V hlavní roli minerály

Dekorativní minerální kosmetika je plná barev, disponuje schopností docílit bezchybného a přitom přirozeného líčení. Navíc je vhodná i pro citlivou, alergickou či problematickou pleť, kterou nedráždí, ale naopak jí dodává řadu vitaminů, antioxidantů a dalších prospěšných látek včetně ochrany před slunečními paprsky a vnějšími vlivy.

Možná to bude znít jako věta ze špatné slohové práce, ale minerální kosmetika je dekorativní kosmetika vyrobená z minerálů – tak to prostě je. „Minerály jsou jako surovina použité v kosmetice ve své nezměněné podobě a jediná technologie, kterou prošly, je drcení,“ vysvětluje Ing. Michaela Kochanová, majitelka české přírodní značky Cosm´etika, a pokračuje: „Minerální kosmetika může být konvenční, kde jsou součástí výrobků další běžné kosmetické suroviny pro úpravu vlastností nebo barev, jako jsou minerální olej nebo chemická barviva. Minerální kosmetiku lze ovšem vyrobit i čistě z přírodních surovin. Taková kosmetika je oficiálně nazývána přírodní a lze ji i jako přírodní kosmetiku certifikovat. Surovinami zde jsou rostlinné oleje, drcené skořápky mandlí, rýžový prášek a nadrcené minerály, jako jsou oxidy železa a chromu, ultramarin, oxid titaničitý a minerály, které dávají dekorativním produktům barvu.“


Má nemálo předností


„Kvalitní minerální kosmetika, přikláním se k té přírodní, s hlavní surovinou slídou, má vynikající dekorativní vlastnosti. Dobře barví a kryje, dlouho vydrží na pleti, neslévá se do vrásek a neucpává póry,“ říká dále. Můžete si tak být jista, že minerální líčidla jsou vhodná pro problematickou pokožku s akné, atopickým ekzémem či dermatitidou a dalšími problémy. „Velkou výhodou slídové kosmetiky s dalšími minerály je i to, že má přirozený ochranný faktor proti slunci, a to přibližně SPF 15–20,“ podtrhuje přednosti minerální kosmetiky Michaela Kochmanová.

Nemusíte se jí bát


„S minerální kosmetikou, tedy tou skutečně slídovou, bez mastku, se pracuje velmi dobře,“ říká majitelka české přírodní značky, podle které velmi dobře přilne k pleti a málokdy je nutné ji během dne opravovat. „Klasickým vizážistickým postupům někdy ovšem nemusí vyhovovat. Právě kvůli onomu dobrému přilnutí dochází k tomu, že s ní už dále není možné na obličeji pracovat – kam ji dáte, tam už zůstane,“ vysvětluje dále a pokračuje: „Barevná kvalita a výdrž jsou ale benefity, které předčí vše ostatní.“ Minerální kosmetika je známá především v sypké verzi, ale seženete už i kompaktní. „Zákaznice u kompaktní verze oceňují to, že je možné ji používat na cestách, kdy se nemusí obávat, že se například sypký pudr vysype do kabelky. Slisovat do kompaktní podoby lze i kvalitně namletý pudr. U kompaktních výrobků ale někdy hrozí zatuhnutí vrchní vrstvičky v důsledku zanášení kožního mazu štětcem zpět do výrobku. To se u sypké verze, obzvlášť aplikované odsypáváním do víčka, nestane,“ uzavírá Michaela Kochmanová.

Hrajte si a kouzlete


Minerální kosmetika má ještě jednu úžasnou výhodu – můžete si míchat „vlastní“ produkt či odstín na míru. Například u make-upů můžete smíchat dva a více různě barevných odstínů, abyste získala takový, který vyhovuje právě vám a typu vaší pleti. Když do minerálního make-upu přidáte minerální rozjasňovač, získáte produkt, který vám poskytne přirozené odlesky nalíčení. Pokud přidáte fixační pudr, budete mít méně krycí a přirozenější líčení. Ze sypkého minerálního produktu můžete během chvilky vytvořit tekutý či krémový. Stačí, když přidáte pleťový krém, olej nebo termální vodu. Podle toho, kolik přisypete minerálního prášku, upravíte i intenzitu krycí schopnosti. Můžete si tedy namíchat například jen lehký tónovací krém nebo naopak vysoce krycí make-up. U očních stínů můžete zase získat buď klasické stíny, nebo pomocí navlhčeného štětečku výrazné oční linky.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv firemMůžete si být jista, že minerální líčidla jsou vhodná pro problematickou pokožku s akné, atopickým ekzémem či dermatitidou a dalšími problémy.


Minerální kosmetika je známá především v sypké verzi, ale seženete už i kompaktní.


Minerální kosmetika má ještě jednu úžasnou výhodu – můžete si míchat „vlastní“ produkt či odstín na míru.
Minerální kosmetika nejčastěji obsahuje:


Oxid zinečnatý – má protizánětlivý a zklidňující účinek, působí proti vzniku akné a také dokáže zmatnit přesně ta místa, která to potřebují; přirozeně chrání proti slunečnímu záření.
Oxid titaničitý – bílý prášek přirozeně chrání proti slunci, zmatňuje a vytváří sametový povrch.
Oxid křemičitý – absorbuje pot a vlhkost ze vzduchu, prodlužuje tak trvanlivost líčení a zmatňuje. Pudry obsahující oxid křemičitý také zmírňují vrásky a jemně opticky vyhlazují povrch pleti.
Oxidy železa – slouží jako barevná složka minerální kosmetiky. V závislosti na podílu různých oxidů železa a jejich mixu může vzniknout barva od žluté, oranžové a červené až po černou.
Slída – díky schopnosti odrážet světlo se využívá pro rozjasnění a optické vyhlazení pleti. Produktům dodává lesk a třpyt. Jejich barevná škála je od bílé přes béžovou, modrou, zelenou a červenou až po černou.

Jak pracovat se sypkými produkty


Pod make-up napřed naneste podkladovou bázi.
Malé množství prášku, ať už make-upu, pudru, rozjasňovače, korektoru či očních stínů, nasypte do víčka.
Produkt zapracujte rovnoměrně do štětce.
Přebytečné množství oklepejte, aby na štětci nebyla silná vrstva.
Pamatujte si, že je vždy lepší začít s menším množstvím a postupně přidávat, dokud nedosáhnete intenzity krytí či odstínu, které požadujete.
Make-up rovnoměrně nanášejte na pleť krouživým pohybem od vnitřních částí obličeje ven. Podle potřeby postup opakujte.Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět