Jetel dokáže i léčit!

Pro čmeláky, motýly a včely je jetel potravou, kterou rádi sosají. Pro nás lidi je především lékem, a ne ledajakým, ale krmit se jím můžeme stejně jako hmyz.

Písnička o jetelíčku, který roste u vody, je sice lidová, ale někdo její text kdysi napsat musel. A ten někdo chtěl znát odpověď na otázku, proč onen jetelíček roste právě u vody, protože jeho růst na tomto místě byl evidentně příčinou toho, že k nějaké dívce nechodil Pepíček. Nebo Jeníček? Vysvětlení, proč jetel roste u vody, ale nejen u ní, také na loukách a pastvinách ve všech nadmořských výškách, je jednoduché: má rád vlhké prostředí. Kdyby byl autor textu obeznámen s užitečností této rostliny, rozhodně by na ni nežehral a nevyhrožoval jí kosou, ale raději by všem poradil, aby využili jejích léčivých schopností a nasbírali a usušili si její květy do zásoby na zimu.


Luční, nebo červený?

Nejznámější z mnoha existujících druhů rostoucích takřka všude na zeměkouli, jsou bíle kvetoucí jetel plazivý a jetel luční, jemuž se podle barvy květů říká červený, což je sice název nesprávný, ale mnohem zažitější a běžně užívanější. Jetel luční (Trifolium pratense) je známá léčivá bylinka, kterou využívali už naši praprapředci; severoameričtí Indiáni například jetel konzumovali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny – možná i proto dnes patří Amerika mezi největší výrobce potravinových doplňků z jetele. Ovšem sušené květy se dříve používaly pouze k úpravě chuti a vůně bylinných čajových směsí, což byla škoda, protože jetel má široké spektrum účinků, které léčí například katary zažívacího traktu, kašel a bronchitidu, ekzémy a mnohé ženy si pochvalují jeho účinky zmírňující nepříjemné potíže spojené s menopauzou. Červený jetel totiž obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou svou strukturou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Zanedbatelný rozhodně není ani fakt, že přípravky z jetele slouží i jako prevence osteoporózy.


Jetel ničí, léčí a ulevuje

Kromě fytoestrogenů obsahuje jetel také třísloviny, glykosidy, flavonoidy, pryskyřice, silice, tanin a barviva. Pro lidské zdraví jsou velice přínosné dezinfekční účinky látek obsažených v bylině, které jsou využívány hlavně při léčbě katarů a nepříjemných infekcí trávicího traktu. Čaj nebo jiné přípravky z jetele pomáhají například při průjmech, střevních kolikách, zvracení nebo i mírných otravách jídlem. Léčbu těchto zažívacích potíží musí pochopitelně doprovázet odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin – bylinné čaje obsahující jetel jsou vhodná volba. Vedle dezinfekčních účinků má bylina i detoxikační schopnosti, lidově řečeno: čistí krev, a právě proto se přidává do čisticích čajových směsí. Ty působí blahodárně na lymfatický systém a pomáhají s odstraňováním usazených toxinů; ulevit nám mohou také při revmatismu a dně. Kombinace dezinfekčních a detoxikačních účinků jetele se uplatňuje při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou nachlazení, bronchitida, angína, chřipka a podobně. Přípravky z jetele umožňují organismu snáze ničit a vypuzovat původce infekcí a zatěžujících toxinů, čímž zkracují a ulehčují léčbu těchto onemocnění.


Čaj, tablety i kapsle pro ženy

Návaly horka, nadměrné pocení, náhlá nevolnost, podrážděnost, nespavost. To všechno jsou příznaky, které v období klimakteria postihují takřka každou ženu. Na zmírňování potíží spojených s tímto životním obdobím existuje řada prostředků. Mnohé ženy potvrzují, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání čaje buď pouze z jetele, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a menopauzu a problémy s ní spojené snášely mnohem lépe. Pro ty, které se nechtějí nebo nemohou zdržovat přípravou čaje, existují kapsle nebo tabletky, které kromě jetele červeného obsahují ještě například extrakt ze sójových bobů, vitamin E a minerály.


Máte rádi sladké?

Pak nelitujte trochy námahy a nasbírejte si zhruba litr květů červeného jetele – pokud se vám mezi ně přimíchají i bílá kvítka jetele plazivého, nic se nestane, jeho účinky jsou přibližně stejné jako účinky jetele lučního. Zalité stejným množstvím vody květy povařte na mírném ohni, pak odstavte, nádobu zakryjte a nechte do druhého dne louhovat. Jetelový nálev přeceďte, vymačkejte, ať nic nepřijde nazmar, přiveďte k varu, přidejte zhruba kilogram cukru, lepší a zdravější je třtinový, a biocitron nebo pomeranč nakrájený na tenké plátky i s kůrou – proto používejte pouze citrusy v biokvalitě. Povařte deset minut, sceďte a plňte do lahví. Jetelový sirup, který můžete používat například na přelití palačinek místo drahého sirupu javorového, vydrží dlouho.


Text: Anežka Kollmannová
foto: Shutterstock
Co si pamatovat


Vzhledem k tomu, že jetel luční u nás roste v podstatě úplně všude a kvete dlouho (od května minimálně do září), může si každý udělat vlastní zásobu na pozdější dobu. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, ale sbírají se především květy, ovšem jenom ty, které jsou plně rozkvetlé a očividně zdravé; když květenství jetele začne zasychat a hnědnout, není už vhodné ke sklizni. Květy z rostliny uštipujeme spolu s několika přilehlými lístky a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 stupňů Celsia. Pro skladování volíme uzavíratelnou nádobu, abychom suchou drogu chránili před vlhkem. A mimochodem – nemusíme sbírat pouze květy, listy jetele se dají upravit jako špenát, posypat jimi můžeme chléb s máslem nebo pomazánkou, přidat je můžeme do salátů a tak dále. Vyzkoušet můžete i jetelový chléb, který dodnes jako tradiční pochoutku pečou v Irsku.
Pomáhá čaj i nálev


Čaj z jetele lučního je nejen léčivý, ale i lahodný, a bez obav ho můžeme užívat dlouhodobě. Lze ho také přidávat do čajových směsí, skvěle se doplňuje například s echinaceou nebo měsíčkem lékařským, při nachlazení se kombinuje s mátou, mateřídouškou nebo tymiánem, při zažívacích potížích se smetankou lékařskou. Nálev k vnějšímu použití můžeme připravovat jak ze sušených, tak z čerstvých květů jetele. Koupel s nálevem působí jako dezinfekce a podporuje hojení rozličných kožních onemocnění. Hojivé vlastnosti jetele se uplatňují také ve formě obkladů na drobné kožní rány, spáleniny, vředy a ekzémy, mast léčí opruzeniny. Nálev z jetele poslouží i jako pleťová voda, která je vhodná především při problémech s akné.
Výkřik 1: Červený jetel obsahuje přírodní látky fytoestrogeny, které jsou svou strukturou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu.

Výkřik 2: Čaj z jetele lučního je nejen léčivý, ale i lahodný, a bez obav ho můžeme užívat dlouhodobě.
Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět