Chlamydie v otázkách a odpovědích

Když se řekne pohlavní nemoc, většina lidí si představí syfilis, kapavku, AIDS… Ve skutečnosti je ale nejčastější pohlavní infekcí onemocnění chlamydiemi. Tyto netypické bakterie jsou nebezpečné především v tom, že se infekce většinou nijak neprojevuje – a přijde se na ni až ve chvíli, kdy jsou následky nepřehlédnutelné.


1. Co způsobuje onemocnění chlamydiemi?

Pohlavní chlamydiovou infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis, a to jak ženám, tak i mužům. U žen může infikovat oblast děložního krčku, rekta nebo krku. Mužům chlamydie napadají močovou trubici (uvnitř penisu), a také rektum i krk.


2. Jak člověk chlamydie chytne?

Chlamydie se přenášejí během orálního, vaginálního i análního styku s osobou, která infekci má. Ženy ji také mohou přenést na své dítě během porodu, přičemž infekce se u novorozence může projevit infekcí oka nebo zápalem plic. Žena nemocná chlamydiemi také má zvýšené riziko předčasného porodu. U tohoto onemocnění je přitom potřeba počítat s možnou opakovanou infekcí. I člověk, který chlamydie měl, se může po vyléčení nakazit znovu, pokud má nechráněný sex s infikovanou osobou.


3. Koho chlamydie ohrožují?

Tato infekce je běžnější u mladých lidí, především žen. Více ohroženi jsou také muži, kteří mají styk s muži. Riziko nákazy se zvyšuje v případě, že nepoužíváte soustavně kondom nebo pokud máte více partnerů.


4. Jaké jsou příznaky chlamydií?

Obvykle infekce nemá příznaky žádné. Ani nemusíte vědět, že nemoc máte, a přitom ji můžete šířit dále. Pokud příznaky máte, mohou se objevit až několik týdnů po styku s infikovaným partnerem. Příznaky u žen mohou být: nenormální vaginální výtok, může silně zapáchat pálení při močení bolest při styku Pokud se infekce rozšíří do pánve, může se projevovat bolestí v podbřišku, bolestí při sexu, nevolnostmi nebo horečkou. Příznaky u mužů: výtok z penisu pálení při močení pálení nebo svědění kolem ústí močové trubice bolest a otok jednoho nebo obou varlat (vzácnější příznak) Pokud chlamydie infikují konečník, projevy u obou pohlaví mohou zahrnovat bolest v této oblasti, výtok nebo krvácení.

5. Jak zjistím, jestli mám chlamydie?

Chlamydie je možné zjistit laboratorním testem: analýzou výtěru z penisu/pochvy. Zejména je test doporučován u mladých lidí do 26 let, zvláště pokud mění partnery, a u rizikových osob: u těch, které nepoužívají soustavně kondom, u osob, které měly styk s partnerem nakaženým jinou pohlavní chorobou, a u mužů, kteří mají styk s muži.


6. Jaké komplikace mohou chlamydie způsobit?

U žen se může infekce rozšířit do pánve (do dělohy, vaječníků) a způsobit zde zánět, který může postihnout celý reprodukční systém: způsobit dlouhodobé bolesti pánve, neplodnost, mimoděložní těhotenství. V případě, že žena prodělá chlamydiovou infekci opakovaně, je riziko komplikací u reprodukčních orgánů ještě větší. Roste také riziko předčasného porodu. Muži obvykle příznaky nemají. Někdy může dojít k infekci nadvarlete, což je projeví bolestí, teplotou a výjimečně neplodností. U mužů i žen se pak mohou vyskytnout potíže s klouby, tzv. reaktivní artritida (nazývána též Reiterův syndrom), které jsou vyvolány „reakcí“ těla na infekci. Neléčené chlamydie mohou zvýšit riziko nákazy HIV/AIDS.


7. Jak se chlamydie léčí?

Chlamydií je možné se zbavit jen antibiotiky: existují typické kombinace těchto medikamentů, které obvykle zaberou. Někdy je třeba důkladnější léčebné kúry; ani ta ale nepomůže v případě, že už nemoc napáchala v těle nějaké škody. Je ovšem třeba vědět, že u určité části nemocných antibiotika nepomohou, a to ani v promyšlených kombinacích. V případě léčby je také vhodné test na chlamydie zopakovat po třech měsících, protože riziko, že se nemoc vrátí, není zanedbatelná. POZOR: Pro ochranu partnera je nezbytné vystříhat se sexuálního styku během léčby i několik dní po jejím skončení!


8. Jak předejít chlamydiové infekci?

Spolehlivý je pouze jediný způsob: nemít orální, vaginální ani anální sex. Výrazně snížit riziko je možné pomocí důsledného použití kondomů – ani pak ale nebezpečí nákazy neklesá k nule. Zásadní je také nestřídat partnery: pokud máte partnera a jste si navzájem věrní, nemusíte se nákazy obávat. Samozřejmě za předpokladu, že ani jeden infekci nemáte ve skryté formě. Ženám je také možné doporučit, aby si neprováděly výplachy pochvy: touto procedurou mohou narušit prostředí v pochvě, kde pak „ubude“ užitečná flóra a infekce má pronikání do těla snazší. Náš TIP: V zahraničí už jsou testy na chlamydie běžně doporučovány jako rutinní prevence, především mladším ženám. U nás žádný program screeningu hrazeného z veřejného pojištění neexistuje; pokud byste nicméně chtěli vědět, zda vy nebo třeba vaše dcera infekci nemáte, je možné si objednat test jako samoplátce – cena se u jednotlivých laboratoří liší, ale stojí řádově stokoruny (do 1500 Kč).


9. Napadají chlamydie jen pohlavní orgány?

Chlamydie říkáme souhrnně několika druhům bakterií. Mezi ně kromě Chlamydie trachomatis patří i například Chlamydophila pneumoniae. Tato bakterie způsobuje různá onemocnění horních cest dýchacích: záněty dutin, bronchitidy, katary, atypický zápal plic, přispívá i k zánětům srdce a k riziku aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Další druh, Chlamydophila psittaci, postihuje nejčastěji ptáky, zvláště pak papoušky, ale může se přenést i na člověka. Pak způsobuje nemoc zvanou psitakóza: ta může být bezpříznaková, může ale vést i k silnému zápalu plic, zánětu srdce nebo jater či neurologickým problémům. Její projevy se také mohou blížit břišnímu tyfu – horečky, bolest kloubů, průjem, zánět spojivek, krvácení z nosu, snížené množství bílých krvinek. Může se objevit i zvětšená slezina, která může být klíčem k diagnostice. Necelé jedno procento pacientů umírá.


Text: Kristina Procházková, foto: Shutterstock a archiv redakceCo byste měli vědět

I když výpis problémů a komplikací je dlouhý, v principu není příliš složité riziko nákazy chlamydiemi snížit.
- Nestřídat partnery.
- Používat kondom, především při sexu mimo stálý vztah.
- Pokud máte pochybnost o věrnosti partnera/partnerky nebo jste se sami dopustili styku s neprověřeným partnerem, můžete se čas od času nechat otestovat, aby se případná infekce začala léčit co nejdříve.


Ptali jsme se za vásJak moc by se české ženy měly bát chlamydií? Je to zásadní problém, nebo jde spíše o okrajovou věc a mnohem zásadnější jsou jiné pohlavní infekce?

V současné době pohlavní nemoci rozhodně nejsou okrajová záležitost. Nárůst souvisí se způsobem sexuálního života, jaký lidé provozují – brzké zahájení pohlavního života, promiskuita a podobně. Největší prevalence je u mladých lidí okolo 20 let. Zavedení nových laboratorních technik vedlo k přesnější diagnostice a v současnosti chlamydie představují 50 % všech bakteriálních sexuálně přenosných nákaz.


Jak často se stává, že ženy infekci zanedbají a dostaví se i závažnější potíže nebo dokonce trvalé následky? Jaké bývají nejčastější?

Chlamydiová infekce může až v 80 % probíhat bezpříznakově, a v takovém případě se infekce často diagnostikuje až při marné snaze o otěhotnění. Chlamydie jsou nejčastějším původcem pánevní zánětlivé nemoci, mezi jejíž komplikace patří neprůchodnost vejcovodů, mimoděložní těhotenství, chronické bolesti v podbřišku a srůsty. V praxi jsou nejčastějším důvodem odběru na chlamydie chronické bolesti v podbřišku, výtok, močové potíže či zánět děložního čípku. Preventivní screeningový program na chlamydie u bezpříznakových žen zatím neexistuje.


Pokud žena nechce jít „zbytečně“ k lékaři, nabízí se jí v lékárně samotestovací balíček na tuto infekci. Myslíte si, že jde o užitečnou pomůcku, nebo spíš o test, který může i uškodit (například falešně negativními výsledky)?

Spolehlivost volně dostupných testů na chlamydie se pohybuje průměrně okolo 60 %. Osobně bych si při pochybnostech zaplatila testování u lékaře a na negativitu domácího testu nespoléhala. V současné době to už takto řeší řada žen. Stále ale platí, že základem prevence je zodpovědné chování v partnerském životě.
Gynekoložka MUDr. Radka Gregorová působící v Lékařském domě v Praze 7 a v gynekologické ordinaci Gynprax ve Strakonicích
Další informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět