VÝBĚR BOT
a bolesti zad

Víte, že občasnou bolestí zad trpí alespoň jednou za život až 90 procent populace? Bojovat proti ní můžete překvapivě jednoduše, někdy se stačí jen přezout. Bolesti zad často vznikají od špatného držení těla, ke kterému napomáhá i špatný výběr bot, protože nevhodná obuv může způsobit nejen bolest nohou, ale i zad. Pokud se chystáte vyrazit na vysokých podpatcích, tak v nich nezůstávejte po celý den. Příliš vysoké jehly sice neškodí přímo zádům, ale mohou způsobit nepřirozené držení těla, které pak způsobí bolesti zad, šíje a páteře. „Optimální výška podpatku pro boty na běžné a pohodlné nošení jsou čtyři centimetry,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC Boty.


Mnoho lidí nechce přestat kouřit proto,
ŽE SE BOJÍ TLOUSTNUTÍ!

Strach je oprávněný, v průměru člověk po odložení cigarety nabere do roka pět kilogramů. Nabírání kil po zanechání kouření souvisí s tím, že nikotin zpomaluje vyprazdňování žaludku, tím prodlužuje pocit sytosti. Stimuluje také nervový systém, což zvýší výdej energie až o deset procent. U některých kuřáků to je až 800 kilojoulů denně, to je třetina čokolády či krajíc chleba. Nikotin také zrychlí činnost střev, tím působí proti zácpě. A navíc navozuje libé pocity jako čokoláda nebo zákusky. Tvrdí to tvrdí IvaMálková ze společnosti STOB, která připravuje speciální akce pro lidi, kteří chtějí přestat kouřit a zároveň nechtějí nabrat kila, případně chtějí natrvalo zhubnout. Více informací na www.stob.cz.


Češi dávají stále více přednost
PŘÍRODNÍM PRODUKTŮM

Aktuální směr je jasný.Návrat k přírodě. Bylinky, recepty našich babiček a přírodní produkty, těmlidé důvěřují a dávají jimpřednost.Tento trend potvrzuje také nedávný průzkum, který realizovala agenturaOgilvy&Mather Morava. Záměremprůzkumu bylo zjistit, jaké jsou zkušenosti lidí s nachlazeníma kašlem. Z výsledků vyplývá, že řada nemocných se při potížích s kašlema nachlazenímmísto na lékaře obrací k přírodě a čistě přírodnímproduktům. Bylinkám, domácím lektvarůma radámnašich babiček důvěřují více než tři čtvrtiny respondentů, uméně závažnějšího onemocnění sáhne po přírodnímproduktu až 95 procent respondentů.


NOVINKY
v českých porodnicích

Od začátku roku mohou české ženy rodit v porodnici bez lékaře, jen s porodní asistentkou, a zdravotní pojišťovna to zaplatí. Pro ženy, které chtějí u porodu lékaře, zůstává tato možnost zachována. Trvá také omezení, že porod doma s porodní asistentkou pojišťovna nehradí. Zákon porod doma nezakazuje, ženy si ale musejí péči zaplatit samy. Další novinkou je ambulantní porod v porodnici. Pokud je vše v pořádku, může odejít žena s potomkem z porodnice dřív než za doporučených 72 hodin.


TREND DNEŠNÍ DOBY:
závislost na sociálních sítích v mobilu

Chytrý telefon nepustíte z ruky a pořád jste na Facebooku, Google+, YouTube neboTwitteru? Sledujete, aby vám něco neuniklo, a sdílíte své zážitky či pocity z celého dne? V tom případě jste určitě mobilním sociálním závislákem. SpolečnostMillward Brown ve spolupráci s českým Googlem provedla unikátní průzkum, jehož výsledky vás možná překvapí: Více než polovina českých mužů a jen o něco méně českých žen přiznává, že je závislá na aplikacích sociálních sítí v mobilních telefonech. A kde najdeme mobilní závisláky na sociálních sítích? Největší zastoupení má Praha s jednou šestinou, následuje jiMoravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. Naopak nejméně jsou lidé závislí na sociálních sítích v mobilu v Královehradeckém kraji.


Není to pravda!

Jedním z nejběžnějších omylů při nachlazení je, že by se člověk měl vyhýbat mléčným výrobkům, protože zvyšují produkci hlenu. Není to pravda! Australští vědci tento předpoklad popřeli už při sérii studií v 90. letech minulého století, kdy dávali stovkám nemocných s běžným nachlazením kravské mléko nebo sójové mléko a zjistili nulový rozdíl v produkci hlenu v obou skupinách.

FOTO: Shutterstock