnímu hormonu citlivá,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze. Fyziologicky, tedy za normálních podmínek, mužům začíná ustupovat kolem padesátky přední vlasová hranice. Tehdy se začínají vytvářet tzv. kouty. „Postupně se také projevuje prořídnutí vlasů na temeni. V extrémním stadiu zůstává v týlní krajině jen proužek vlasů. Tehdy hovoříme o Hippokratově pleši, kdy vlasový porost vymizí úplně. Většinou to ale do této fáze nedojde, jsme schopni tomu léčebnými procesy zabránit,“ upozorňuje dermatoložka Monika Arenbergerová. U rozsáhlé formy této nemoci je možné využít léky s účinnou látkou finasterid. Jde o hormonální preparáty, které byly původně vyvinuté pro jiné onemocnění, než je výpadek vlasů, ale v nízké dávce mohou pomoci. Musí se ale nasadit brzy, léčba trvá jeden až dva roky, ale dokáže pěkně stabilizovat výpadek vlasů u mužů.


Problémem žen je řídnoucí pěšinka

Stejně jako u mužů existuje androgenetický neboli hormonální výpadek vlasů také u žen. Má sice trochu jiný charakter, ale vzniká po menopauze, tedy ve stejném věku, zhruba kolem padesátky. „Ženám se nevytvářejí kouty, ale začíná jim řídnout pěšinka. Vlasy se jakoby rozestupují a postupně může prořídnout celé temeno. Tato situace se dá jen obtížně regulovat. U mužů na to máme mechanismy, dokážeme jim pomoci, u žen jde o trochu komplexnější problém,“ doplňuje odbornice. Většinou se uchýlíme k lokálním preparátům na bázi roztoků, při masivnějším výpadku je nutné nasadit hormonální léčbu. S výhodou se dnes uplatňuje i mezoterapie, tedy vpravování účinné látky drobnými injekcemi přímo k vlasové cibulce.


Pozor na štítnou žlázu i nedostatek železa

S výpadkem vlasů se ale potýká i mladší populace. Vlasy začínají řídnout na celém povrchu hlavy, jsou jemné, ulamují se a začíná být horší nejen jejich kvantita, ale i kvalita. „Příčin tady může být více, například může jít o poruchu štítné žlázy. „Buď se jedná o hypofunkci, tedy o sníženou funkci štítné žlázy, nebo o zánět štítné žlázy, který má hyperfunkční charakter, a hormonů je tedy přemíra. Na výpadku vlasů se může podílet také nedostatek železa. Například ženy, které jsou anemické, a chybí jim tedy železo, také ztrácejí vlasy,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová. Na výpadku vlasů se ale podle zkušené dermatoložky mohou podílet i léky, například warfarin, který ovlivňuje krevní srážlivost, dále některé léky na vysoký tlak, ale i moderní antidepresiva, která regulují náladu člověka. „Je dobré se podívat do příbalového letáku, jestli je mezi nežádoucími účinky i vypadávání vlasů,“ upozorňuje lékařka. U těchto chorob většinou pomáhají roztoky, které jsou na bázi tzv. minoxidilu nebo aminexilu. Jde o látku, která zlepšuje prokrvení vlasové cibulky, tím pádem se k ní dostává více živin a vlas se tak dá zachránit. Problémem ale je, že aplikace roztoku není úplně jednoduchá a vyžaduje disciplínu. „Musí se používat dvakrát denně a může poničit účes. Musí se vmasírovat přímo k vlasové cibulce. Při správné aplikaci léčba touto účinnou látkou funguje dobře a výpadek zastaví,“ upozorňuje doc. MUDr. Monika Arenbergerová.


Ženy vypadávání vlasů traumatizuje

Drtivá většina mužů dnes bere vypadávání vlasů jako samozřejmost – hlavu si jednoduše oholí a k lékaři s ustupující kšticí nepřijdou. Jinak je to ale v případě žen, pro které bývá vypadávání vlasů značným traumatem. „Ženy tvoří asi 75 procent návštěvníků naší vlasové ambulance, protože jim to vadí. Vlasy nás zdobí, dotvářejí estetický obraz každé z nás,“ podotýká dermatoložka. Mimochodem, ambulancí, které se specializují na potíže s vlasy, je u nás nedostatek. Vlasové centrum na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze je jedním z mála, další je například v Olomouci. „Léčba těchto nemocí není jednoduchá. Jen diagnostika, tedy než se stanoví, o jaký typ onemocnění se jedná, trvá dlouho. U nás máme i tzv. trichogram, přístroj, díky kterému jsme schopni posoudit, jestli vlas roste, kolik jich vypadává nebo v jaké je vlas kondici,“ doplňuje lékařka.


Autoimunitní alopecie

Dalším nepříjemným, ale naštěstí vzácným onemocněním, se kterým pacienti do Vlasového centra přicházejí, je alopecia areata. Jde o ložiskový výpadek vlasů, zpočátku zhruba o velikosti mince. Postupně se ložisek začíná vytvářet více, spojují se a v nejvíce rozvinutém stadiu člověk přijde o vlasy úplně. „Tuto nemoc řadíme do kategorie tzv. autoimunitních, kdy se obranyschopný systém bílých krvinek obrátí proti své vlastní tkáni, v tomto případě proti vlasovému folikulu a začne ho ničit. Naštěstí se vlasový váček destruuje jen dočasně. To znamená, že pokud se podaří potlačit patologický proces imunitního systému, onemocnění zase ustoupí,“ vysvětluje doc. MUDr. Monika Arenbergerová. Nemoc se může vyskytovat u kohokoli, ale nejčastěji ji lékaři vídají u dětí, adolescentů nebo dospělých mezi 25. a 35. rokem věku. Často se snoubí i s jinými chorobami, například vitiligem, atopickým ekzémem, u někoho jsou postižené i nehty. Léčba této nemoci je ale poměrně svízelná. „Dají se využít kortikoidy, ale ne ve formě tablet, protože při jejich vysazení přijde nemoc znovu. Využíváme je tedy lokálně, případně se aplikují injekčně přímo do míst, kde ložiskový výpadek vzniká,“ říká Monika Arenbergerová. Nově se pro tuto nemoc objevila i biologická léčba ve formě tabletek. Zatím jde o fázi experimentální, tedy o klinickou studii, a tak je novinková léčba vyhrazena jen pro těžší pacienty, kteří nezareagovali na běžné léčebné postupy, to znamená na lokální nebo injekční kortikoidy. Teď lékaři čekají, jak se léčba osvědčí, ale věří, že už brzy přejde do praxe.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jaký vliv má na vypadávání vlasů vlasová kosmetika?

Vlasová kosmetika dokáže pomoci například s přílišným maštěním vlasů, se suchostí vlasů nebo s lupy. Některé šampony jsou spojeny s kondicionérem, který dokáže zahladit porušení kutikuly, tedy svrchní vrstvy vlasu, tak, aby se zvýšila jeho kvalita. Dokáže také zvednout objem vlasů, pokud jsou příliš zplihlé. Používání vhodné vlasové kosmetiky, individuálně zaměřené na problémy pacienta, je důležité, ale problémy s vypadáváním vlasů nevyřeší.
Odpovídá doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (www.fnkv.cz)


Padají vám vlasy po porodu?

Pak trpíte zřejmě tzv. poporodní alopecií, která postihuje až 90 % žen. Tento druh alopecie, při kterém vypadne až 400 vlasů denně, způsobují hormonální změny. Ve většině případů se stav normalizuje do devíti měsíců od narození dítěte. Správnou péčí se hustota vlasů může časem obnovit. V případě potřeby je na trhu řada produktů intenzivní péče, například vlasová tonika nebo speciální přípravky určené pro růst a obnovu vlasů.


Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět