Posviťte si správně, energeticky a zdravě

Dostatek světla je základním předpokladem pro dobrou náladu a psychickou pohodu. Jak si jej dopřát i doma, a navíc neplatit zbytečně moc za energii? Poradíme!

Staré známé pořekadlo praví, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. To potvrzují i odborníci, kteří vědí, že za vším stojí látka serotonin, respektive její snížená produkce způsobená dlouhodobým nedostatkem denního světla. Serotonin je často označován jako hormon štěstí a ovlivňuje naše myšlení, kreativitu, výkonnost i soustředěnost. Když nám chybí, vede to ke skleslosti, snížené aktivitě, únavě a nepříliš dobré náladě. Jenže právě přirozeného světla se nám v podzimních a zimních měsících příliš nedostává. Nezbývá nám tedy než si k němu pomoci sami, a to výběrem vhodného osvětlení.


Posviťte si ve správném spektru

Nedostatek denního svitu vyřeší pouze světlo, které se tomu přirozenému podobá nejvíce. Takové nám poskytnou tak zvané plnospektrální žárovky, které využívají plného, vyváženého barevného spektra. To je důležité pro zdraví očí i pro naši celkovou pohodu. I když o tom nevíme, naše tělo na každou složku barevného spektra nějak reaguje. Například modrá má pozitivní vliv na únavu, a právě ta v běžných žárovkách prakticky chybí. Plnospektrální žárovky se dají normálně pořídit v obchodech, i když pořizovací cena je samozřejmě vyšší než u těch běžných. Při výběru té správné žárovky je potřeba sledovat především dvě základní hodnoty. První z nich je označená CRI (někdy také Ra) a v procentech vyjadřuje podobnost slunečnímu světlu. Tato hodnota by měla být vyšší než 91. Nejedná se ale o údaj, který by výrobci museli uvádět povinně. V případě, že hodnota uvedena není, dá se spíše předpokládat, že je nižší, protože vyšší hodnotu výrobci sami rádi uvedou. Druhým údajem, který byste měli sledovat, je teplota světla. Někdy je označovaná také jako chromatičnost světla a uvádí se v kelvinech (K). Jestliže si chcete doma navodit co nejvěrnější denní světlo, doporučují odborníci ze serveru Ušetřeno.cz zvolit žárovky s hodnotou mezi 5000 až 6500 kelviny.


Jedno světlo nestačí

Už dávno neplatí, že v místnosti stačí mít jeden zdroj světla. Ideální je tak zvané funkční osvětlení, které sestává z hlavního zdroje a orientačních světel, která jsou určená pro činnosti, které při nich chcete vykonávat, jako je čtení, práce u počítače, u kuchyňské linky či líčení. Osvětlení, které zvýrazňuje konkrétní část interiéru, nebo svítící objekty, které vytvářejí hřejivou atmosféru, jsou další možností, jak si vytvořit příjemné prostředí, které bude mít kladný vliv na vaši psychiku. Síla osvětlení je závislá na subjektivním pocitu. Jedni preferují velmi intenzivní, druzí spíše intimnější světlo. Pro ty, kteří to jednou mají tak a podruhé onak, jsou ideální stmívače umístěné na vypínači, jimiž můžete docílit maximálního či komorního svícení. Důležitá je ale také barva stěn – světlé a hladké zdi odrážejí světlo silněji.


Pro práci i studium

Pro osvětlení stolu v pracovně či dětském pokoji nevybírejte ani moc jasné, ani slabé světlo, obě varianty mohou způsobit únavu očí. Lampička by měla světlo směrovat v úhlu dopadu mezi 60 až 70 stupni tak, aby zasahovalo co největší část pracovní plochy, a to nejlépe z výšky 40 až 50 centimetrů. Také byste si neměli stínit, což v praxi znamená, že pravák si umístí zdroj světla vlevo a levák vpravo. Na pracovní stůl jsou ideální polohovatelné lampičky nejlépe s neprůsvitným stínidlem. Dbejte také na to, aby z nich nevyčnívala žárovka, která by vás zbytečně oslňovala.


Pořiďte si domů slunce

Nabízí se také možnost pořídit si speciální lampy či svítidla, která simulují sluneční svit. Tak zvané simulátory slunce jsou přímo určené pro světelnou terapii, která se doporučuje nejen při takzvaných zimních depresích, ale i při řadě nemocí a poruch. Běžnou funkcí bývá stmívatelnost, takže dokáží například nasimulovat východ slunce, aby se vám ráno lépe vstávalo. Pořídíte je na internetu a ve specializovaných obchodech, kde vám také poradí se všemi funkcemi. Výhodou je, že se takové lampy i svítidla vyrábějí v mnoha designech, takže se mohou stát i pěkným doplňkem interiéru.


Sviťte a neutrácejte zbytečně

Spotřeba energií a především pak účty s částkami, které po nás náš dodavatel chce, děsí asi každého z nás. Cestou, jak si posvítit a přitom se neděsit toho, kolik nás to bude stát, je volba správné žárovky. Nejúspornější možností jsou jednoznačně LED žárovky, které přinášejí minimálně 80% úsporu oproti žárovkám klasickým a mají velmi dlouhou životnost. Jsou odolné vůči nárazům a nešetrnému zacházení, proti častému vypínání a zapínání a neobsahují rtuť. K dostání jsou v mnoha provedeních, takže není problém vybrat si pro jakoukoli příležitost i místnost.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Jak správně vybrat LED žárovku

Typ závitu a napájení
Nejčastěji se asi setkáte se závitem typu E27 (klasický, velký), E14 (klasický, úzký), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Označení je uvedené na obalu i na žárovce, ale nic nezkazíte, když si starou žárovku do obchodu vezmete s sebou. Napájení se uvádí ve voltech a může být 220 V (nejčastější) nebo 12 V. Údaj byste opět měli najít na žárovce i na obalu.

Svítivost/světelný tok
Svítivost se vyjadřuje v lumenech (lm) a je to klíčový údaj – říká vám, jak moc bude žárovka svítit. Vyšší číslo znamená vyšší svítivost. Klasickou 60W žárovku nahradí žárovka se svítivostí okolo 700 lm.

Barva/teplota světla
Pro každý prostor se hodí jiná teplota světla, která se uvádí v kelvinech (K). Rozlišujeme teplou bílou (2500–3500 K, žluté světlo, klasická žárovka), denní bílou (4000–5000 K, často v kancelářích) a studenou bílou (nad 5000 K, namodralá, v komerčních prostorech). Žluté světlo se hodí pro relaxaci, denní bílá barva naopak do prostorů, kde pracujeme a potřebujeme se soustředit.

Další údaje na krabičce: Životnost je uvedena v desítkách tisíc hodin – 20 000 hodin odpovídá devíti letům při průměrném svícení šest hodin denně.
Úhel rozptylu světla do prostoru je udávaný ve stupních (např. 130°). Obecně platí, že menší úhel se hodí do stolních lamp, hlavní osvětlení naopak potřebuje úhel větší. U tradičního lustru, kam se žárovky šroubují shora, je nutný velký úhel svitu, který svítí do všech stran (od 270°).
Index podání barev (CRI) vám laicky řečeno napovídá, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů v porovnání se slunečním světlem. Udává se hodnotou Ra a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita světla (100 Ra je ekvivalentem slunečního světla). Pokud si chcete dobře posvítit, doporučuje se hledat žárovky s 80 Ra a více.

4 rady, jak ještě ušetřit

Důsledně zhasínejte v prostorách, kde právě nikdo není.
Ušetřete energii na venkovním osvětlení, což vám umožní zahradní solární světlo.
Ve vícepodlažních bytových domech rozdělte osvětlení schodiště po jednotlivých podlažích.
Ve společných prostorech domu instalujte pro rozsvěcení a zhasínání pohybová čidla.

Světlo svíček

Hygge je dánský termín pro to, jak přinést do svého domova útulnost a pohodu a tím si zpříjemnit život. Nedílnou součástí hygge jsou svíčky. Jejich světlo ve spojení s aromaterapeutickými účinky, pokud zvolíte svíčku vonnou, nás uklidňuje. Vybírejte je ale s rozmyslem a rozhodně na nich nešetřete. Vyhněte se především svíčkám parafínovým, které obsahují zbytky ropných produktů. Jejich spalování uvolňuje toxické látky, jako jsou formaldehyd, toluen či oxid uhličitý. Nebezpečné jsou zejména vonné svíčky. Vybírejte proto ty přírodní například z včelího či sójového vosku, s esenciálními oleji nebo přírodními silicemi a s knotem z nebělené nebarvené bavlny.Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět