Zjistili jsme, jaké nemoci vás trápí nejčastěji

Za vším, co nás trápí, stojí životní styl. Zdá se vám to přehnané? Uvidíte, že není.

Nejčastěji nás trápí hypertenze a nemoci v oblasti bederní a krční páteře. Vyplynulo to z výběrového šetření EHIS (European Health Interview Survey) o zdravotním stavu populace v České republice mezi 9561 respondenty v roce 2014. Zatímco vysoký tlak trápí zhruba 24 procent mužů i žen zejména středního a vyššího věku, problémy s páteří má 25 procent žen a 19 procent mužů. U mladých osob jsou pak nejčastějšími zdravotními problémy alergie – léčí se s nimi 9 procent mužů a 14 procent žen. Více než polovina dotázaných uvedla, že v posledních dvou týdnech před rozhovorem užívala nějaké předepsané léky. Celých 46 procent užívalo i léky bez předpisu, jako jsou například potravinové doplňky, vitaminy, bylinné přípravky či homeopatika.


Na vině je náš životní styl

Odborníci odhadují, že jen jeden člověk ze sta má skutečně zdravou páteř. Příčinou je, jak žijeme. Jen pro představu: Páteř obsahuje sto kloubních spojení. Jestliže nás nemají bolet záda, potřebujeme přiměřené svalstvo. Důležité jsou hlavně svaly uložené nejhlouběji u páteře, které zabezpečují stabilitu obratlů - takzvané rotátory. Bohužel kulatěním zad v bederní oblasti při sedu tlačíme na meziobratlovou ploténku, jejíž rosolovité jádro je vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům. Následkem mohou být například chronické bolesti zad, či dokonce výhřez ploténky s následnou dlouhodobou léčbou. Příčinou bolesti zad může být i houser, neboli správně lumbago či ústřel. Může jít o uskřinutí nervu zaviněné vyhřeznutím ploténky, ale akutní forma onemocnění může být způsobena také nachlazením nebo námahou. Příčinu bolesti však zjistí však až lékař - při bolestech kříži tedy na nic nečekejte a raději se vydejte do ordinace.


Lidé, pořád tloustneme!

V roce 1993 bylo podle EHIS v ČR obézních zhruba 10 procent mužů a 12 procent žen. V roce 2014 to však bylo již 20 procent mužů a 18 procent žen. Šlo však pouze o údaje, které respondenti o své výšce a váze uvedli sami. Na EHIS však navazovalo další šetření (EHES), kdy byly osoby ve věku 25–64 let pozvány na lékařské vyšetření, jehož součástí bylo měření antropometrických parametrů, krevního tlaku a odběr krve. Výsledky tohoto šetření by měly být publikovány ještě v letošním roce. Ale proč jsme vlastní čím dál tím tlustší? Příčina je naprosto totožná s tou, proč trpíme nemocemi páteře. Viníkem je náš životní styl. Jediná možnost, která na rozdíl od většiny diet funguje, je změnit ho.


Nenápadně zákeřný tlak

Zhruba dva miliony lidí v České republice mají vysoký krevní tlak. Velká část nemocných svou léčbu zanedbává a další o ní dokonce vůbec nevědí. K lékaři pak přichází až ve chvíli, kdy nemoc poškodila jiné orgány a dostaví se angina pectoris, infarkt, mrtvice, poškození ledvin, zraku atd. A přitom na potíže s krevním tlakem lze přijít velmi jednoduše. Stačí si nechat změřit u praktického lékaře tlak, což trvá pár minut. A pokud se potvrdí, že trpíte hypertenzí, nejde o nic neřešitelného. Při mírně zvýšeném tlaku může stačit i pouhá změna životního stylu. Co to znamená? Příliš nesolit a snažit se nahradit sůl bylinkami a kořením. Samozřejmě omezit alkohol i kávu a nekouřit. Co nejvíce se vyhýbat tučným jídlům a případně shodit přebytečná kila. V některých případech však nezbývá nic jiného, než nasadit léky – antihypertenziva. O výběru léku rozhoduje podle zdravotního stavu a potřeb konkrétního pacienta specialista. Zdá se, že průsečíkem všeho je zdravý životní styl. Co si pod ním tedy představovat? Jeho zásady jsou tyto: pestrá a vyvážená strava a pitný režim, vhodná pohybová aktivita, přiměřené množství spánku, dobrá nálada a optimismus, vyhýbání se stresu a absence užívání škodlivých látek (cigaret a drog) i nadměrného pití alkoholu.


Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock a archiv redakceŽeny užívají léky častěji než muži

Léky na předpis užívá podle výsledků šetření EHIS 60,5 procenta žen a 48,8 procenta mužů. S věkem se rozdíl snižuje, ale stále je poměrně značný. Vitaminy, léky či potravinové doplňky si kupuje bez předpisu 37 procent mužů a 55 procent žen. Muži se však na tyto přípravky obracejí s věkem stále více, zatímco u žen se podíl příliš nemění.
Zeptali jsme se za vás


Je zvětšená prostata něco, s čím se musí starší muž prostě smířit?


Jde o nejčastější urologické onemocnění mužů. Mladí chlapci mají prostatu velikosti vlašského ořechu a váze kolem třiceti gramů. Se zvyšujícím se věkem se může zvětšit až pětinásobně a vážit i více než dvě stě gramů, v opravdu krajních případech i 350 gramů a více. První projevy nemoci se objevují již kolem 50 let, ale často i dříve. V osmdesáti už se s nimi potýkají téměř všichni. Muži musí při močení vynakládat větší úsilí. I přesto je proud moči slabý a přerušovaný. Největší frekvence močení přichází obvykle k ránu a v noci. Tím je narušen také spánkový cyklus. Ač zvětšení prostaty většinou není nemoc ohrožující život, negativní dopad na jeho kvalitu je nesporný. Muži mohou odmítat chodit do společnosti, komplikace se objevují také v práci a v neposlední řadě i v partnerském životě. Problémům se přitom do jisté míry dá i předejít, a to zdravým životním stylem. V rámci prevence by muži měli mít dostatek pohybu a zdravou a pestrou stravu, měli by dbát na pravidelné močení, v průběhu dne dodržovat pitný režim, ale již nepít větší množství tekutin ve večerních hodinách. Z přírodních látek může pomoci například zinek, který má pozitivní vliv na zdraví prostaty a tvorbu semene, a dále selen, jenž se podílí na udržení normální hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu v krvi. Nezbytné jsou včasné preventivní prohlídky. Muži by je měli pravidelně absolvovat už po třicítce, krajním věkem je padesát let. V počátcích onemocnění totiž lze pomoci mužům zvládat nepříjemné potíže související se zvětšováním prostaty pomocí různých léků, závažnější případy vyžadují operaci. Rizikem neléčeného zvětšování prostaty mohou být nepříjemné komplikace. Především je to infekce močových cest, kameny v močovém měchýři, v krajních případech může dojít i k závažnému poškození ledvin.

MUDr. Pavla Toufarová z urologické ambulance POLIKLINIKY AGEL PlzeňMočové cesty trápí i ženy

Každá druhá žena prodělá alespoň jednou za život zánět dolních močových cest. Symptomy jsou nezaměnitelné. Zpočátku to bude, jako když prochladnete – budete každou chvíli běhat „na malou“. Rozdíl je v tom, že se vždy vyprázdníte jen trochu. Asi také budete pociťovat pálení a tupou bolest za stydkou sponou. Moč také může být krvavá, kalná a páchnoucí. S postupujícím zánětem jsou cesty na toaletu stále častější, a také pálení se prodlužuje a stupňuje. Zpočátku může stačit samoléčba, kdy se doporučuje hodně pít a být v teple. Pokud však do tří dnů subjektivní potíže nezmizí, měla byste jí k lékaři. Léčba pak spočívá v nasazení antibiotik a v aplikaci vaginálního antibakteriálního krému či tablet.
Co si pamatovat


EHIS ČR je Evropské výběrové šetření o zdraví v České republice, které vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady o statistice Společenství v oblasti veřejného zdraví, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Členské země je měly provést v roce 2014 s možnou odchylkou na roky 2013 nebo 2015. Šetření navazovalo na první vlnu, které se zúčastnilo 17 evropských zemí včetně ČR v letech 2007 až 2010. Prováděl ho Ústav zdravotnických informací a statistiky ve spolupráci s Českým statistickým úřadem.
U mladých osob jsou nejčastějšími zdravotními problémy alergie – léčí se s nimi 9 procent mužů a 14 procent žen.
Zvětšená prostata je nejčastější urologické onemocnění mužů!Další informace najdete v listopadovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět