Popularita je cenná měna, s níž je nutné naložit co nejlépe,
říká zpěvák irské kapely U2 Bono Vox!

Patří k těm rockovým hvězdám, které vyvracejí zažité představy mnoha lidí o drogách, sexu a alkoholu, které k rockerům údajně neodmyslitelně patří. K němu naopak neodmyslitelně patří charita.

Jméno Paul David Hewson většině lidí nic neřekne, protože zpěváka irské skupiny U2 znají příznivci té nejkvalitnější rockové hudby po celém světě pod přezdívkou Bono Vox, tedy „dobrý hlas“, což je v tomto případě přezdívka naprosto odpovídající skutečnosti. Než se k ní propracoval, měl jich několik, například Huyseman, Houseman, Bon Murray a další. Nakonec se pro něj ustálilo jméno Bono Vox, které je odvozeno od názvu jednoho obchodu s pomůckami pro neslyšící Bonavox. To má také logiku, když vezmeme v potaz, jak se Bono angažuje v pomoci lidem jakkoliv handicapovaným, nemocným či chudým. Zpěvák tvrdí, že: „Popularita je cenná měna, s níž je nutné naložit co nejlépe.“ Ovšem desítky charitativních projektů a nadací podporuje nejen proto, že je slavný. Činil by tak i v případě, že by nebyl známou osobností, jenže dopad jeho snažení by zřejmě nebyl tak výrazný.


Poslouchejte a vnímejte

Bono se narodil před padesáti pěti lety v irském Dublinu v poněkud zvláštní rodině. Matka Iris, která zemřela, když bylo Paulovi Davidovi pouhých 14 let, byla protestantka, zatímco otec Bobby Hewson, který zemřel v roce 2001 na rakovinu, vyznával katolickou víru. V Irsku, kde především právě tato dvě náboženství po řadu let vyvolávala takřka nesmiřitelné boje a mnohdy krvavé konflikty, to bylo nevšední spojení. Hewsonovi dokazovali, že kde nechybí tolerance, tam společně mohou bez problémů žít lidé různého vyznání. Manželé měli dva syny, staršího Normana a mladšího Paula Davida, z něhož se později stal Bono. Ztráta matky je pro každé dítě traumatizující a vyrovnává se s ní většinou po celý život. Jinak tomu není ani u Bona, o čemž svědčí řada textů písniček, které pro U2 napsal, například Tomorrow, I Will Follow nebo Out of Control. Píseň Sometimes You Can´t Make It On Your Own složil po smrti otce. Bono Vox je především zpěvákem skupiny, ale kromě toho hraje na kytaru, harmoniku i na klavír a je autorem většiny textů písní, v nichž se často odrážejí politická, sociální nebo náboženská témata. Proto se vyplatí naslouchat nejen hudbě této irské formace, ale i vnímat texty.


Muž mnoha talentů

O muziku se zajímal už jako malý kluk, takže není nic překvapivého na tom, že jako středoškolák zareagoval na leták, kterým v té době čtrnáctiletý Larry Mullen hledal kytaristy k založení skupiny. Vznikla kapela Feedback, o které dnes mají povědomí pouze ti hudebně zasvěcenější; z ní se později stala skupina U2, která naopak patří k nejznámějším a nejuznávanějším rockovým formacím na celém světě. Hudebních cen Grammy a mnoha dalších včetně zápisu do rockové Síně slávy mají tito Irové na svém kontě nepočítaně. Bono Vox se celkem záhy stal uznávanou a vyhledávanou osobností v hudební branži – kromě domovské kapely spolupracoval například s Frankem Sinatrou, Johnnym Cashem, Brucem Springsteenem, ale také s Lucianem Pavarottim a mnoha dalšími. Projevily se i jeho další talenty; podle jeho scénáře byl natočen film The Million Dollar Hotel, čtenáři dětské knížky Péťa a vlk v ní najdou Bonovy ilustrace, protože jeho dalším koníčkem je malování. Také ke smysluplné charitě musí mít člověk, který se jí chce věnovat, jistý druh talentu. Bono Vox ho rozhodně má tolik, že by ho mohl rozdávat. Podělil se o něj přinejmenším s ostatními členy kapely, protože do nejrůznějších dobročinných akcí – nejčastěji v podobě koncertů – se zapojují všichni včetně mnoha dalších kolegů z hudební branže, například Boba Geldofa, který také patří k uznávaným bojovníkům proti chudobě a nemocem sužujícím mnohé země světa.


Od hudby k charitě

Na jedné z mnoha charitativních akcí, jichž se doposud zúčastnil, Bono Vox ve svém projevu mimo jiné prohlásil: „Nebojte se, nebudu vás žádat o peníze, ale dovolte mi, abych vám řekl, co mi převrátilo život vzhůru nohama. Před dvaceti roky jsem zhlédl obrázky z Etiopie. Občas si přeji, abych je tehdy v televizi nikdy neviděl. Ve světě ale na extrémní a stupidní chudobu stále umírá třicet tisíc lidí každý den. Každé tři vteřiny někdo zemře, něčí matka, něčí dcera, někdo další.“ Jak na charitativních koncertech, při nichž často přímo z pódia zkouší telefonovat například právě úřadujícímu prezidentovi USA – a většina z nich mu telefon zvedla, tak při osobních setkáních s vrcholnými světovými politiky vždy apeluje na pomoc nejchudším zemím, ale poukazuje také na nutnost boje proti smrtelným nemocem, jako je AIDS. Za svou angažovanost a charitativní činnost, v níž mu výrazně pomáhají i ostatní členové kapely i jeho rodina, byl časopisem Time společně s manželi Gatesovými vyhlášen osobností roku a britská královna Alžběta II. ho povýšila do rytířského stavu. Titul sir ale Bono používat nemůže, protože není občanem Spojeného království, což je zřejmě to poslední, co by mu vadilo. Třikrát byl také nominován na Nobelovu cenu míru.


Také červená je dobrá

A nejen jako barva, která je nedílnou součástí mnoha kolekcí módních návrhářů, a nejen jich. Organizace, kterou Bono společně s Bobbym Shriverem v roce 2006 založil, dostala název RED, možná i proto, že červená je barva skutečně výrazná a jen těžko přehlédnutelná, a navíc je to barva životadárné tekutiny – krve. Hlavním cílem této organizace je zapojit soukromý sektor do boje proti AIDS v Africe. RED v současné době spolupracuje s předními světoznámými značkami, jako jsou Nike, Converse, Apple, Dell, Starbucks nebo Fatboy. Co to znamená v praxi? Na stránkách www.red.org kromě mnoha informací najdete také e-shop, který nabízí produkty zmíněných firem, jimž dominuje nebo na nich zcela převládá červená barva. Koupit si můžete stylové kuchyňské náčiní, bytové a módní doplňky, mobily, flash disky, zápisníky, ale i sportovní náčiní, například skateboardy. Webové stránky poskytují přehled akcí, které partneři pořádají na podporu fondu; výtěžky z nich putují přímo do globální sítě RED a jsou využity na osvětové programy nebo na přímou pomoc zemím, v nichž je HIV pozitivních nejvyšší počet.


Brýle nejen pro parádu

Mohlo by se zdát, že až na brzkou ztrátu matky má Bono v životě pouze štěstí. Je úspěšný hned v několika uměleckých oborech, má mnoho let trvající spokojené manželství a čtyři děti, daří se mu v podnikání, a především v charitě. Ale ani Bonovi se nevyhýbají problémy, především zdravotní. Zabarvené brýle, které má neustále na očích, nejsou pouze módním doplňkem. Umělec trpí alergií na salicyláty, což u něj způsobuje nejen malátnost, ale i problémy s očima, jež má navíc citlivé na světlo. Alergie u něj může vést až ke ztrátě hlasu. Zhruba před rokem v pořadu The Graham Norton Show navíc Bono Vox přiznal, že už před dvaceti lety mu lékaři diagnostikovali glaukom, tedy zelený zákal. „Nicméně podstupuji kvalitní léčbu a mělo by to být v pořádku,“ prohlásil tehdy rocker.


Poněkud nešťastný podzim

Tak by se dalo charakterizovat toto roční období loňského roku. Výsledkem havárie při projížďce na kole v newyorském Central parku, kdy se snažil zabránit srážce s jiným cyklistou, byla několikahodinová operace, při níž mu lékaři napravovali četné fraktury ruky a lopatky osmnácti šrouby a třemi kovovými destičkami. „Není zcela jisté, jestli ještě někdy budu schopen hrát na kytaru. Skupina mi ale stále připomíná, že ani ona, ani západní civilizace na tom nestojí,“ dokázal Bono vtipkovat na webu skupiny U2. Důležité je, že zpívat a psát texty může, o charitě ani nemluvě. Jenom několik dní před tímto karambolem unikl zpěvák pouze o vlásek možné smrti. Při cestě soukromým letadlem do Berlína, kde měl i se skupinou přebírat ocenění Bambi Awards a vystoupit na koncertu, upadly letadlu zadní dveře. Cestující zaznamenali pouze velkou ránu, teprve po přistání na letišti všichni zjistili, že přišli nejen o dveře, ale také o všechna zavazadla. Ale mohlo být mnohem hůř, dokonce nejhůř, protože při takovéto závadě může dojít k havárii s fatálními následky, i když berlínské letiště tvrdilo, že v ohrožení života nikdo nebyl. Důležité je, že všichni přežili ve zdraví včetně Bono Voxe, který se tak i s U2 může nadále věnovat hudbě a charitě.
Text: Anežka Kollmannová
foto Shutterstock, www.red.org a www.gretsch.comBono Vox a gobelín

Ale nejen Bono, také Sting, Peter Gabriel, Yoko Ono a The Edge ze skupiny U2 jsou ti, jimž vděčíme za to, že druhý terminál pražského Letiště Václava Havla zdobí gobelín, který vznikl podle předlohy výtvarníka Petra Síse. Právě oni ho zaplatili jako výraz obdivu a úcty našemu prezidentovi. „Václav Havel byl inspirací pro naši skupinu, stejně tak jako pro politiky, básníky a všechny ostatní. Jsme šťastní, že jsme ho mohli nazývat přítelem. Sísův gobelín je určitě dalším důvodem, proč navštívit tak krásné město, jakým je Praha,“ řekl The Edge z U2 pro Lidovky.cz v roce 2012. Bono Vox zase na adresu Václava Havla pronesl, že dokázal inspirovat obrovské množství lidí a jeho vliv je znát dodnes.
„Popularita je cenná měna, s níž je nutné naložit co nejlépe.“


Ke smysluplné charitě musí mít člověk jistý talent. Bono Vox ho má na rozdávání.


„Občas si přeji, abych obrázky z Etiopie nikdy neviděl!“
Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět