IN-LINE BRUSLENÍ
natrénujte

Baví vás pohyb? Chcete si před létem zlepšit kondici a třeba i shodit do plavek? Pak si pořiďte kolečkové brusle. Počítejte však s tím, že se jízdu na nich budete muset nejprve naučit. Nejjednodušší způsob, jak na to, je zaplatit si trenéra.

ZPOČÁTKU TO PRO MĚ byla trochu dřina. Jako samouk, který se učí metodou pokus-omyl, jsem jen těžko na nových bruslích držela stabilitu a klátila jsem se ze strany na stranu. Brzdila jsem prudce o ploty, s hrůzou v očích. Chybovala jsem i v tom, že jsem vyjela bez chráničů a helmy. Při jízdě z kopce jsem pak při terénní nerovnosti skončila na zemi, naštěstí jen s odřenýma rukama. No nic, sama se asi bruslit nenaučím, pomyslela jsem si a zapsala se na víkendový kurz in-line bruslení.

Naučte se bruslit pořádně!

Byl to dobrý nápad – sešla jsem se s lidmi, kteří na tom byli stejně jako já. Pod vedením instruktora jsme pak začali zkoušet cviky, díky kterým se zlepšuje stabilita na bruslích. Učili jsme se bezpečně zastavit a sjíždět kopce a dozvěděla jsem se, nač si dát pozor jak při bruslení, tak při koupi nového vybavení. Dnes už také vím, jak se o brusle starat. „Při výuce se největší důraz klade na brzdění a stabilitu na bruslích,“ říká trenér Petr Sýkora a pokračuje: „Pokud má jízda pěkně vypadat a má-li být bezpečná, je nutná perfektní stabilita na jedné noze. K tréninku stability patří i schopnost udělat na bruslích dřep, jet po pěti kolečkách nebo po jedné noze. Zlepšujeme ji i při zatáčení a otáčení dozadu,“ vysvětluje Petr Sýkora.

Brzda – kámen úrazu

Mým vlastním problémem na bruslích byla brzda. Jak zastavit, když cesta náhle končí? „Nejste sama,“ říká mi trenér, „brzda je opravdu nejčastější problém, se kterým za mnou lidé přicházejí. Na kurzech vyučuji hodně způsobů, jak bezpečně zastavit. Nejjednodušší je zastavení pomocí brzdičky, která se k bruslím dodává. Bohužel dost často si ji lidé sundávají, protože se jim zdá, že to s brzdou nejde, ale to je nesmysl.“ Dalšími častými chybami v technice bruslení jsou nepokrčená kolena a široký postoj se špičkami od sebe. Někteří lidé si stěžují, že je při bruslení bolí záda. Jak tedy bruslit, aby nebolela? „Bruslit bychom měli jen s přiměřeným náklonem, tedy s takřka rovnými zády. Správnému postoji na bruslích napomáhá právě trénink rovnováhy, dále posilování a protahování svalstva. Při nezvládnuté technice jízdy a nesprávných návycích může při bruslení docházet k nepřiměřenému přetěžování páteře, které je způsobené právě předklonem, tedy jízdou s ohnutými zády,“ říká Petr Sýkora.

Do kopce z kopce

Většina bruslařů je – stejně jako já – schopná jet nějakým způsobem dopředu a po rovince skoro hned. „Když se ale někde objeví sjezd, hned poznám, kdo jezdí jen občas a kdo bere in-line bruslení vážně a už si nějakým tréninkem prošel,“ říká mi Petr Sýkora, když zastavuji před mírným svahem. „Většina účastníků víkendových kurzů se naučí bezpečně bruslit, zastavovat i sjíždět kopec. Někteří dokonce zvládají jízdu dozadu i pokročilejší způsoby bruslení. Proto si myslím, že jsou trenéři opravdu přínosem. Po republice je hodně škol, které kurzy pořádají. Ceny za víkendový kurz se pohybují mezi pěti sty až sedmi sty korunami,“ říká zkušený trenér, který působí v Pardubicích.

Bruslit může každý

Zajímá i vás, jakou roli hraje na bruslích talent? „Velkou – jako u každého sportu. Obecně ale platí, že výhodu mají ti, kteří bruslili na ledě, a lyžaři. Naopak tou úplně největší překážkou je strach, tak se nebojte a sjeďte ten kopec,“ popichuje mě. Podle odhadů Petra Sýkory se rekreačnímu bruslení u nás věnuje zhruba 400 tisíc lidí. Výhodou je, že bruslit se dá v každém věku. „Na dětském kurzu jsem měl moc šikovného kluka, kterému byly teprve čtyři roky, a učím i pána, kterému je 69 let a zvládá jezdit po dvou kolečkách, otáčet se dozadu, jezdit slalom a další triky. Pokud má člověk alespoň trochu pohyblivé nohy a nebojí se, brusle zkrotí. Důležité je pořídit si kvalitní brusle a kolečka a jezdit po dobrém povrchu – pak je bruslení šetrné i ke kolenům, která jinak zatěžuje nejvíce. Ve srovnání s během je bruslení k našemu tělu určitě šetrnější, protože klouby nejsou tolik zatěžovány.“

Na pády pozor!

Začátečníci na bruslích často padají, proto je nutné pořídit si spolu s bruslemi i helmu a chrániče zápěstí, kolen a loktů. Rizika bolestivého zážitku při in-line bruslení jsou poměrně vysoká. Při pádu dochází nejčastěji k odřeninám kůže, pohmožděninám a zraněním kloubů. Dalším velkým nebezpečím jsou zlomeniny způsobené upadnutím, zejména u žen ohrožených osteoporózou.

Více viz červencové Zdraví.

Andrea SKALICKÁ
FOTO: Zdravie/profimedia, archiv redakce