Bolest kloubů aneb Trpět nemusíte

V lidském těle je asi 210 kostí a z toho více než 180 je spojeno kloubem. To je dost velký počet na to, aby vám pořádně ztrpčovaly život. Zvláště když jsou nemocné.

Revmatické choroby jsou onemocnění postihující pohybové ústrojí – zejména klouby a páteř, ale i šlachy a svaly. Nejčastější jsou osteoartróza a revmatoidní artritida. Příčiny revmatických chorob jsou různé – může to být porucha obranného systému, který tvoří protilátky proti vlastním buňkám v těle, infekční onemocnění, dědičné vady i metabolické poruchy. Přes toto široké spektrum mají tyto choroby jedno společné – nejsou tu jen na chvilku. A jak se projevují?


Artróza – hlavně pro ženy

Bolest, ztuhlost postižených kloubů a později i omezená hybnost, nestabilita a deformity: to jsou základní projevy artrózy (osteoartrózy). Jde o chronické degenerativní onemocnění, které je nejčastější příčinou kloubních náhrad. Ženy jím trpí až pětkrát častěji než muži. Vše začíná v chrupavce, která postupně ztrácí pevnost a pružnost. Ztenčuje se a může docela zaniknout, takže při pohybu dochází k většímu tření a podráždění. Konce kostí v kloubu zůstávají odhalené a na jeho okrajích se vytvářejí výrůstky. Ty se snaží kloub stabilizovat, ale přitom ho dělají méně pohyblivým a deformují ho. Osteoartróza je sice nezánětlivé onemocnění, ale přechodně se mohou objevit i známky zánětu z podráždění - projeví se otokem, proteplením kloubu a zmnožením kloubní tekutiny. Lehčí formy artrózy se vyznačují tzv. startovací bolestí - nemocný ji pociťuje při prvních krocích ráno nebo třeba po delším sezení. Brzy ji však rozchodí. Po větší námaze k večeru se však bolest zase zvětšuje. V pokročilejších stadiích můžete bolest pociťovat i v klidu nebo v noci. Při léčbě je důležitá úprava životosprávy a pohybového režimu. Obezita, nepřiměřená zátěž kloubů a ochabnutí svalstva nemoc jen zhoršují. Léků se používá několik skupin: na potlačení bolesti, případně i zánět (nesteroidní antirevmatika, analgetika a kortikosteroidy) a dlouhodobě působící přípravky, jejichž cílem je zpomalit postup nemoci. Podávají se ve formě tablet nebo i jako injekce přímo do kloubu. Léčbu lze doplnit i potravinovými doplňky na bázi kolagenních peptidů a aminokyselin. V některých případech může ortoped, revmatolog nebo rehabilitační lékař doporučit i komplexní lázeňskou léčbu.


Revma miluje symetrii

Prvními symptomy jsou větší únava, slabost a zvýšená teplota a měkký otok kloubu, který bolí při pohybu i v klidu. Typické je, že jsou symetricky postiženy stejné klouby na obou stranách těla, i to, že se nemoc projevuje na více kloubech najednou. Na počátku většinou bývá ranní ztuhlost doprovázená bolestí, pak přicházejí otoky a deformity drobnějších kloubů na rukou a nohou, ale nemoc nevynechává ani velké, jako jsou kolena, lokty či ramena. Vyléčit revmatoidní artritidu zcela nelze, zánět je však možné zmírnit, bolest potlačit, a hlavně zpomalit rozvoj onemocnění. Pro zmírnění otoku a bolesti vám lékař pravděpodobně předepíše tzv. nesteroidní antirevmatika, dále pak chorobu modifikující léky pro kontrolu aktivity zánětlivého kloubního procesu. Jejich účinek však nastupuje až po několika týdnech, či dokonce měsících užívání. K překlenutí tohoto období se používají kortikoidy. Součástí léčby bývá rehabilitace a fyzikální léčba jako magnetoterapie, ultrazvuk, kryoterapie, střídavé a galvanické proudy, vířivé, jodové, solfatanové, radonové a bylinné koupele apod. A to buď v nemocničním zařízení, nebo v lázních.


Bechtěrev – zaměřeno na páteř

Dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů páteře, kterým, bůhvíproč, trpí především mladí muži, může v počátku připomínat trochu chřipku – přijdou teploty, schvácenost, noční pocení a častá únava. Avšak mnohem typičtější jsou tři hlavní symptomy: záněty hlavně středních a velkých kloubů dolních končetin, zánětlivé postižení páteře a postižení očí nebo kardiovaskulárního systému. Problémy jsou nejvýraznější v noci, kdy je tělo v klidu. Bolest může způsobit i každý hluboký nádech a výdech. Léčba je dlouhodobá, ale bohužel – kdo tuto nemoc má, zůstane mu navždy. Mezi léky dominují nesteroidní antirevmatika, která působí proti zánětu a potlačují bolest. V pokročilejších stadiích můžete dostat i léky potlačující nepřiměřenou imunitní reakci obranného systému. Velmi důležitou součástí léčby je rehabilitace. Právě ta může výrazně zpomalit rozvoj nemoci a její další průběh. Skládá se z masáží a procvičování páteře rehabilitačním pracovníkem a sestavy cviků, které musíte provádět každý den doma. Každý bechtěrevik by se rovněž měl naučit zaujímat při práci i spaní polohy, které vhodně zakřivují krční a hrudní páteř.
Text k foto:
Kyčelní kloub postižený artrózou
Artróza patří mezi nejčastější degenerativní onemocnění kloubů. V důsledku nemoci se opotřebovává chrupavka chránící kloub, což za následek zánět, otok a bolest.


Text: Irena Bečvářová
foto: Shutterstock a archiv redakce
Ptali jsme se za vás
Jak může pomoci lidem s revmatoidní artritidou lázeňská léčba?


Rehabilitace a fyzikální léčba, jako magnetoterapie, ultrazvuk, kryoterapie, střídavé a galvanické proudy, vířivé, jodové, solfatanové, radonové a bylinné koupele, jsou běžnou součástí léčby revmatoidní artritidy. Poskytována bývá ambulantní formou v nemocnici nebo právě soustředěně v lázních, kde může pacient využívat procedury s přírodním léčivým zdrojem skutečně cíleně, a hlavně denně. Ideální je sirnatá termální voda o teplotě 35–36 stupňů Celsia. U pacientů s revmatoidní artritidou zlepšuje periferní prokrvení, teplá voda působí relaxačně a analgeticky. Navíc zmírňuje pocit ztuhlosti. Zevní balneace přírodní sirnou vodou vede ke zvyšování obranných sil v organismu. Lázeňská léčba celkově zlepšuje kvalitu života pacientů – vzhledem k cvičení jsou zdatnější a mohou se lépe pohybovat, snadněji vykonávají každodenní aktivity a mohou žít plným nezávislým životem. U horních končetin bývá zlepšena úchopová funkce i jemná motorika a v dalších případech celková mobilita a zmírněna bolestivost. Cíleně věnujeme pozornost svalům, jejichž atrofie může být příčinou deformit a ankylóz. Na psychiku člověka velmi dobře působí příjemné lázeňské prostředí, při vzniku aktuálních problémů bývá k dispozici odborná lékařská pomoc, pravidelná je edukace klientů při individuálním rehabilitačním cvičení.


MUDr. Milena Dědičová z Termálních lázní Velké Losiny řetězce ROYAL SPA


Příčiny revmatických chorob jsou různé – může to být porucha obranného systému, který tvoří protilátky proti vlastním buňkám v těle, infekční onemocnění, dědičné vady i metabolické poruchy.Co si pamatovat


Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Základem zdravých zad je dostatečný svalový obal kolem páteře. Důležité jsou hlavně rotátory – svaly uložené nejhlouběji u páteře, které zabezpečují stabilitu samotných obratlů. Jenže pohodlným sedem s kulatými zády si zádové svalstvo nevypracujeme. Naopak, kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku. Ta sice má pevný chrupavčitý obal, ale její jádro je rosolovité a při sedu s kulatými zády je vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům. Následkem mohou být chronické bolesti zad, výhřez ploténky, a potom dlouhá léčba (klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie či akupunktura) a v nejhorším případě operace.


Víte, co to je?


Rázová vlna: patří k moderním způsobům léčby poúrazových stavů po distorzích kloubů, pohmožděninách, ale zejména v případě vazivových poranění kloubů, po artroskopických operacích kloubů a u řady dalších indikací. Léčba rázovou vlnou je léčebná fyzikální metoda patřící do skupiny mechanoterapií, kdy je pomocí přístroje vytvářena vysokoenergetická tlaková akustická vlna (rázová či šoková vlna – angl. shock wave). V praxi jsou používány dva typy rázových vln. Radiální vlna je v přístrojích generována mechanicky a šíří se do tkáně v rovnoběžných paprscích do hloubky 4 cm. Fokusovaná silnější rázová vlna se liší směrem paprsků, které se sbíhají ve zvolené hloubce tkáně, a tím na konkrétním místě poskytují mnohem větší energii. Prostupuje do hloubky 6-8 cm. Rázová vlna nepatří k výkonům hrazeným zdravotními pojišťovnami.

Biologická léčba: léčba kmenovými buňkami využívá vlastních buněk těla pacienta odebraných z tukové tkáně – např. z břicha nebo z kostní dřeně. Buňky jsou vyčištěny, namnoženy a pak aplikovány na postižené místo. Léčba není hrazena ze zdravotního pojištění a o jejích účincích v souvislosti s onemocněním kloubů, jako je revmatoidní artritida či osteoartróza, se vedou velmi kontroverzní debaty.Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět