Domácnost s minimem chemikálií

Co nejvíce v souladu s přírodou a zdravím. Takový je trend dnešního bydlení!

Době plné chemických látek pomalu zvoní hrana. Minimalizovat je v našich domácnostech a udělat tím něco pro své zdraví a přírodu není až tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát.


Dřevo je krásné a zdravé

Ať už se bavíme o podlahách či nábytku, jednoznačně nejzdravějším materiálem s minimem, či dokonce s úplnou absencí chemických látek, je dřevo. Podlahy z něj navíc výborně tepelně izolují a mají příjemnou nášlapnou elasticitu, díky níž nohy při chůzi a při nárazech tolik netrpí - i proto se dřevo využívá jako podlahový materiál do tělocvičen. Chybu neuděláte ani s ekologickým a zdravotně nezávadným korkem, který patří mezi takzvaně teplé podlahy a vyniká svou schopností tlumit nárazy. U nábytku je jedním z nejoblíbenějších smrkové dřevo, které je lehké, má zajímavou strukturu a jeho charakteristická světlá barva je vhodná pro celou řadu povrchových úprav; favorizuje ho i příznivá cena. Především pro výrobu stále populárního masivního nábytku se využívá tvrdé dřevo buku, který má jemnou texturu, a dubu, jehož textura je naopak výrazná. Kromě klasických dřevin můžete vybírat i nábytek z olše, břízy či třešně a samozřejmě z exotických dřevin, jako je teak, mahagon nebo lehký ratan. Zaměřte se také na značku EŠV – ekologicky šetrný výrobek, která garantuje nízký obsah formaldehydu v nábytku. Pro povrchovou úpravu jsou ideální přírodní oleje a včelí vosk, případně alespoň nátěry ředitelné vodou. Nábytek by měl mít co nejméně hliníkových a plastových dílů a neměl by být lepený.


Natírejte ekologicky

Při nákupu nátěrových hmot dávejte přednost těm vodou ředitelným a nejlépe s atestem, který zaručuje, že jsou vhodné i pro použití na hračky a pro styk s potravinami. Na obalech by mělo být také VOC logo, které udává množství ředidla v barvě. Soustřeďte se i na značku Ekologicky šetrný výrobek; existuje přímo kategorie výrobků nátěrové hmoty vodou ředitelné. Značka klade na výrobek i další požadavky, aby se minimalizovaly nepříznivé dopady na životní prostředí při jeho výrobě i použití. Pro savé materiály jsou nejvhodnější napouštědla na bázi rostlinných olejů nebo přímo rostlinný olej – nejlepší je lněný. Na otěrem namáhané povrchy se nejvíce hodí takzvané tvrdé oleje, což je směs olejů s vyšším obsahem pryskyřičných látek, anebo vosky, například včelí. K povrchové úpravě dřeva je možné použít také šelak. Tato pryskyřice živočišného původu se prodává v tuhém stavu a je rozpustná v lihu, který může být i rostlinného původu.


Nestříkejte kolem sebe chemii

Jako osvěžovače vzduchu volte přírodní éterické oleje. Kromě schopnosti provonět interiér mají i protiplísňové, protivirové a antibakteriální účinky – jak velké, záleží na druhu oleje. K tomu, aby váš byt pěkně voněl, můžete využít i unikátní katalytické lampy, které díky katalytické oxidaci, tedy procesu hoření bez přítomnosti plamene, dezinfikují interiér, hoří pouze krátkou dobu a neprodukují zbytečný kouř. Lampy vzduch navíc aktivně čistí, zbaví ho nepříjemných pachů z vaření, cigaretového dýmu nebo třeba domácích zvířat. Další možností, jak mít voňavý byt, jsou přírodní osvěžovače, které si sami vyrobíte. Stačí na to skleněná nádoba, voda, citrusové ovoce, skořice, badyán, hřebíček, muškátový oříšek nebo třeba jehličí. Citrusy nakrájejte na kolečka, přidejte celé koření a zalijte horkou vodou, díky níž se začnou do vzduchu uvolňovat vonné silice.


Účinné čističky vzduchu

Pokojové rostliny kvetoucí i nekvetoucí zkrášlí a zpříjemní interiér, potěší a uklidní duši, lahodí oku a celkově prospívají našemu zdraví psychickému i fyzickému. Rostliny totiž nejen vytvářejí kyslík, ale je dokázáno, že také čistí vzduch a zvyšují jeho vlhkost, absorbují škodlivé látky, tlumí hluk, odbourávají podráždění očí i bolest hlavy. Pro pohlcování škodlivých látek, jako je benzen, formaldehyd, aceton a trichloretylen, i zvlhčování vzduchu jsou ideální například pokojový břečťan, téměř všechny druhy palem, lopatkovec, šáchor, ledviník, ale také tchynin jazyk nebo gerbera.


Minimalizujte plasty a obaly

Plastové hračky, lahve, krabičky, sáčky… Opravdu je nutné, aby vaše domácnost byla zaplavena plasty, které uvolňují zbytečné množství chemických složek, jež se následně mohou dostat do našeho těla? Začněte tím, že si pořídíte skleněné lahve nejen na vodu nebo vámi vyrobené nápoje, ale i na mléko. Pokud musíte z nějakého důvodu kupovat vodu v PET lahvích, přelijte ji doma do skleněné nádoby. Pití, které si berete s sebou, můžete nosit v lahvích z odolného borosilikátového skla nebo v nerezových termoskách. Na nákupy využívejte tašky z recyklovatelných plastů nebo tašky textilní. I klasické igelitové sáčky můžete bez problémů nahradit – vedle textilních pytlíků na svačinu lze využít i ty z bioplastů.


I prát můžete ekologičtěji

Nejšetrnějším prostředkem na praní je mýdlo či mýdlové vločky, jejichž rozpuštěním v menším množství teplé vody lze získat prací prostředek, který můžeme přidávat přímo do bubnu pračky. K odstranění skvrn se nejlépe osvědčilo mýdlo žlučové. Jestliže přece jen dáváte přednost klasickým pracím práškům, je nejdůležitější jejich dávkování a forma! Ideální jsou tekuté gely s odměrkami a kompaktní prací prostředky, které ušetří 24 % obalových materiálů, čímž přispějí ke snížení objemu odpadů vytvářených obchodníky i spotřebiteli. Jejich dávkování je nižší než u klasických pracích prášků a gelů, a to znamená, že při každém praní odteče do kanalizace o 20 g méně chemických látek. Kompaktní prací prostředky jsou šetrnější k životnímu prostředí, jelikož obsahují méně chemikálií a prodávají se v menších baleních. Zároveň se při jejich výrobě a distribuci vypustí do ovzduší nižší množství CO2.


Úklid s minimem chemie není dřina!

Eko prostředky jsou běžně dostupné a mnohé za ceny srovnatelné s běžnými čisticími produkty, a navíc se ekologický úklid snoubí s novými technologiemi a moderními materiály, jako je například mikrovlákno. Ekologická drogerie neobsahuje fosfáty, chlor, formaldehydy, perboráty a není testována na zvířatech! Uklízet můžete i pomocí parních čističů, které jsou naprosto ekologické. Účinnou ochranu před špínou poskytují i nanotechnologie, které vám ušetří námahu s úklidem a ve finále i finanční prostředky. Osvědčenými úklidovými pomocníky jsou i citron, ocet, jedlá soda a sůl. Kyselina obsažená v citronu je účinná na špínu i rez, má dezinfekční účinky, a váš byt bude navíc vonět. Ocet vyčistí mastné skvrny, nánosy od mýdla a vodní kámen. Multifunkční čisticí přípravek získáte rozmícháním půl šálku octa a čtvrt šálku jedlé sody ve dvou litrech vody. Smícháte-li pět lžic jedlé sody s pěti lžícemi vody, získáte univerzální čisticí prostředek, který odstraní i připečené nečistoty na sporáku. Kuchyňská sůl si zase poradí se všemi mastnými povrchy - stačí ji nasypat na znečištěný povrch a nechat hodinu působit. Poté ji lehce rozetřete houbičkou jako při čištění pískem a následně ji z povrchu odstraňte.


Text: Kateřina Grimmová
foto: Shutterstock
Další informace najdete v prosincovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět