Kontaktní čočky: vývoj jde pořád dopředu

První skleněná kontaktní čočka byla vyrobena už na konci 19. století. K rozšíření kontaktních čoček však došlo až ve druhé polovině minulého století, kdy český vědec, profesor Otto Wichterle, představil nový materiál pro jejich konstrukci – hydrogel.

První přístroj na výrobu kontaktních čoček sestavil vědec sám ve svém bytě. Jak známo, vyrobil ho z dětské stavebnice Merkur. Jeho aparaturu na odstředivé odlévání kontaktních čoček nejprve pohánělo dynamo z jízdního kola, poté i motorek z gramofonu. Profesor Wichterle přispěl svými objevy k celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček. Od té doby však ušly kontaktní čočky dlouhou cestu.


Vícedenní, nebo jednodenní?

Současné měkké kontaktní čočky jsou vesměs vyráběny z moderního a vysoce biokompatibilního materiálu (je u něj prokázána snášenlivost látek v biologickém prostředí), který je tenký a šetrný vůči jemným tkáním oka. Vybírat se dá mezi čočkami jednorázovými, tedy jednodenními, čtrnáctidenními a měsíčními. „Nejedná se ale o počet dnů, tedy kolikrát si je můžete vzít, ale o dobu jejich životnosti po otevření a vyjmutí z balení – blistru,“ upozorňuje optometrista společnosti Alcon Petr Vykypěl s tím, že čočky by se neměly vyhazovat až na konci cyklu, ale spíše o něco dříve. „Ztrácejí totiž své vlastnosti, což člověk nepozná. Především je to prodyšnost pro kyslík, a také mohou měnit rozměr a kvalitu vidění. Pokud tedy chcete nosit čočky jen třikrát týdně či méně často, poohlédněte se po těch na jedno použití – je to snadné, zdravé a bezstarostné,“ doporučuje.


Stále více kyslíku

Hlavním požadavkem na kontaktní čočky je dnes pohodlí. S tím jsou spojené vlastnosti jako propustnost pro kyslík, minimalizace usazenin na čočce i v hmotě kontaktních čoček. Na trhu už jsou i první kontaktní čočky s proměnným obsahem vody a vysokou kluzkostí. „Naše oči mrknou asi 14 000krát za den, což znamená, že se víčka přesunou přes přední část rohovky, a tedy i přes kontaktní čočky, zhruba jednou za šest sekund. Vysoká lubricita, tedy kluzkost, pomáhá minimalizovat tření mezi kontaktní čočkou a jemnými tkáněmi oka,“ říká MUDr. Filip Beránek z Centra zrakových vad v Praze-Motole. Právě díky vysoké kluzkosti jsou nejmodernější kontaktní čočky také výjimečně prodyšné. „Znamená to, že čočkou může procházet více kyslíku, což je důležité pro zdravé nošení kontaktních čoček,“ dodává lékař. Dobře zvlhčené čočky oceníte nejen při sportu, ale hodí se i při cestě letadlem nebo při pobytu v klimatizovaných prostorách.


Jednodenní jsou pro sport ideální

Petr je aktivní sportovec, který nosí kontaktní čočky už takřka tři desítky let. Má přibližně tři dioptrie na každém oku. „Kontaktní čočky využívám za volantem, ale hlavně je nosím na všechny druhy sportu – na fotbal, na lyže, na kolo. Rád v nich také plavu a chodím po horách,“ vypráví. Kombinace kontaktních čoček a sportovních, slunečních nebo plaveckých brýlí podle něj nemá chybu. V posledním roce používá na sport výhradně čočky jednodenní a chce u nich zůstat. „Vyhovují mi. Odpadá mi část úkolů spojená s péčí o kontaktní čočky a po použití je jen vyhodím. Zásadně v nich ale nepřespávám, používám jen ty od renomovaných výrobců, dbám na hygienu a alespoň jednou ročně jdu na kontrolu,“ zdůrazňuje Petr, který neměl kvůli nošení kontaktních čoček nikdy žádné obtíže. Proč tedy chodí na pravidelné kontroly, vysvětluje optometrista Petr Vykypěl: „Kontaktní čočka leží převážně na rohovce, která je nejcitlivějším místem na povrchu těla. Nošením čoček ale její citlivost snižuje. Proto je nutné docházet na preventivní kontroly alespoň jednou za rok. Negativní změny totiž nejsou zpočátku ani cítit, ani vidět v zrcadle.“


S výběrem vhodných čoček si nechte poradit

K odborníkovi, tedy k očnímu lékaři nebo k optometristovi, by ostatně měl zajít i každý, kdo chce přejít z brýlí na kontaktní čočky nebo je chce nosit jen příležitostně. „Každý člověk je jiný a jen odborník vám poradí přesně podle vašich potřeb, jaké čočky pro vás budou vhodné. Naučí vás s nimi také zacházet a bude zodpovídat za zdraví vašich očí během kontrol,“ upozorňuje Petr Vykypěl, který se ve své praxi už setkal i s dotazem, zda je vhodné půjčit si napoprvé kontaktní čočky od kamaráda, a pak už si jen objednat dioptrie podle brýlí.


S kontaktními čočkami nespěte

Další chybou bývá podle něj experimentování s přespáváním s kontaktními čočkami. „Kontaktní čočky na občasné nebo plánované přespání vyrábějí jen některé společnosti a musely splnit velmi přísné klinické testy. Ne každá čočka je proto určena k ponechání přes noc. Nicméně pokud usnete náhle třeba během cesty vlakem v obyčejných čočkách, není se čeho bát – po pár zamrkáních se vše vrátí do normálu,“ uklidňuje odborník. Zmíněné kontaktní čočky na občasné přespání, tzv. prodloužené nošení, vyžadují speciální péči a přístup a nelze je doporučit každému. V případě jejich častého používání je určitě lepší navštěvovat svého očního specialistu pravidelně už jednou za půl roku, nikoli za rok, aby se minimalizovala veškerá rizika tohoto způsobu nošení.


Hygiena především

Kontaktní čočky vám umožní číst si, řídit nebo sportovat bez brýlí, je ale nutné dodržovat určité zásady, zvláště pokud nosíte čočky vícedenní, které je třeba čistit ve speciálním roztoku. Především pečlivě dodržujte návod k použití roztoků na kontaktní čočky. Použitý roztok se nikdy nesmí dolévat ani přelévat do menších nádobek; mohlo by to ovlivnit sterilitu roztoku a způsobit oční infekci. Pouzdro na kontaktní čočky vyplachujte čerstvým roztokem. Udržujte ho v čistotě a minimálně každé tři měsíce vyměňte. Kontaktní čočky by vás neměly dráždit ani škrábat. V takovém případě je hned vyjměte a problém řešte u očního specialisty.


Pozor na vodu a prach

Pokud vám připadá péče o kontaktní čočky příliš složitá, můžete zvolit variantu jednodenních čoček. Ty se finančně vyplatí lidem, kteří používají kontaktní čočky třeba jen na sport, tedy jednou nebo dvakrát do týdne. Při sportování jsou kontaktní čočky zcela bezpečné, ale pozor na koupání v řekách a ve stojatých vodách, kde může dojít ke kontaminaci kontaktní čočky mikroorganismy! „V létě dejte přednost jednodenním čočkám, mějte hlavu nad vodou a chraňte se před vstříknutím vody do očí. Také prach, nečistoty nebo chemické látky včetně laků na vlasy a aerosolů, mohou měnit a ovlivnit vlastnosti a životnost čoček,“ varuje závěrem optometrista Petr Vykypěl.


Text: Andrea Skalická
foto: Shutterstock a archiv redakceDalší informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět