Trendem je jen gestagenní antikoncepce

Ochrana před otěhotněním je v dnešní době naprostou samozřejmostí pro drtivou většinu žen. Mnohé z nich sahají po kombinované hormonální antikoncepci, která je ale zároveň opředena řadou mýtů. Podle studií má však její užívání na organismus ženy v mnoha ohledech pozitivní vliv. Přesto jsou aktuálním trendem pouze pilulky gestagenní.

Sotva začnou sexuálně žít, gynekologové už jim na jejich přání předepisují antikoncepci. První pilulku tak často polykají dívky krátce po zahájení sexuálního styku. Zabránění těhotenství je ale jen jedním z důvodů, proč mladé slečny užívají antikoncepci. K těm dalším patří například úprava nepravidelného menstruačního cyklu nebo těžké akné. Je to ale dobře? Neměly by spíše dát prostor svému tělu, aby se s hormonálními změnami, které dospívání doprovázejí, postupně vyrovnalo samo? Podle doc. MUDr. Tomáše Faita, Ph.D., z 2. gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole má pravidelné užívání hormonální antikoncepce mnohem více výhod než nevýhod. „Prakticky jediným významným rizikem kombinované hormonální antikoncepce je zvýšení koagulace, tedy rizika tromboembolické nemoci čili uzávěru žil sraženou krví. Ostatní rizika jsou buď snadno odhalitelná (jako zvýšení krevního tlaku po nasazení antikoncepce), anebo se vyskytují pouze při nedodržení zákazu užívání u určité skupiny žen. Například starším kuřačkám hrozí infarkt myokardu,“ vysvětluje zkušený lékař.


Benefitů je víc

Naopak k jednoznačným benefitům, které se k pravidelnému užívání perorální kombinované antikoncepce vážou, patří podle něj právě kontrola pravidelnosti menstruačního cyklu nebo odbourání bolestí při menstruaci. „Dále je to zastavení růstu ložisek endometriózy, zabránění opakované tvorbě cyst na vaječnících, odstranění potíží z nadprodukce androgenů u syndromu polycystických vaječníků, zmírnění frekvence migrén a epileptických záchvatů tam, kde jsou vázány na menstruaci, nebo odbourání příznaků premenstruačního syndromu. Ze studií vyplývá také snížení rizika karcinomu sliznice děložní a karcinomu vaječníků,“ upozorňuje doc. MUDr. Tomáš Fait, podle kterého proto není problém užívat kombinovanou hormonální antikoncepci dlouhodobě. „Dlouhodobé užívání antikoncepce není v ničem více rizikové než užívání krátkodobé. V žádném případě pak nemá význam přerušovat antikoncepci ve smyslu jakéhosi odpočinku organismu. Naopak z hlediska srážení krve jsou nejrizikovější první tři měsíce po nasazení, a to i opakovaném,“ varuje gynekolog.


Poraďte se s gynekologem

Některé ženy, které s užíváním tabletek začínají, mívají obavy, jestli se jim po vysazení antikoncepce podaří otěhotnět, zvláště pokud pilulky začaly užívat i z důvodu úpravy menstruačního cyklu. Podle gynekologa Tomáše Faita to může být problém. „Pokud byl menstruační cyklus před počátkem užívání antikoncepce nepravidelný, musejí ženy počítat s tím, že po vysazení antikoncepce bude jejich cyklus opět nepravidelný, tedy pravděpodobně i anovulační. V takovém případě nebude snadné otěhotnět,“ varuje a upozorňuje, že ženy by se o dalším postupu, tedy v případě, že zvažují těhotenství, měly poradit se svým gynekologem. „Zároveň ale platí, že u žen, které žádné potíže s pravidelným cyklem neměly, je po vysazení hormonální antikoncepce kvůli plánovanému otěhotnění návrat k původní aktivitě vaječníků, tedy i schopnost otěhotnět, poměrně rychlý a otěhotnění je srovnatelné s ženami, které využívají nehormonální metody antikoncepce,“ říká MUDr. Vladimír Cupaník, CSc., ze Soukromé gynekologicko-porodnické nemocnice Koch.


Odmítání hormonů je zbytečné

S negativním postojem k hormonální antikoncepci se gynekologové setkávají ve svých ordinacích stále poměrně často. Trendem a možnou budoucností antikoncepce je tak podle nich užívání nových, čistě gestagenních metod. Gestagenní antikoncepce neobsahuje ženské pohlavní hormony estrogeny, a hodí se proto pro ženy, kterým se užívání těchto látek nedoporučuje, například pro ty se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy. „Nedávno se na trh dostala pilulka obsahující pouze progestin drospirenon a předpokládám i další zvyšování obliby medikovaných i nemedikovaných nitroděložních tělísek. Tím se sice uživatelky připravují o mnohé pozitivní účinky kombinované hormonální antikoncepce, ale v této oblasti nezbývá než akceptovat iracionální odmítání hormonů obecně, které sledujeme přibližně od roku 2008,“ vysvětluje doc. MUDr. Tomáš Fait z motolské nemocnice.


Progestin jako milník v antikoncepci

Perorální antikoncepce s obsahem gestagenu drospirenonu bez estrogenu představuje milník současné medicíny i podle slovenského gynekologa Vladimíra Cupaníka. „Antikoncepce bez estrogenu brání vzniku ovulace, tedy uvolnění vajíčka, a současně má vliv na hustotu hlenu v děložním hrdle. Zahušťuje ho a tím brání průniku spermií do dělohy,“ objasňuje lékař. Drospirenon má pozitivní účinky v tom ohledu, že nezpůsobuje zadržování vody v organismu, což může mít souvislost se změnou hmotnosti, neovlivňuje hodnoty krevního tlaku, dokonce u žen s hraniční hypertenzí krevní tlak snižuje. Kromě toho má příznivý vliv na kvalitu pleti. Neovlivňuje cholesterol a nemá vliv na hemokoagulaci, tedy srážení krve. Jde tedy o progestagen s vlastnostmi blízkými přirozenému progesteronu,“ líčí gynekolog Vladimír Cupaník.


Bezpečnost zaručena

Vývoji antikoncepce s obsahem jen drospirenonu bez estrogenu předcházelo 13 let výzkumu. Rozsáhlé klinické studie absolvovalo více než 2000 žen a 103 adolescentek, u kterých během více než 20 000 cyklů nedošlo k žádným tromboembolickým příhodám. Vysoký bezpečnostní profil je tak jedním z hlavních atributů antikoncepce bez estrogenu. Kromě toho obsahuje pouze minimální množství drospirenonu pro zachování antikoncepční účinnosti a je vhodná pro široké spektrum žen, od adolescence až po menopauzu. „Antikoncepční účinek, tedy spolehlivost jednosložkové antikoncepce, která obsahuje pouze gestagen, v tomto případě drospirenon, je stejná jako u kombinovaných přípravků. Spokojenost uživatelek s čistě gestagenní antikoncepcí je až 97 %,“ potvrzuje lékař Vladimír Cupaník. Kromě toho přináší nová jednosložková antikoncepce i unikátní režim užívání 24 + 4, kdy se užívá 24 aktivních tablet, které obsahují hormon drospirenon a následují čtyři placebo tablety bez obsahu hormonu. Tento systém umožňuje ženě navodit krvácení „z vysazení“ v pauze bez hormonů. Nová antikoncepce, obsahující pouze drospirenon, bez tromboembolických příhod potvrzených v rozsáhlých klinických studiích, je proto vhodnou volbou pro široké spektrum žen, kterým by kombinované preparáty s obsahem estrogenu mohly způsobit nežádoucí vedlejší účinky. A navíc se hodí i pro kojící matky.


TEXT: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Dočkáme se doby, kdy bude k dispozici antikoncepce pro muže? Měla by smysl, když pilulky pro ženy se užívají už řadu let?

Doposud zkoumané přípravky pro muže mají příliš nežádoucích vedlejších účinků. Nicméně jistě by svůj význam měla. Kondom sice chrání i před pohlavně přenosnými chorobami, ale má nízkou účinnost a použití je přece jen pro někoho rušivé a sterilizace je nevratná. Muži jsou tak vydáni na milost a nemilost pravdomluvnosti a antikoncepční uživatelské morálce svých partnerek, což může být problém. I muži by jistě ocenili, kdyby kontrola reprodukce byla v jejich rukou.

Odpovídá doc. MUDr. Tomáš Fait, 2. gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice v Motole.

Varianta ke zvážení: nehormonální antikoncepce

Nehormonální antikoncepce, tedy například kondom, pesar, spermicidní antikoncepce nebo nehormonální tělísko, má tu výhodu, že nijak neovlivňuje metabolismus pacientky. „Nehormonální antikoncepce je tak ideální volbou pro ženy závažně interně nemocné, obézní, ženy po trombózách, infarktech – tedy pro všechny ty, které mají tzv. kontraindikace užívání hormonální terapie,“ připomíná doc. MUDr. Tomáš Fait. Například nehormonální tělísko funguje na principu chronického aseptického zánětu, který znemožňuje oplodnění a uhnízdění vajíčka. Antikoncepční účinek zesiluje měděný drátek, který působí spermicidně. Ženy oceňují, že při této formě antikoncepce nemusejí myslet na to, zda si vzaly pilulku či ne. Jistou nevýhodou může být intenzita pravidelného krvácení, která může být s tělískem silnější. Většina tělísek je v děloze ponechána po dobu pěti let, ale existují i druhy, které mohou být v děloze ponechány až 10 let.


Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět