Zářivý svět barev

Sytě hnědé, zářivě blond, oslnivě rudé, třpytivě černé nebo pastelové – přes 80 procent žen si dopřává změnu barvy vlasů. Nový vzhled může zvýraznit osobnostní rysy a otevřít nové možnosti sebevyjádření. Barvení je ale také krok, který se radikálně podepisuje na kvalitě vlasů.


Možní i vy si někdy kladete otázku, zda je lepší si vlasy barvit doma, nebo si raději zajít ke kadeřnici? „Barvení vlasů doma doporučuji pouze v případě dobarvování odrostů. Při složitějším barvení nebo změně barvy vlasů je nejlepší svěřit se do péče kadeřníka,“ říká vlasová stylistka Marika Zábranská z pražského ReFresh hair studia a pokračuje: „Při barvení je důležité si uvědomit, že barva na vlasy nedokáže zesvětlit už barvené vlasy, ale pouze přírodní, nebarvené. Pokud tedy máte vlasy obarvené na černou či tmavě hnědou a chcete je mít o odstín světlejší, je nutné použít zesvětlovač. Jedná se o celkem náročný chemický proces, který není jednoduchý ani pro velmi zkušeného kadeřníka, proto jej rozhodně nedoporučuji provádět doma,“ zdůrazňuje vlasová expertka. Jestliže se přece jenom rozhodnete pro domácí barvení, nezapomeňte si nejprve udělat test na alergii kůže. Další důležitou zásadou je vlasy před barvením rozčesat a zbavit je zacuchaných míst a zbytků stylingových přípravků. Obličejové partie v blízkosti vlasové pokožky ošetřete mastnějším krémem, který zabrání obarvení pokožky. „Vždy se nejdříve barví odrosty, pak se barva roztírá do délek. Musíte ale rozlišovat, zda používáte barvu stejnou jako při předešlém barvení nebo novou. Pokud používáte stejnou barvu, stačí skutečně nabarvit jen odrosty. Klienti často dělají tu chybu, že barvu nanášejí neustále na celou délku vlasů. Barva se začne vrstvit, přepigmentovávat a v délkách a na konečcích začne černat. Jestliže chcete oživit barvu i v délkách, naneste ji maximálně na posledních deset minut barvení,“ upozorňuje Marika Zábranská z ReFresh hair studia.


Jak vybírat barvu?

V první řadě nezapomeňte na to, že při domácím barvení není dobré pouštět se do výrazných barevných experimentů. Při výběru vhodného odstínu přihlédněte i k tónu vaší pokožky, tedy jste-li spíše studenější či teplejší typ, a barvy obočí. Pokud jste jarní typ, jsou pro vás vhodné nazlátlé a medové, světlejší či středně hnědé odstíny. Pro letní typ se hodí popelavá blond, oříšková nebo světle hnědá barva. Barvy zlatavé nebo měděné či hnědé s červenými odlesky jsou vhodné pro podzimní typ. Zimní typ si zase může dovolit tmavé barvy včetně fialové, bordó či chladné hnědé. Pro oživení barvy jsou vhodné přelivy nebo tónovací šampony. Pokud však chcete skrýt šediny, jsou jasnou volbou dlouhotrvající, tedy permanentní barvy. Většina z nich už neobsahuje agresivní amoniak, ale naopak pečující a vyživující složky, jako jsou například vzácné oleje. Dáváte-li přednost přírodnímu barvení, můžete vyzkoušet starou dobrou hennu, která vlas obalí a pokryje svým pigmentem, ale nezasahuje do jeho přirozené struktury. Ovšem to, jak chytne, se dá těžko určit a z vlasů tmavých rozhodně nevykouzlíte vlasy světlé; spíše podtrhává přirozenou barvu vlasů. Také je třeba dodržovat alespoň čtyřtýdenní odstupy mezi chemickým barvením a barvením hennou, jinak riskujete, že vám vlasy chytnou do zelena.


Speciální péče pro barvené vlasy

Pro péči o barvené vlasy si vybírejte kosmetické přípravky, které byly k tomuto účelu vyvinuté, ale zároveň jsou vhodné pro váš typ vlasů. Vždy používejte šampon, kondicionér a péči od jedné značky, kterou samozřejmě můžete průběžně měnit. V období mezi barvením dopřejte vlasům hydrataci a jednou za čas také intenzivní výživnou kúru nebo zábal. Pokud jsou vaše vlasy opakovaným a dlouhodobým barvením či melírováním opravdu zničené, můžete vyzkoušet intenzivní regenerační kúru brazilským keratinem. „Čím více jsou vlasy poškozené, tím viditelnějších pozitivních výsledků se dočkáte. Keratin totiž snáze proniká do hloubky a zaceluje vnitřní strukturu,“ vysvětluje Monika Plachá, vlasová expertka kadeřnické kosmetiky Nouvelle.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archivy redakce a firem

Pro oživení barvy jsou vhodné přelivy nebo tónovací šampony. Pokud však chcete skrýt šediny, jsou jasnou volbou dlouhotrvající, tedy permanentní barvy.

Další informace najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět