Artróza

Nemocné klouby trápí stále více lidí – nejen starších, ale i velmi mladých!

Ten, kdo má nemocné klouby, dobře ví, jak moc bolí a jak komplikují život. Jak je těžké ráno vůbec vstát a uvést tělo do pohybu. A hlavně ho v něm pak udržet po celý den. Ovšem mnohdy ani v noci nepřichází kýžená úleva, právě naopak. Proč je tomu tak?


Co znamená bolest

Může jít pouze o bolest způsobenou nadměrnou jednorázovou námahou, kterou vyléčí odpočinek. Ale většinou se spíše jedná o předzvěst budoucích nepříjemných problémů. Bolest bychom měli vnímat především jako ochranný signál těla, který hlásí, že něco není v pořádku. A právě bolesti kloubů jsou nejdůležitějším symptomem osteoartrózy a zároveň důvodem pro návštěvu lékaře. Pokud tato varování budeme ignorovat, nemoc bude mít progresivní vývoj. „Občasnou bolest kloubů při změně počasí a ranní ztuhlost by vystřídala bolest kontinuální. Postupem času by došlo ke snížení hybnosti kloubu, k porušení osy, uvolnění vazů a následnému zhoršení stability kloubu. Ačkoliv je osteoartróza v podstatě nezánětlivé degenerativní onemocnění, může mít vedlejší komplikace v podobě zánětu,“ upřesňuje MUDr. František Vurm. Úplné rozvinutí osteoartrózy může vyústit v nutnost výměny kloubu, ale ne pro všechny je toto řešení vhodné a dostupné.


V čem je rozdíl

Mnoho lidí označuje všechny bolesti kloubů jako revma, což je pravda jen zčásti. Revmatická onemocnění sice také postihují pohybový aparát, ale mnohdy mohou napadnout i jiné orgány, například srdce, játra, ledviny nebo plíce. Revma patří mezi závažná autoimunitní onemocnění. Artróza, nebo také osteoartróza, je nejčastější kloubní onemocnění, na jehož vzniku se kromě jiného podílí nadměrné přetěžování, které má za následek opotřebení kloubů. Artritida je zánětlivé onemocnění, které se projevuje podobně jako artróza, ale vzniká následkem poruchy imunitního systému. V čem se tato onemocnění rozhodně nikterak neliší, je průvodní jev, tedy bolest.


Co všechno má vliv na artrózu?

Celá řada faktorů, ale mezi základní rozhodně patří nadváha, těžká manuální práce, dlouhé stání i nevhodně zvolené sportovní aktivity. Jednoduše řečeno: každé nadměrné a hlavně jednostranné přetěžování kloubů je rizikové. Roli hrají i dědičné faktory, prodělaná zranění kloubů, ale i jejich chybné postavení, vrozené či získané. A pochopitelně stárnutí. „Téměř všichni lidé ve věku kolem čtyřicítky mají určité patologické změny v nosných kloubech, ačkoli relativně málo lidí má v tomto věku zjevné problémy. Jak klouby stárnou a přidávají se zmíněné negativní faktory, ubývá chondroitin sulfát v chrupavčité tkáni. Pokud bychom se podívali na chrupavku pod mikroskopem, viděli bychom zhrubnutí povrchu hyalinní chrupavky, různé prohlubně a nepravidelnosti,“ říká ortoped MUDr. František Vurm. Výrůstky, ztenčení chrupavky a úbytek tekutiny v kloubu jsou pak příčinou bolesti.


Nenechte se trápit

Pokud vás při zátěži klouby bolí a jsou ztuhlé, citlivé na chlad a vůbec změny počasí, přidávají se i bolesti svalů a celkově se zhoršuje vaše hybnost – pro artrózu je typická tak zvaná startovací bolest a ztuhlost objevující se hlavně ráno – netrapte se a jděte k lékaři. Na základě vyšetření a jejich výsledků je pak možné zahájit komplexní léčbu. Ta spočívá především v úpravě jídelníčku a pohybového režimu včetně léčebných cviků, ve vhodné fyzioterapii, masážích a případně v podávání léků proti zánětu a bolesti. Ale s prášky opatrně! Nejčastějším lékem na tlumení bolesti jsou nesteroidní antirevmatika. Lepší než tabletky s kyselinou acetylsalicylovou jsou ty, které obsahují účinnou látku paracetamol, která tolik nedráždí žaludeční sliznici a snižuje riziko, že ji naruší. Mezi šetrnější pilulky patří i ty, které obsahují ibuprofen.


Myslete na jídlo i pohyb

Do jídelníčku zařaďte potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny, tedy ryby, jako jsou losos, makrela, tuňák a další tučné ryby, které obsahují i vitamin D. Vhodné jsou také mandle, semena slunečnice a olej z nich, arašídy a lískové ořechy obsahující vitamin E, který má antioxidační schopnosti. S množstvím zkonzumovaných ořechů to ale nepřehánějte, mají dost kalorií. Pupalkový a brutnákový olej obsahují esenciální mastné kyseliny, zejména gama linolenovou (GLA), která je vhodná pro léčení artritické bolesti. Důležitý je i příjem dalších vitaminů a minerálních látek, nejlépe z ovoce a zeleniny, ale i dalších vhodných potravin. A v žádném případě nezapomínejte na pravidelný a všestranný pohyb, který je pro zachování bezbolestné hybnosti nesmírně důležitý. Dobře vyvinuté svaly jsou schopné do jisté míry kompenzovat sníženou funkci kloubů. Mezi ideální aktivity patří chůze a plavání.


Snažte se nemoc oddálit

Osteoartróze zatím není možné se zcela vyhnout, dokonalý prostředek proti ní neexistuje. Nejpozději po sedmdesátém roce života, často ovšem mnohem dříve, postihne v podstatě každého. Zcela bezmocní v boji proti artróze ale nejsme, protože zodpovědným chováním vůči sobě samým a preventivními opatřeními můžeme její projevy zpomalit a oddálit. MUDr. František Vurm radí: „Nepřetěžujte klouby, ať už nadváhou nebo neúměrnou fyzickou zátěží plynoucí z práce či sportu. Dopřejte chrupavce dostatečnou výživu speciálními doplňky stravy, protože až 75 % pacientů zaznamenává zlepšení při konzervativní léčbě během prvního roku nemoci.“ Doplněk stravy by měl obsahovat například N-acetylglukosamin, což je nová forma glukosaminu, který má v organismu přibližně třikrát lepší využitelnost než glukosamin sulfát běžně používaný v doplňcích stravy. Vhodnou volbou je rovněž užívání nedenaturovaného kolagenu typu II, tedy toho v nejpřirozenější formě. Kolagen v kombinaci s vitaminem C zajistí dobrý stav kostí a správnou funkci chrupavky.


Některé nové způsoby léčby

Kyselinu hyaluronovou má většina z nás spojenou především s kosmetickými přípravky. V poslední době nachází využití i v ortopedii. „Kyselina hyaluronová jednak chrupavku chrání a jednak vyživuje. Zároveň působí jako náhrada synoviální tekutiny, tedy kloubního maziva v kloubu, které má význam pro vzájemný pohyb kloubních ploch a omezení jejich tření, čímž tlumí bolesti,“ vysvětluje MUDr. Filip Svatoš, ortoped kliniky Mediestetik. O tom, do jaké míry je vhodné použití určitého preparátu s obsahem kyseliny hyaluronové, rozhodne ortoped nebo revmatolog. Obvykle jde o pacienty s druhým až třetím stupněm postižení kloubů. Vědci také zjistili, že krevní destičky obsahují řadu buněčných růstových aktivátorů. A právě aplikace plazmy bohaté na destičky se začíná prosazovat v některých zemích západní Evropy pro stimulaci chrupavčitých buněk u artrózy. U nás je prozatím tento způsob využití plazmy v plenkách; vyžaduje totiž kromě jiného i úzkou spolupráci s klinickým hematologem. „Stimulace chrupavčitých buněk aplikací krevních destiček je vhodná u druhého a třetího stupně degenerace chrupavky, kdy je kloubní konec kosti kryt ještě alespoň nějakou chrupavkou. Takových pacientů jsou v současné době v České republice desetitisíce,“ říká profesor Radek Hart, primář ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Znojmo.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock, archiv redakce a firemZeptali jsme se za vás
Jaký je rozdíl mezi osteoartrózou a osteoporózou?

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, kdy kvůli postupnému úbytku kostní hmoty dochází ke zvýšení křehkosti a větší lámavosti kostí. V nich pracují totiž dva druhy kostních buněk. Jedny dokáží vápník kolující v krevním oběhu použít pro zpevnění kostí, ty druhé naopak zabudovaný vápník uvolnit zpět do oběhu. V pozdějším věku však dochází ke stagnaci stavebních kostních buněk, čímž dochází k řídnutí kostní hmoty. Osteoartrózu lze popsat jako degenerativní proces, kdy dochází k opotřebování kloubů, respektive k postupnému úbytku chrupavky. MUDr. František Vurm, ortoped


Co si zapamatovat

Artróza nebo osteoartróza patří mezi nejčastější onemocnění kloubů, při kterém dochází k poškozování chrupavky a ubývání kloubní tekutiny, která má za úkol klouby promazávat a tlumit nárazy. Bez zjevných obtíží může postihnout lidi už mezi dvacátým až čtyřicátým rokem, takže poměrně dlouhou dobu vůbec nemusíte poznat, že se nemoc týká i vás. Nakonec ale v různé míře postihne všechny osoby starší sedmdesáti let, u mužů nad padesát let je dokonce druhou hlavní příčinou invalidity. V naší republice trpí osteoartrózou okolo milionu a tří set lidí. Rozvinuté onemocnění snižuje celkovou kvalitu života a výrazně omezuje pohyb postiženého. Proto je důležité, ostatně jako v jiných oblastech zdraví, věnovat pozornost prevenci a včasnému nasazení léčby pro zmírnění průběhu nemoci.
Každé nadměrné, a hlavně jednostranné přetěžování kloubů je rizikové.

Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět