Očkování proti chřipce? Vyplatí se!

Když na nás chřipka zaútočí, obvykle to velice rychle poznáme. A zpravidla je to v době, kdy se nám to nejméně hodí. Nebylo by tedy lepší se chřipce vyhnout?

Na rozdíl od běžné „rýmičky“, která doprovází klasické nachlazení, je chřipka onemocnění mnohem závažnější. A to nejen svým průběhem, ale taky možnými komplikacemi. Každý rok tohle onemocnění vyvolává epidemie různého rozsahu a může vést až k pandemii. Jak říká MUDr. Alena Koubová, v našich podmínkách probíhá epidemie chřipky většinou ve dvou vlnách. První nastává v prvních třech týdnech v prosinci, druhá mezi 4. a 12. týdnem nového roku, tedy mezi lednem a březnem. Inkubační doba je krátká, většinou 18–24 hodin. Šíří se kapénkami a kontaminovanými předměty. „Onemocnění má náhlý začátek se zimnicí, rychle stoupající teplotou kolem 38–40 stupňů Celsia, bolestmi kloubů a zad, bolestmi hlavy a celkovou schváceností a vyčerpáním,“ vyjmenovává hlavní příznaky MUDr. Koubová. Pak se přidají příznaky postižení dýchacích cest, především suchý dráždivý kašel s vykašláváním malého množství hlenu. U dětí se mohou objevit i zvracení, průjmy a nevolnosti. Akutní obtíže obvykle po čtyřech až šesti dnech ustoupí, slabost, pocení a únava však přetrvávají dlouho, někdy i týdny.


Nebezpečná pro těhotné i pro děti

S chřipkou nejsou žádné žerty, a to doslova a do písmene. Neléčená může způsobit mnohé komplikace, a to zejména malým dětem, těhotným ženám či starším osobám. Například v pozdějších měsících gravidity může mít těžký průběh a může vést až k předčasnému porodu. „V době chřipkové epidemie by se měly těhotné vyvarovat pobytu ve společných prostorách, nechodit do nákupních center, jezdit MHD a podobně, v případě, že chodí do práce a někdo z jejich kolegů dostane chřipku, navrhuji těhotné dočasnou pracovní neschopnost,“ radí gynekoložka Martina Hourová. Všeobecně totiž platí, že nejrizikovější je první trimestr, takže by kromě paralenu neměla těhotná nic jiného užívat. Pokud jde o očkování proti chřipce v těhotenství, je to sporné. „Já osobně očkování nedoporučuji,“ říká lékařka. Chřipka je nebezpečná i pro malé děti. Pokud tedy můžete, omezte kontakt s virem, necestujte s dítětem v MHD, podporujte jeho imunitní systém přísunem vitaminů a tekutin (kromě céčka také zinkem a selenem). A kromě toho můžete bojovat proti chřipce i očkováním, které se provádí každý rok před vypuknutím virových nákaz.


Očkování jako nejlepší prevence?

Očkování je Světovou zdravotnickou organizací obecně považováno za nejúčinnější preventivní opatření, které může zabránit rozvoji řady infekčních onemocnění ohrožujících především děti, ale i dospělé. Existují očkování, která jsou povinná pro všechny děti – patří sem například hexavakcína (vakcína proti tetanu, dávivému kašli, záškrtu, dětské obrně, hepatitidě B a invazivním onemocněním vyvolaným Haemophilem influenzae b), proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Existují ale také očkování dobrovolná, která nejsou povinná. K nim patří i očkování proti chřipce. Podle MUDr. Ireny Sobotkové, praktické lékařky z Lékařského domu v Praze, je očkování proti chřipce vhodné a doporučuje se pro všechny skupiny pacientů. „Včasným očkováním lze snadno onemocnění předcházet, účinnost vakcíny je vysoká, kolem 70–90 %,“ říká. Vakcíny patří mezi bezpečné a dobře snášené. „Vyrábějí se z inaktivovaného neinfekčního viru či jeho částí, proto jsou zcela bezpečné a nemohou způsobit onemocnění chřipkou. Snášenlivost vakcín je většinou dobrá, vzácně mohou trvat 1–2 dny po očkování přetrvávat nežádoucí účinky charakteru únavy, mírně zvýšených teplot či bolesti svalů a kloubů,“ dodává MUDr. Sobotková.


Pro koho je vhodné

„Jsem poměrně těžká astmatička, takže když mi paní doktorka před pěti lety doporučila, abych se pokaždé na podzim nechala očkovat, poslechla jsem ji. Od té doby jsem nebyla přes zimu nemocná, maximálně jsem dostala rýmu,“ říká padesátiletá Radka z Brna. Právě osoby, které trpí nějakým chronickým onemocněním, by měly očkování zvážit. „U nich by mohla chřipka vést ke zhoršení základního onemocnění, kromě toho mívá těžší průběh a existuje vysoké riziko komplikací,“ vyjmenovává MUDr. Koubová. Rizikovou skupinou jsou osoby s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou a chronickým metabolickým onemocněním, osoby s onemocněním ledvin, lidé po splenektomii, dále osoby trvale umístěné v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a osoby starší 65 let. „Pro tyto osoby je očkování hrazeno ze zdravotního pojištění. Vhodné je i pro osoby, které žijí v jedné domácnosti s nejvíce ohroženými pacienty,“ dodává dr. Sobotková.


Měnící se chřipkové viry

„Proč bych se měla nechat očkovat, když každý rok je jiný typ chřipkového kmene? To nemá vůbec smysl,“ domnívá se čtyřicetiletá Vlasta ze severních Čech. Totéž napadá řadu dalších lidí. Pravda je, že virus chřipky skutečně stále mutuje, proto je ale každý rok vyvíjen nový typ vakcíny, který je určen na ochranu právě proti aktuálním kmenům chřipkového viru. „Protože se při každoročních epidemiích může vyskytnout více chřipkových virů, doporučila WHO (Světová zdravotnická organizace) přípravu očkovacích látek proti chřipce ve formě tzv. trivakcín. Ty musí obsahovat rozhodující antigeny dvou chřipkových virů A a jednoho typu B, které se nejčastěji vyskytovaly v minulé chřipkové sezoně. Toto složení navrhuje výrobcům vakcín světová chřipková centrála. Rozeznáváme tzv. štěpené a subjednotkové vakcíny, jedná se o neživé vakcíny a účinnost obou typů je srovnatelná,“ vysvětluje MUDr. Alena Koubová. „Štěpené vakcíny navozují dobrou schopnost tvorby protilátek, a jsou proto vhodné zejména pro ohrožené osoby. Vakcíny subjednotkové obsahují pouze určité složky viru. Mají lepší snášenlivost, ale mírně nižší imunogenitu. Praktický lékař vám jistě doporučí vhodný typ vakcíny. Nejvíce ohroženým osobám hradí očkování zdravotní pojišťovna, zbytek si musí vakcínu i aplikaci hradit sám. Řada pojišťoven ale v rámci preventivních programů poskytuje příspěvek na toto očkování,“ radí MUDr. Irena Sobotková.
Text: Ivana Ašenbrenerová, foto Shutterstock a archiv redakceVíte, že…

Proočkovanost proti chřipce je v České republice v porovnání se světem poměrně nízká – v posledních letech se pohybuje v hodnotách 5–7 %, u osob nad 65 let je to kolem 20 %. Pro srovnání: v USA je každoročně očkováno asi 45 % obyvatel, v Německu kolem 20 %.Chřipka je závažné onemocnění, kterému je lepší předcházet, například očkováním. Informujte se u svého praktického lékaře.


Očkování je bezpečné a dobře se snáší. Jen vzácně se může objevit během prvních dnů únava, bolest svalů a kloubů a teplota.


Chřipkové viry jsou chytré a mají schopnost se měnit, takže ochrana před chřipkou je po očkování limitovaná jedním rokem.
Příznaky, které provázejí chřipku


Horečka: Charakteristický znak chřipky, při nachlazení se většinou neobjevuje.
Bolest hlavy: Příznak chřipky, u nachlazení bývá jen zřídka.
Bolesti svalů: Typické pro chřipku, často bývají velmi silné. Při nachlazení jsou menší.
Únava: Při chřipce většinou velmi silná, trvající i několik týdnů. Při nachlazení bývá menší.
Smrkání: Při nachlazení je to pravidlem, u chřipky jen občas.
Kašel: Při chřipce bývá velmi silný, při nachlazení méně silný a spíše suchý.Zeptali jsme se za vás

Co je důvodem, že se lidé nechtějí nechat očkovat? Není to proto, že se domnívají, že je lepší nechat nemoc propuknout a prodělat ji než tělo zbytečně trápit očkovací vakcínou?

Na vině jsou jistě obavy z nežádoucích účinků i nízká informovanost. Mnoho lidí považuje chřipku za nezávažné onemocnění. Přitom ročně umírá na chřipku a její komplikace více než 2000 lidí. Očkování zabraňuje infekci virem chřipky, neochrání ale proti jiným infekcím dýchacích cest – je tedy možné, že i po očkování můžete opakovaně podlehnout nachlazení. Toto někteří pacienti považují za důkaz, že očkování není dostatečně účinné, a následující rok už k očkování nepřijdou. Rozhodně není lepší riskovat a chřipkou onemocnět – i při nekomplikovaném průběhu trvá nemoc dva týdny a představuje velkou zátěž pro organismus, komplikace chřipky jsou pak závažné a někdy i život ohrožující. Navíc se stáváte zdrojem nákazy pro své okolí. MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka, Lékařský dům, Praha 7, www.ld.czDalší informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět