ŽIJEME DÉLE, ale
trpíme nemocemi

Do roku 2010 se průměrná délka života mužů prodloužila o 11,1 roku v porovnání s rokem 1970, u žen o 12,1 roku. Ale čím žijeme déle, tím větší část našich životů kazí nemoci a neinfekční choroby, jako jsou rakovina nebo nemoci srdce; ty si vybírají čím dál tím víc obětí. „Během posledních 20 let jsme globálně přidali k průměrné předpokládané délce života asi pět let, ale jenom asi čtyři roky připadají na život ve zdraví,“ tvrdí Josh Salomon zHarvardovy školy veřejného zdraví, který se na výzkumu podílel. Spoluautoři studie proto vyzvali k posunu ve strategii zdravotní politiky, která by se podle nich neměla soustřeďovat jen na udržení lidí naživu, ale také na to, aby je udržela zdravé!


HYPOCHONDŘI
udržují lidstvo zdravější

Společnost potřebuje pár jedinců s přehnaným strachem z nemocí, protože dokážou přesvědčit k očkování i ostatní. Alespoň to vyplývá z nové studie týmu výzkumníků z čínské univerzity, o jejíchž závěrech informoval zpravodajský server BBC. Studie se opírá o počítačový model přístupu populace k očkování. Ten ukazuje, že i pár jedinců, jejichž strach z nemocí je dožene k očkování, může přimět ostatní k následování. Výsledkem je pak populace, která jako celek mnohem pravděpodobněji dosáhne žádoucí proočkovanosti, jinými slovy masové imunity.


ZAPLATÍME více

Za některé léky a zdravotnické potřeby zaplatíme v tomto roce víc. Bude také složitější dostat poukaz na lázně hrazené z pojištění. Zvýšení cen léků po růstu sazby DPH ze 14 na 15 procent se podle lékárnické komory dá očekávat především u přípravků volně prodejných. U léků hrazených ze zdravotního pojištění totiž nový systém výpočtu úhrady zahrnuje i změny DPH, takže se o nárůst rovným dílem dělí pojišťovny s výrobci. Pro pacienty by se tedy doplatky měnit neměly. U zdravotnických potřeb by změna mohla být pro pacienty patrnější. V sazbě 15 procent zůstanou krycí materiály, stomické pomůcky, zdravotnické potřeby pro diabetiky či zrakově a sluchově postižené. Ostatní potřeby postoupí do sazby 21 procent, takže platby mohou stoupnout.


NEVÍTE,
jak jste na tom zdravotně?

Pomoci vám může například takzvaný komplexní screening, který dokáže nejen odhalit řadu onemocnění ještě v počátcích, ale zároveň určí i pravděpodobnost výskytu chorob v budoucnosti. „Komplexní screening je schopen odhalit dispozice například pro nádorová onemocnění, aterosklerózu, mozkové příhody nebo infarkty. Laicky řečeno – dokáže odpovědět na otázku, proč někteří lidé, ač pijí pravidelně alkohol a kouří větší množství cigaret, se přesto dožijí vysokého věku, zato jiní takovou zdravotní dispozici nemají,“ upřesňuje vedoucí lékař Kliniky GHC Praha docent Lubomír Novák.


V SUPERMARKETU
je jídlo zdravější

Jídla kuchařských hvězd typu Jamieho Olivera nebo Nigelly Lawsonové nejsou vždy zdravá a pořady o vaření podle jejich receptů by se ve Velké Británii měly vysílat až po 21. hodině. Podle deníku The Daily Telegraph to zjistili britští odborníci. Jejich výzkum ukázal, že jídla od těchto populárních britských kuchařů jsou kaloričtější a obsahují méně vlákniny než hotové pokrmy z běžných supermarketů. Experti z univerzity v Newcastlu zjišťovali obsah živin ve 100 receptech náhodně vybraných z pěti kuchařek od Olivera, Lawsonové nebo Lorraine Pascaleové a porovnali ho se stovkou hotových jídel prodávaných v supermarketech jako Tesco nebo Sainsbury’s. Podle studie, kterou na webu zveřejnil zdravotnický časopis British Medical Journal, pokrmy od kuchařů průměrně obsahovaly 605 kalorií, zatímco jídla ze supermarketu jenom 494. Jídla od kuchařských celebrit obsahovala také o polovinu více tuku a asi o polovinu méně vlákniny. Lepších výsledků dosáhla jen v obsahu soli. Jedna porce jí obsahovala průměrně 1,65 gramu proti dvěma gramům v hotových jídlech.


Diabetici,
CHRAŇTE SI LEDVINY!

Mezi skupinu, kterou ohrožují poruchy funkce ledvin, patří i lidé s diabetem. Počínající poškození ledvin u nich může odhalit laboratorní vyšetření moči, tzv. albuminurie. Test provádí diabetolog nebo praktický lékař pravidelně jednou ročně. Pokud se podaří onemocnění včas zachytit, zvyšuje se šance na úspěšnou léčbu. Když se nemoc brzy neodhalí, může přerůst až v selhání ledvin s nutností dialýzy nebo transplantace.


FOTO: Shutterstock