Světlo pro zdraví a pohodu

Abyste si doma i na pracovišti mohli dopřát takzvanou světelnou pohodu, je důležité mít v prostoru dostatečný počet svítidel a světelných zdrojů vhodného typu.

„Světlo jako takové je velmi důležité pro tělesnou i psychickou pohodu člověka a může velmi významně ovlivňovat jeho zdravotní stav. Příčinou velkého množství nemocí je duševní nerovnováha, nespokojenost, odliv energie. Ve všech těchto případech může být osvětlení našich domovů dobrým pomocníkem,“ říká Jana Smetanová majitelka BALL-DE-SIGN.


Jedno světlo nestačí

Už dávno neplatí, že v místnosti stačí mít jeden zdroj světla. Ideální je takzvané funkční osvětlení, které sestává z hlavního zdroje a orientačních světel, která jsou určena pro činnosti, které při nich chcete vykonávat, jako je čtení, práce u počítače, u kuchyňské linky či líčení. Osvětlení, které zvýrazňuje konkrétní část interiéru, nebo svítící objekty, které vytvářejí hřejivou atmosféru, jsou další možnosti, jak si vytvořit příjemné prostředí, které bude mít kladný vliv na vaši psychiku. Síla osvětlení je závislá na subjektivním pocitu. Jedni preferují velmi intenzivní, druzí spíše intimnější světlo. Pro ty, kteří to jednou mají tak a podruhé onak, jsou ideální stmívače umístěné na vypínači, jimiž můžete docílit maximálního či komorního svícení. Důležitá je ale také barva stěn – světlé a hladké zdi odrážejí světlo silněji.


KAŽDÁ MÍSTNOST SI ŽÁDÁ SVÉ


Obývací pokoj

Prostor, v němž trávíme nejvíce času a slouží k různým typům činností, by měl v první řadě disponovat centrálním osvětlením. „Nejvhodnější je rovnoměrné, měkké a neutrální světlo,“ radí Ing. Stanislav Smisitel z SMM Elektro a pokračuje: „Stropní svítidlo můžete doplnit i nástěnnými zdroji s optickým systémem pro nepřímé osvětlení nebo s optickým systémem v kombinaci pro přímé/nepřímé osvětlení. Vhodné jsou také bodové reflektory, které můžete umístit na stěny i na strop. Další možností do obývacího pokoje jsou stojací lampy s difuzorem, které poskytují dostatek měkkého a rozptýleného světla, a stmívačem, abyste si mohli volit intenzitu osvětlení podle nálady a potřeby,“ říká odborník. Pro dětský pokoj platí podobné parametry jako pro obývací. Stropní svítidlo by měly doplnit lampy určené na pracovní plochu, ale také světla, která se postarají o atmosféru, pohodu a celkové doladění designu pokoje. „Skvělé jsou světelné řetězy s balonky z bavlněných vláken v různých barvách, které si můžete podle libosti nakombinovat. Skvělá jsou pro miminka, která zvědavě sledují jemně svítící výzdobu a usínají klidná, často s větším úspěchem než při zavěšení hracích kolotočů nad postýlky. Menší děti zase díky intimnímu světlu vítězí nad strachem z usínání o samotě. Pokud vyzdobíte pokojíček teenagerovi a zvolíte k prosvětlení i vhodné barvy, můžete zlepšit jeho koncentraci a nastartovat energii třeba pro studium,“ doporučuje dále Jana Smetanová.


Na strop, stěnu i pro orientaci

„Do ložnic jsou vhodná velkoplošná svítidla s malým jasem. Svítidla stropní doporučuji doplnit o nástěnná a ideálně i orientační. Celkové osvětlení je možné realizovat i nástěnným svítidlem pro nepřímé osvětlení instalovaným na zdi nad postelí,“ radí s výběrem Ing. Stanislav Smisitel z SMM Elektro, která se specializuje na prodej a poradenství v oblasti svítidel a osvětlení. K posteli volte osvětlení, které vám poskytne zrakovou pohodu při čtení, a to i v případě, že často měníte polohu, a zároveň nebude oslňovat partnera. „Doporučuji LED diody, které jsou schopny poskytnout dostatek světla a jejich provozní teplota je velmi nízká,“ říká odborník. Orientační svítidla, nejlépe LED s nízkou spotřebou energie, jsou vhodná i pro bezpečný pohyb po místnosti v nočních hodinách.


Do ložnic jsou vhodná velkoplošná svítidla s malým jasem.


Pro bezpečnost v kuchyni

Jistě to znáte sami – málo světla v kuchyni takřka stoprocentně znamená pořezané či spálené ruce a překořeněné jídlo. „Primárně je třeba osvětlit pracovní plochu. Optimálním řešením je využití přisazených svítidel, tedy světelných profilů umístěných pod kuchyňskou linku. Ty jsou díky kvalitnímu difuznímu optickému krytu bezpečné a poskytují dostatek rozptýleného a měkkého světla,“ říká Ing. Smisitel z e-shopu Luminar.cz a doplňuje: „Stejně jako v jiných místnostech, i tady musíte při návrhu osvětlení myslet na celý prostor, barvu stěn i kuchyňské linky. Osvětlení linky je proto vhodné doplnit o centrální stropní svítidla a osvětlení jídelního stolu. Pro dotvoření atmosféry a příjemné chvíle u jídelního stolu zvolte závěsná svítidla s vhodným stínítkem, které může být neprůsvitné nebo poloprůsvitné. Pozor na použití propustného stínítka například z čirého skla, které se v případě zavěšení nad stůl dostává do zorného pole sedícího člověka a může nepříjemně oslňovat.“


Jak osvětlit koupelnu?

Podle Stanislava Smisitele by svítidla do koupelny měla splňovat kritéria daná příslušnými normami a předpisy, které jednoznačně vymezují možnost umístění a provedení svítidel do koupelen. Zároveň by měla mít zvýšené krytí a povrchovou úpravu odolávající korozi. „Pro celkové osvětlení můžete zvolit tradiční centrální svítidlo umístěné ve středu koupelny nebo bodová svítidla s rozptylným krycím sklem umístěná do podhledů. Nezapomeňte ani na svítidla k zrcadlu, která by měla poskytnout kromě bezpečí i příjemné rozptýlené měkké světlo, které osvětlí obličej co nejrovnoměrněji, ale nebude vás oslňovat. Volte zářivková lineární svítidla s opálovým krytem,“ radí odborník.


Pro práci i studium

Pro osvětlení stolu v pracovně či dětském pokoji nevybírejte ani moc jasné, ani slabé světlo; obě varianty mohou způsobit únavu očí. Lampička by měla světlo směrovat v úhlu dopadu mezi 60 až 70 stupni tak, aby zasahovalo co největší část pracovní plochy, a to nejlépe z výšky 40 až 50 centimetrů. Také byste si neměli stínit, což v praxi znamená, že pravák si umístí zdroj světla vlevo a levák vpravo. Na pracovní stůl jsou ideální polohovatelné lampičky nejlépe s neprůsvitným stínidlem. Dbejte také na to, aby z nich nevyčnívala žárovka, která by vás zbytečně oslňovala.


NA ŽÁROVCE ZÁLEŽÍ


♦ Halogenové žárovky

Halogenové světlo má spotřebu o 20 až 30 % nižší než klasická žárovka a dvakrát delší životnost. Díky vyšší teplotě a konstrukci vlákna činí halogenové zdroje prostor plastičtějším a umožňují hru světel a stínů. Jsou vhodné pro dekorativní osvětlení.


♦ Lineární zářivky

Hodí se tam, kde je potřeba rovnoměrně osvítit velkou plochu. Své využití tak najdou například pod kuchyňskou linkou nebo na chodbách. Mají nízkou spotřebu a dlouhou životnost. Výhodou je také možnost volby barvy světla, a tím i atmosféry v osvětlovaném prostoru.


♦ Úsporné žárovky

Bývají také označované jako kompaktní zářivky; proti klasické žárovce poskytují úsporu energie až 80 %, mají patnáctkrát delší životnost a pětkrát vyšší účinnost, navíc si můžete vybrat z různých barev světla: teplá bílá (označení 827) odpovídá barvě světla klasické žárovky, zatímco chladná bílá (830–840) a velmi chladná bílá (860–865) odpovídají barvě denního světla. Hodí se jako zdroj všude tam, kde svítíme pravidelně a dlouho.


♦ LED žárovky

Jejich největší předností je životnost až 100 000 hodin a ještě nižší spotřeba než u kompaktních zářivek. Jsou odolné vůči nárazům a nešetrnému zacházení, proti častému vypínání a zapínání, neobsahují rtuť. Můžete je zakoupit ve tvaru klasické žárovky nebo jako hotová svítidla, z nichž některá poskytují i možnost volby barevného nasvícení prostoru.
Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv firemUž dávno neplatí, že v místnosti stačí mít jeden zdroj světla. Ideální je takzvané funkční osvětlení, které sestává z hlavního zdroje a orientačních světel určených pro činnosti, které při nich chcete vykonávat.
Co je to plnospektrální osvětlení?

Takzvané zdravé světlo využívá plného barevného spektra. Díky složení barev podporuje fotochemické procesy v těle, a tím přispívá ke správné hormonální výměně. Zároveň povzbuzuje syntézu vitaminů.


Výhody zdravého světla:

♦ podporuje zrakovou ostrost (lepší kontrast)
♦ zmírňuje namáhání a pálení očí
♦ umožňuje nezkreslené vnímání barev
♦ eliminuje pocit únavy
♦ zlepšuje pracovní výkonnost a soustředění
♦ zmírňuje hyperaktivitu a agresivitu
♦ vhodné pro děti s poruchami soustředění a učení
♦ napomáhá hormonální rovnováze
♦ přispívá k lepší syntéze vitaminů – zejména A a D
♦ napomáhá při zmírnění a léčbě zimních depresí
♦ zvyšuje sexuální apetit
♦ napomáhá celkové regeneraci organismu
Ptáme se za vás

Jak ovlivňuje barevné osvětlení náš život?

Každý určitě dobře zná splíny, které na nás padají na podzim a v zimě. V této době tělo potřebuje čerpat sílu ze světla a životadárných energizujících barev. Zkuste osvětlení v oranžových tónech, které spolehlivě pomáhá od smutku a ztráty vitality. Modré světlo naopak přináší uklidnění a harmonizuje. Podobně na vás bude působit fialové osvětlení. Tato barva je navíc velmi spirituální. A pokud patříte mezi ty šťastné, kteří neřeší žádné problémy, strachy ani deprese a energie máte na rozdávání, možná se vám bude hodit světlo v červených a růžových tónech, které je známé svou souvislostí s podporou lásky, emocí a sexuality.


Jana Smetanová, majitelka BALL-DE-SIGN, www.balldesign.czDalší informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět