Malujeme a natíráme šetrnými barvami

I oblast nátěrových hmot prochází revolucí zvanou „šetrnější k lidskému zdraví“. Jak vybírat a používat co možná nejméně škodlivé nátěrové hmoty?

Naprosto jednoduše řečeno: za barvy a laky, kterým říkáme ekologické či šetrné k životnímu prostředí, se označují ty, které jsou ředitelné vodou. Naopak pro životní prostředí, respektive pro lidské zdraví, jsou škodlivé ty, které obsahují těkavé organické látky, jako jsou benzen, toluen, formaldehyd, trichloretylen apod. Zcela bez chemie můžete ošetřit dřevěné podlahy a nábytek, a to tak, že místo lakování napustíte dřevo některým z přírodních vosků či olejů. Ovšem i mezi interiérovými a exteriérovými barvami, antikorozními barvami, laky na dřevo, lazurami na okna a dveře už najdeme celou řadu velmi šetrných produktů.


Stěny v souladu s přírodou

Jste-li pravověrní vyznavači ekologického životního stylu bez jakýchkoli kompromisů, pak ani pro vás už není nemožné vymalovat si byt. Jednou z možností je použití kaseinových barev. Ty tvoří mléčný základ – kasein, který se získává z podmáslí, borová sůl a barvy. Dodávají se v prášku, ředí se v určitém poměru vodou a mohou být tónovány barevným pigmentem. Zdi, které natřete kaseinovou barvou, skvěle dýchají a zachovávají si vysokou propustnost par. Musíte se ale připravit na to, že se velmi rychle kazí, a je tedy nutné spotřebovat je co nejdříve po rozmíchání. Jsou ale natolik ekologické, že jejich zbytky můžete s čistým svědomím kompostovat nebo vylít do odpadu. Další možností je využití vápna, které je navíc ideální všude tam, kde hrozí vznik plísní. Je také velmi odolné vůči otěru a má dobré krycí schopnosti. Z přírodních zdrojů se vyrábí i hlinkové nátěry, které jsou cenově dostupné a vynikají vysokou prodyšností, ale hodí se spíše do místností s malým provozem, jako jsou například technické místnosti.


Přírodní oleje na dřevo

Pokud chcete ošetřit dřevo ekologicky a s ohledem na své zdraví, pak jsou přírodní oleje ta nejlepší volba. Povrch zcela neuzavřou, takže dřevo může dýchat, a navíc zdůrazní jeho kresbu. A jaké oleje můžete volit? Podle odborníků ze serveru Cesta dřeva je vynikající například tsugový olej, který poskytuje dobrou ochranu proti vodě a oděru a je vhodný jak do interiéru, tak do exteriéru. Hodí se na zátěžové plochy, jako jsou podlahy, kuchyňské linky či stoly. Světlicový olej můžete použít na nábytek, dekorativní předměty, ale i hračky, protože barvu dřeva téměř nezmění. Hojně se využívá i olej lněný, který poslouží k ochraně nábytku, dekorů, obložení či konstrukcí. Pouze pro venkovní použití je určen dřevní tér, který poskytuje vysokou přírodní ochranu proti vodě, plísním, ale také UV záření. Pomerančový olej je 100% přírodní produkt získávaný ze slupek pomerančů, který je využívaný jednak pro své silné odmašťovací schopnosti, ale je i perfektním ekologickým ředidlem a rozpouštědlem. Těchto vlastností se využívá hlavně při míchání s rostlinnými oleji a vosky. Jedinečný pro ochranu dřeva je včelí vosk, který se pro tyto účely vyrábí roztavením a vyčištěním, aniž by se však změnily jeho konzervační a jiné schopnosti; dokonce si zachovává i svou typickou medovou vůni. Včelí vosky jsou snadno zpracovatelné a odolné vůči vodě a nečistotám, jsou antistatické a hedvábně lesklé.


Čím malovat a natírat

Neméně důležité jsou i pomůcky pro malování a natírání. Vybírejte takové, které můžete využívat opakovaně nebo je recyklovat. Na zakrytí nábytku je vhodné použít plátno, rouno nebo papír, přičemž plátna a rouna vám poslouží i v několika dalších letech. Pro samotné malování a natírání si raději kupte vysoce kvalitní tzv. prémiové štětce či válečky, které jsou účinnější, protože lépe drží barvu, a tím snižují její spotřebu. Po ukončení prací je stačí pořádně opláchnout a uschovat pro další použití. Je to investice, která se vám vyplatí, protože vám ušetří čas a ve finále i peníze. Kapky a skvrny, kterým při nejlepší vůli nezabráníte, utírejte raději hadrem nebo houbičkou než papírovými utěrkami či ručníky. Při malování akrylátovou, latexovou nebo vinylovou barvou stírejte případné kapky ihned, tedy dokud jsou ještě mokré, a to obyčejnou vodou. Hadry, které při práci použijete, pak dobře vymáchejte a eventuálně vyperte v pračce.


Text: Kateřina Grimmová
foto: Shutterstock a archiv redakce
Co si pamatovat

Používejte kalkulačku a spočítejte si, kolik barvy budete na plánovaný projekt skutečně potřebovat. Tím snížíte na minimum jak případný odpad, tak se zároveň ujistíte, že nakoupíte nátěrové hmoty ve správném množství. Stěny a povrchy, které budete malovat nebo natírat, musí být řádně připravené, to znamená především zbavené prachu, nečistot a nesoudržných částic. Používejte čisticí prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí – ne chemikálie nebo těžké průmyslové saponáty. Pokud musíte práci na čas přerušit, nemusíte hned vyplachovat štětec nebo váleček ve vodě; místo toho nářadí pevně zabalte do igelitového obalu nebo vzduchotěsného plastového sáčku a uložte si ho v chladničce. V plastovém obalu zůstane barva mokrá, takže náčiní může být znovu použité později buď tentýž den, nebo dokonce až o pár dní později.


Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět