UNIKÁTNÍ NOVINKA:
deodorační spodní prádlo

Deodorační spodní prádlo dokáže zachytit tělesné pachy v intimních oblastech těla a nepropustit je ven do okolí. Díky mikrokeramickým částicím, které jsou zde obsaženy, prádlo filtruje pachy vzniklé například z nadýmání, plynatosti, inkontinence stolice, ale i pocení nebo menstruace. Navíc díky svému běžnému vzhledu není na první pohled nijak odlišné, takže je zcela diskrétní. Novinku uvítají nejen osoby trpící různými zdravotními potížemi, prádlo je určeno i pro širokou veřejnost. „Věříme, že v budoucnu bude toto prádlo postupně standardní potřebou každého člověka, stejně jako jsou to nyní například deodoranty nebo ústní voda,“ míní Daniela Kraydlová ze společnosti DeoWear.


SLEDOVÁNÍ EMBRYÍ
na internetu

Pražská klinika asistované reprodukce IVF CUBE uvedla do provozu unikátní technologii, která klientům umožňuje sledovat vývoj embryí prostřednictvím internetu v reálném čase. Natočená videosekvence slouží embryologovi k určení dynamiky vývoje, což přináší lepší určení vývojového potenciálu embryí. Podle vedoucí lékařky klinikyMUDr. Hany Višňové, Ph.D., jsou reakce klientů na možnost sledování embryí v reálném čase velmi pozitivní: „Vidět rozvoj plodu na vlastní oči je pocit, na který mnoho rodičů nikdy nezapomene.“


VĚŘÍTE MÝTŮM O ZUBNÍM KAZU?
Zbavte se jich!

Zatímco zubaři varují před nedostatečnou prevencí, mnozí pacienti o kazech buď nic nevědí, nebo podléhají různým pověrám. K nejrozšířenějším mýtům patří přesvědčení, že sami každý kaz poznáme, protože nás bude bolet. „Zubní kaz obvykle bolí až tehdy, když se přiblíží k zubnímu nervu, a je tedy opravdu velký. Menší kazy většinou nebolí, i když jich máte plnou pusu. Není nijak výjimečné, že u nových pacientů zjistíme díky moderním diagnostickým metodám velké množství kazů. Jednomu pacientovi jsem jich našel celkem třináct, byl velmi překvapený,“ říká vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.


Novým trendem jsou
PRSA S ČIPEM!

Zvětšení prsou se u nás v posledních letech stalo jednou z nejžádanějších plastických operací. Nově však ženy mají možnost vybrat si silikonové implantáty, které díky nové technologii přizpůsobí svůj tvar poloze ženy a gravitaci stejně jako přirozená prsa, a navíc obsahují zabudovaný čip. Pokud by však někdo za čipem hledal sledovací zařízení, je na omylu. Nejde o GPS, ale o bezpečnostní technologii Q-chip obsahující 15místné číslo, které lékaři prozradí základní údaje o implantátu. Prsa s čipem, který přispívá k bezpečnosti a chrání zdraví ženy, mají dnes tisíce Angličanek.


Opět zabodovali!

Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd při výzkumu bakterií způsobujících černý kašel nalezli metodu, jak zabránit jejich toxinu v potlačení obranyschopnosti člověka. Toxin, který bakterie používají pro zablokování funkce bílých krvinek, geneticky upravili tak, že přestal být aktivní. O takto nově vzniklý takzvaný toxoid projevily zájem světové farmaceutické společnosti a jedna z nich už na vynález zakoupila výzkumnou licenci. V budoucnu by se totiž toxoid mohl stát součástí nově vyvíjené očkovací látky proti černému kašli. Toto onemocnění se v poslední dekádě začalo znovu šířit v nejvyspělejších zemích světa a na životě přímo ohrožuje především kojence do tří měsíců věku, kteří ještě nebyli plně očkováni.


Ničíme si zdraví
PRACÍ NA SMĚNY!

Časté střídání pracovních směn je pro lidské zdraví nenápadnou katastrofou. Náš organismus se neustálým změnám rytmu spánku a bdění nikdy nepřizpůsobí. Vzniká chaos, který ovlivňuje produkci životně důležitých hormonů a mozkových funkcí. Důsledkem je nejen psychické vyčerpání, ale také zvýšené riziko výskytu cukrovky 2. typu, infarktu a rakoviny. „Studie například potvrdily, že riziko karcinomu prsu je u žen, které několikrát v měsíci střídají směny, téměř dvojnásobné než u těch, které pracují v přirozeném cyklu,“ konstatuje MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog z pražské Polikliniky na Národní a mezinárodně uznávaný expert na zdravotní systémy.

FOTO: Shutterstock