Jak pomáhá
KRÁSA!

Taťána Kuchařová se může pyšnit titulem nejkrásnější ženy světa, ale jak sama říká, když přebírala titul Miss World, připadala si tak nějak nepatřičně a provinile. Žije s přítelem v Americe, ale domů se vrací za rodinou a také kvůli své nadaci Krása pomoci.

Co je podle vás krása?

Podle mě je každá osoba krásná. Je důležité, aby vnímala sebe jako celek a nejen fyzické tělo. Je důležité, jak je spokojena sama se sebou a váží si sebe sama. Vše, co máme uvnitř, naše energie, pohoda, vyrovnanost, z nás vyzařuje, a to nás činí krásným. Pokud se cítíte pod psa, něco vás trápí, tak se to projevuje i na fyzickém vzhledu – na naší pleti, vlasech. Naši krásu utváří také to, jací jsme, jaké máme zájmy, co nás baví, čemu se věnujeme, jakými lidmi a věcmi se obklopujeme.

Jste časově velmi vytížená, najdete si vůbec čas na odpočinek?

Žiji rychlým kočovným životem, takže jsem se naučila odpočinout si kdykoliv a kdekoliv. Odpočívám, když jedu v taxíku, když mě někdo líčí, češe, ale nejvíc si odpočinu v letadle. Když se naučíte naprosto se uvolnit, na nic nemyslet a alespoň na deset minut vypnout, tak si takhle můžete za celý den dobře odpočinout a nabrat sil. Myslím, že i tahle schopnost je část každého úspěšného člověka. Naučit se rychle regenerovat.

To mi zní, jako byste dělala jógu…

Ano, dělám a mám ji moc ráda. Právě díky józe jsem se naučila meditovat, odpojit se.

Modeling je určitě náročný i po fyzické stránce, jak si udržujete fyzičku?

Jako dítě jsem byla velmi aktivní, hrála jsem tenis, plavala, jezdila na kole, dělala moderní scénický tanec. To mi vydrželo až doteď. Nyní střídám různé pohybové aktivity od pilates přes tanec až po jógu. Pohyb mi pomáhá uvolnit se a odbourat stres. Navíc když se fyzicky unavíte, skvěle se vám pak spí. Díky tomu, že mám fyzičku, zvládám tuhle profesi mnohem líp. Přehlídky, focení, cestování, jednání a práce pro moji nadaci, to všechno je velmi náročné nejen psychicky, ale i fyzicky. Hodně mi také pomohl můj osobní trenér David Babůrek, s nímž trénuji už šest let. Naučil mě, jak správně cvičit, abych například nenabrala moc svalů. Lidé si myslí, že přijdou do posilovny, zacvičí si a je hotovo. Já si ale myslím, že by si každý měl nechat poradit od profíků a první druhé kolečko v posilovně absolvovat s trenérem.

Jste neustále na cestách, v letadle, letištních halách, hotelech – není vám někdy smutno?

To víte, že je! Ale dnešní doba je ve znamení moderních technologií. Vezmete mobil, ťuknete a vidíte, koho chcete, skypujete a můžete být neustále ve spojení s lidmi, které máte ráda. Naštěstí už nemusím trávit na cestách několik měsíců v kuse, aniž bych se viděla s partnerem nebo rodinou. Jezdím jen na kratší výjezdy za prací. Udělám pracovní kolečko po Evropě a vracím se do Ameriky nebo do Čech.

Začátky v modelingu asi musejí být hodně tvrdé…

V začátcích vám může modeling hodně pošramotit sebevědomí. Denně posloucháte, že nejste dost dobrá, že byste měla zhubnout, udělat si jinak obočí, vlasy a tak dále a tak dále. Důležité ale je nechat si poradit, ale nedat se a zůstat svá, pak vás to jen zocelí. Modeling mě nikdy zcela nenaplňoval, proto jsem vždycky měla i jiné aktivity, kterým jsem se věnovala, a to mi dává určitou svobodu, protože kdybych se teď rozhodla s modelingem skončit, tak můžu. Je velmi důležité mít víc zájmů a aktivit, je dobré nebýt závislá na jedné, navíc krátkodobé záležitosti.

A jaké jsou vaše současné aktivity?

Kromě modelingu, který mě stále velmi pracovně vytěžuje, v současné době pracuji na brandingu své vlastní značky a samozřejmě naplno pracuji pro moji nadaci Krása pomoci, která má jako poslání pomáhat nemocným a znevýhodněným seniorům v ČR. Krom toho, že jsem zakladatelka a patronka, tak se zabývám studiem problematiky, financemi a také organizováním fundraisingových akcí na podporu projektů pro seniory. Jednou by mě ale lákala diplomacie a mezinárodní vztahy. Nebojím se ale ani jiných výzev.

Viditelně jste patriotka. Hrálo to roli, když jste se rozhodovala, jestli se stát tváří české kosmetické značky?

Ano, byl to jeden z důvodů. Dermacol je česká značka s tradicí a její výrobky jsou příjemné a kvalitní. Líbí se mi filozofie i směřování firmy a její vývoj. Ráda podporuji české firmy s tradicí, nedávno například také slavnou a celosvětově známou Pragovku.

Pokračování rozhovoru najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.

Text: Kateřina Grimmová, foto: titulní a ilustrační: archiv firmy Dermacol a T. K., Profimedia