Ženské intimní potíže nejsou žádná banalita!

Čas od času se každá žena setká s nějakým gynekologickým problémem. Ať už je to kvasinková infekce nebo bakteriální vaginóza. Nic z toho není příjemné, naopak. Taková věc totiž dokáže zkazit klidně celou dovolenou nebo romantický víkend ve dvou. Jak takovým komplikacím zabránit a jak je co nejrychleji sprovodit ze světa?

Mezi nejčastější gynekologické obtíže patří poruchy menstruačního cyklu, nepravidelné krvácení, výtok z pochvy, akutní zánětlivá onemocnění, krvácení po menopauze, ale třeba i nespokojenost s antikoncepcí či neplodnost. „V případě zánětů bývá na vině nerovnováha poševní flóry, příčinou může být i stres, dále pak vyšší konzumace cukrů, špatná či nadměrná hygiena včetně mytí intimních partií nevhodnými přípravky, zapaření genitálu nebo užívání antibiotik,“ vyjmenovává MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu.


Vaginální mykóza? Miluje přehnanou čistotu

Vzpomínám, jak mi jednou mykóza zkazila týdenní dovolenou. Od té doby cestuji všude pro jistotu s přípravky, které dokážou hned v zárodku případný problém zastavit. Vaginální infekce patří bohužel k poměrně běžným ženským onemocněním, aspoň jednou za život se s nimi setká až 75 procent žen. A nejčastějšími jsou kvasinkové infekce a vaginózy. Spousta žen ale netuší, že je mezi nimi rozdíl, a to dost patrný. „Mykóza (kvasinková infekce) vzniká při přemnožení kvasinek, které jsou přirozenou součástí poševní mikroflóry a za normálních podmínek nezpůsobují žádné potíže. Charakteristickým průvodním jevem přemnožení kvasinek bývá hutný, hrudkovitý a nepáchnoucí výtok. Časté je také svědění, začervenání či otok,“ vysvětluje lékařka. Velmi často se vyskytuje v předmenstruačním období a také u těch žen, které to přehánějí s hygienou. Čím více budete používat nejrůznější hygienické přípravky s parfemací, tím snadněji si rozhodíte obranné mechanismy vaginální sliznice. Nic se tedy nemá přehánět, ani s čistotou!


Vaginózu způsobují bakterie

Na rozdíl od kvasinkové infekce ji způsobují bakterie, nikoli kvasinky. A taky ji ucítíte – charakterizují ji slabší či hojnější vodnatý výtok s typickým rybím zápachem. Svědění není tak intenzivní jako u mykózy a objevuje se spíše po menstruaci. „Při vaginóze dochází k přemnožení bakterií, přičemž zjednodušeně by se dalo říct, že při bakteriální vaginóze dochází z různých příčin k poklesu množství laktobacilů (ty mají větší zastoupení a chrání vagínu před pomnožením ostatních bakterií a vznikem obtíží) a následnému přemnožení ostatních bakterií, které vyvolávají obtíže. K bakteriální infekci však může dojít i zanesením bakterií z vnějšího prostředí do pochvy, například pohlavním stykem,“ vysvětluje gynekoložka Gregorová.


Léčba gynekologických infekcí

Záněty způsobené kvasinkami nebo bakteriemi se dají léčit a vyléčit volně prodejnými antimykotickými a dezinfekčními přípravky ve formě mastí, globulí nebo výplachů. „K optimalizování poševní flóry je vhodné užívat přípravky udržující nízké pH v pochvě. Jedná se o přípravky obsahující vitaminy C nebo laktobacily, které lze užít už při počínajících potížích nebo preventivně po ukončení antibiotické léčby, čímž lze předejít návratu zánětu nebo vaginózy. Pokud by svědění a potíže neustávaly, je nutné navštívit lékaře, který určí, o jakou infekci se jedná, a může nasadit účinnější léky,“ vysvětluje Radka Gregorová. V případě vaginózy je nutné někdy nasadit antibiotika s obsahem metronidazolu, nifuratelu nebo klindamycinu, která jsou ale pouze na lékařský předpis.


Myslete dopředu a chraňte se

Zánětům a kvasinkovým infekcím se daří hlavně v létě, kdy vyšší teplota nahrává množení mikrobů. Samozřejmě, pokud máte k zánětům sklony, můžete je dostat i v zimě, například když zůstanete po koupání v mokrých plavkách. Co všechno tedy můžete udělat sama?

Oblékejte se správně, aby nedošlo k prochladnutí v oblasti malé pánve a zad. I v létě může být nad ránem nebo navečer chladno. Prochladnutí je podpůrným faktorem k tomu, aby se infekce rozběhla.
Neseďte na kamenech či lavičkách – nebo se pod sebe dejte svetr nebo teplejší podklad.
Po koupání nezůstávejte v mokrých plavkách – způsobují nejen prochlazení, ale taky poruchu mikroprostředí v oblasti zevního genitálu, a tudíž vyšší šanci infekce.
Pozor na kvalitu vody, v níž se koupete. Příliš teplá usnadňuje mikroorganismům, aby rostly a množily se. Chlor taky není ideální, protože způsobuje podráždění pokožky a naruší poševní rovnováhu.
Spodní prádlo hraje rovněž důležitou roli. Těsné džíny a syntetický materiál nejsou prodyšné a kvasinky milují teplo a vlhko. Omezte konzumaci sladkostí, sladké narušuje pH prostředí a kvasinky se pak rychleji množí.
U opakovaných infekcí praktikujte pohlavní styk vždy jen s prezervativem. Komplikace u opakovaných či špatně léčených poševních infekcí jsou nepříjemné. Hrozí, že se dostanou do vyšších partií, respektive do malé pánve a mohou způsobit srůsty v oblasti vejcovodů, vaječníků i malé pánve s možnou pozdější neplodností.
Pokud vám lékař předepsal antibiotika, je vhodné spolu s nimi užívat i laktobacily. Léčba ATB totiž může narušit přirozené a zdravé poševní prostředí, proto se k účinné prevenci doporučuje i užívání přípravků, které pomáhají udržet přirození pH v pochvě a obnovují vaginální flóru. Jedním z vhodných přípravků na přírodní bázi je vaginální gel Lactofeel, který obsahuje kyselinu mléčnou a glykogen, který podporuje růst laktobacilů. Tento gel lze užívat i v případě, že jste těhotná a trpíte častými vaginózami.
Jezte jogurt. Průzkumy bylo prokázáno, že u žen trpících opakovanou kvasinkovou infekcí se podařilo snížit častost recidiv tím, že jedly denně jogurt. Z jogurtu budete mít dvojí užitek – jíte potravinu s nízkým obsahem tuku a s vysokým obsahem bílkovin a vápníku. Navíc obsažené laktobacily přispívají k udržení normální mikroflóry jak ve střevě, tak v pochvě. Odborníci doporučují jíst denně 250 ml bílého jogurtu s živými kulturami.
Zkuste babské rady. Existuje spousta potravin, které mají prokazatelně protikvasinkový efekt. Jsou to: česnek, cibule, křen či grepová jádra. Můžete konzumovat i detoxikační potraviny, jako jsou mrkev, řepa, celer, petržel, avokádo, zázvor, rukola, jablka či medvědí česnek.
Zkuste používat antimykotické probiotické tampony. Ty pomohou obnovit nebo udržet narušenou vaginální mikroflóru, která se projevuje výtoky či nepříjemným svěděním.

Text: Ivana Ašenbrenerová
odborná spolupráce: MUDr. Martina Hourová, www.hourova.cz,
foto: Shutterstock a archiv redakceDalší informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět