Superhrdinou může být každý z nás

Taťáně Gregor Brzobohaté bylo do vínku dáno značné množství fyzické krásy, díky které sklízela úspěchy po celém světě. Ale obdařena byla i nemalou měrou krásy duševní, díky níž pomáhá mnoha lidem.


Už více než dvanáct let nadace Krása pomoci aktivně pomáhá seniorům v naší republice. Na které projekty jste opravdu hrdá?

Předně je to naše přímá sociální služba, projekt Doma bez obav, ve kterém pomáháme seniorům žít důstojně a kvalitně v domácím prostředí. V roce 2019 to bylo přes 600 babiček a dědů, kterým jsme takto pomáhali. Některé propojujeme s dobrovolníky a máme tak kolem třiceti párů, které se pravidelně setkávají, povídají si, chodí na procházky, samozřejmě když to okolnosti dovolí. Působíme ale po celé republice, kde financujeme domácí péči a další proseniorské projekty. Každoročně tak pomůžeme tisícům seniorů. V loňském roce vznikl také úplně nový projekt Zlatá práce, kde propojujeme zaměstnavatele s potenciálními zaměstnanci nad 50 let. Snažíme se také o osvětu v tématech age managementu, diverzity a starších lidí na trhu práce. A teď chystáme přidat vlastní službu osobní asistence. Velký kus práce je za námi a ještě větší před námi. Jsem hrdá na náš malý tým, že do toho jde se mnou se srdcem a nasazením a že všichni pomáhají naplňovat naši vizi – důstojný život pro prarodiče.


Koronavirová pandemie doléhá v mnoha směrech na každého z nás. Co nejvíc trápí seniory a jak jim můžeme, třeba i prostřednictvím vaší nadace, pomoci?

Nejhorší, co mohou starší lidé zažívat, je sociální izolace, tedy samota, nezájem, netolerance okolí. S nadací se celou dobu snažíme udělat (nejen) pro naše klienty maximum – zajišťování nákupů, léků, teplých obědů, ale také drobností a radostí. Důležité je pro nás šířit osvětu o tom, jak pomoci seniorům, jak s nimi v této době komunikovat a zajímat se o ně. A o to bych chtěla moc poprosit všechny: Zajímejte se a volejte jim! Zajímejte se o lidi ve svém okolí a nabídněte pomocnou ruku, i když třeba v rukavicích a roušce. Pokud byste chtěli podpořit naši nadaci a její projekt, který pomáhá žít seniorům důstojný život doma, podívejte se na webové stránky www.krasapomoci.cz, na nichž najdete i náš e-shop. Máme také novou kampaň www.jsmehrdinove.cz. Díky malé, ale pravidelné podpoře totiž může být superhrdinou každý z nás.


Jednou z forem pomoci je také zakoupení charitativního kalendáře projektu Jsem žena, jsem Evropa, za nímž stojí Lilia Khousnoutdinova. Čím si vás právě tento projekt získal?

Projekt Jsem žena, jsem Evropa představuje dvanáct žen, jejichž jména jste možná dosud neslyšeli, ale alespoň příběhy byste rozhodně znát měli. Jsou to ženy, které měly vůli a odhodlání, ženy, které změnily svět a zapsaly se nesmazatelnou stopou do naší nebo světové historie. Takové vlastnosti jsou v každé z nás a ony je uměly využít. Myslím si, že to je to, co tvůrci kalendáře také chtěli říct – že každá z nás je ta Evropa, každá z nás může tvořit a měnit svět, ve kterém chceme žít. Tenhle netradiční kalendář navíc podporuje ženy navzájem, jejich soudržnost a vzájemnou podporu, a také neziskové organizace a mezi nimi i seniory. To vše se mi moc líbí a podporuji to. Takže určitě doporučuji si o tento nádherný kalendář napsat Ježíškovi!


V kalendáři ztvárňujete baronku Berthu von Suttner. Obávám se, že ne každému její jméno něco řekne.

To máte pravdu. Bertha von Suttner je vůbec první ženou, která v roce 1905 obdržela Nobelovu cenu, navíc za mír. Kdo dnes ví, že to byla rodilá Pražačka česko-rakouského původu z rodiny Kinských! Zakládala mírové organizace, lobbovala za práva žen a menšin a bojovala proti antisemitismu. Byla to žena, která „viděla do budoucnosti“. Říká se, že předpověděla světovou válku, i když dělala vše proti zbytečným válkám a zabíjení. Vnímala naprosto jinak svět kolem sebe, společnost i pokrok a na základě toho měla docela přesnou představu o tom, co se stane nebo může stát. A hlavně měla odvahu se proti tomu postavit a naprosto jasně vymezit. Publikovala řadu knih o svobodě a o lidských právech. Někde jsem četla, že byla důležitým hlasem evropského svědomí. Na základě toho, co jsem o ní zjišťovala, si to myslím také a jsem poctěna, že jsem se do této dámy mohla na chvíli proměnit.


Od roku 2017 jste také ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje v rámci agendy OSN. Co to konkrétně znamená?

Udržitelný rozvoj nejsou jen ekologická témata, jak si často lidé představují. Mezi 17 důležitých globálních cílů OSN patří například také sociální udržitelnost, spravedlnost, vzdělání, gender, kvalita života, zdravotní péče či výzvy spojené se stárnutím populace. Témata, kterým se na půdě OSN nejvíc věnuji a o kterých mluvím, jsou péče o seniory a kvalita života, rovnost mužů a žen a méně nerovností ve společnosti obecně. Na odborných konferencích a událostech v OSN zastupuji český neziskový sektor a představuji také činnost a projekty nadace, například vlajkový projekt Doma bez obav. Je to neplacená práce, která má ale velký přesah. Tato témata se totiž dostávají ke všem členům, kteří mají různé zkušenosti se zmíněnou problematikou. Celkem 17 cílů, 193 členů OSN – to už je slušný obrázek společnosti, ve které bychom chtěli žít.


Pojďme povídání trochu odlehčit. Nedílnou součástí vašich „aktivit“ je i vzhled. Co dělá vaší pleti a pokožce dobře?

Samozřejmě mám pár svých osvědčených triků. Oblíbila jsem si vynikající přírodní produkty biopéče Weleda a mám u nich mnoho favoritů. Například ikonický jedinečný multifunkční Skin Food a luxusní olej z granátového jablka, který je naprosto úchvatná záležitost pro výživu. Přešla jsem kompletně i na přírodní produkty v dekorativní kosmetice z Líčírny Organics. Ráda zajdu na hloubkovou masáž obličeje do Face Conceptu a někdy nejlépe funguje ledová sprcha obličeje. Péče je ale nutná i zevnitř a pokládám ji za stejně důležitou.


Vaše pracovní nasazení je neuvěřitelné. Když se přece jen zastavíte, jak odpočíváte, co vám dělá radost?

Ráda aktivně i odpočívám. Pravidelně cvičím, miluju cestování, procházky v přírodě. Ráda se věnuju tanci, historii… Mám mnoho zájmů a baví mě se stále vzdělávat i objevovat nové.


Při sportu si čistíte hlavu, nebo něco vymýšlíte?

Obojí, když běhám, někdy se v hlavě připravuji na projevy a vystoupení, jindy mě napadají nové projekty. Vždycky u sebe mám telefon, kam si zapisuji nebo nahrávám své myšlenky, nápady a postřehy. Vše si musím hned napsat nebo nahrát, jinak zapomenu. Fotím si také různé inspirace.


S manželem jste milovníci dobrého jídla a vína. Co je pro vás to pověstné „nebe v puse“?

Ondřej, a to je o něm známo, výborně vaří. Nejraději mám ty chvíle, kdy se vrátím domů a on mě něčím dobrým překvapí nebo něco uvaříme společně. V ten moment si oba vyčistíme hlavu a pak se sejdeme u večeře, je to nádherný rituál a nakonec je vlastně jedno, co je na stole. Ale u stolu jsme oba odpočinutí a spokojení. A víno? Samozřejmě od Pierra Richarda, který předloni převzal naši cenu Beauty of Help Award. U Pierra na vinicích je nádherně a jeho víno vypráví příběhy. Velmi mohu doporučit také víno s krásným jménem Rodokmen od českého biovinaře Petra Marcinčáka. Je nejen skvělé, ale jeho zakoupením na našem e-shopu také můžete pomoci seniorům. Namíchali jsme ho osobně my dva s Ondřejem. Tohle nádherně rubínové víno, červené cuvée, v sobě spojuje respekt ke stáří a pomáhá propojovat generace. Je lehké, okouzlí vás kořeněnou, ale zároveň ovocnou chutí a je fantastické k masům i sýrům. Cuvée Rodokmen je charakteristické úctou k předkům a jejich odkazu. Spojuje v sobě respekt ke stáří, moudrost a porozumění mezi generacemi. Vyniká intenzivní vůní pohádek, které vám četla babička, společných výletů a právě upečených buchet.


Váš manžel je kromě jiného vynikající skladatel. Jakou hudbu by podle vás složil, kdyby měl charakterizovat váš společný život?

Bylo by v ní obsažené vše od romantiky přes hravost, drama a dojetí až po hudbu vesmírnou. (smích)


Co vás v nejbližší čeká, na co se těšíte?

Pro své dlouholeté „love“ klienty pravidelně fotím a natáčím a několik takových produkcí mě čeká hned teď na začátku roku. Velmi se těším na jarní event k příležitosti oslav 100. výročí Weledy, jejíž jsem ambasadorskou. Chystám také svoji módní linii a merch produkty a pracuju na vydání mé knihy. V Kráse pomoci plánujeme vzhledem k současné situaci poskytovat ve velkém telefonickou službu psychoterapeutické pomoci pro seniory a jejich blízké. Rádi bychom šířili službu Doma bez obav do dalších míst ČR. Pracujeme na prosazení Istanbulské úmluvy, která má za cíl chránit a zefektivnit pomoc všem obětem domácího násilí. Je toho hodně a samozřejmě mnohé bude záviset na vývoji současné koronavirové pandemie, která do všech plánů zasahuje, ale pevně doufám, že všechny vyjdou.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Fotokredit: Archiv T. G. Brzobohaté, Nadace Krása pomoci, Greta Blumajerová, Licirna.cz, Ivy E. MorwenDalší informace najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět