NEKVALITNÍ SLUNEČNÍ BRÝLE
škodí zraku více než brýle žádné

Během letních měsíců nosí sluneční brýle až 97 procent Čechů. Většina z nich ale upřednostňuje cenu před kvalitou a riskuje tím poškození zraku. Dlouhodobé vystavení intenzivnímu slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční záření také může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky. „Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká jimi více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ říká Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini. Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní UV filtr, který však nesouvisí s barvou skel brýlí. Kvalitní UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku.


Brněnští vědci našli způsob,
JAK RYCHLE DIAGNOSTIKOVAT CHŘIPKU

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci zMendelovy univerzity v Brně a CEITECu VUT. K testu použili filtrační papír s kvantovými tečkami – tedy uměle vyrobenými nanočásticemi. „V našem případě jsme použili částice složené ze sulfidu kademnatého, které pod ultrafialovým zářením svítí,“ uvedl Pavel Kopel z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně, odborník na jejich výrobu. Když se kvantové tečky setkají se vzorkem obsahujícím virus chřipky, rozzáří se mnohem jasněji. Celý proces trvá několik minut. „Tento nástroj by mohl být k dispozici široké veřejnosti, každý by tak mohl ihned zjistit, zda je nakažen virem chřipky,“ upozornil René Kizek, vedoucí vědeckého týmu. Značný potenciál využití testu je v ordinacích praktických lékařů. Ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit antibiotika. Nyní vědci žádají o patent vynálezu.


JSTE ALERGIČTÍ
na některé šperky?

Alergie na kov je dnes běžný problém spousty lidí, kteří se mohou bránit jen správným výběrem doplňků, které alergizující kovy neobsahují. Ideální jsou šperky a módní doplňky obsahující stříbro a zlato. V poslední době se však při výrobě šperků a bižuterie stále častěji uplatňuje takzvaný osteofix, využívaný především v odvětvích chirurgie a stomatologie. Nezpůsobuje alergické reakce a je vhodný pro výrobu nejširší škály bižuterních komponentů, přívěsků a ostatních výrobků přicházejících do přímého styku s pokožkou.


S antibiotiky
OPATRNĚ!

Antimikrobiální rezistence, tedy odolnost mikroorganismů vůči podávaným léčivům, se nevyhýbá ani České republice. Evropská komise například nedávno uvedla, že v členských státech každoročně umírá na infekce a onemocnění odolná vůči antibiotikům 25 tisíc osob. V jejich důsledku se zároveň zvyšují náklady na zdravotní péči. V boji s rezistencí pomůže podle odborníků jen uvážlivé užívání léků a důsledné dodržování preventivních hygienických zásad ze strany lékařů i pacientů nebo vývoj nových účinných léčiv a zdravotnických technologií.


LÉČBA POMOCÍ HOMEOPATIE
nabírá na oblibě

V porovnání s rokem 2012 stoupl v letošním roce počet těch, kteří homeopatickou léčbu vyzkoušeli, téměř o 14 %. Roste také znalost o této šetrné léčebné metodě. Lidé, kteří homeopatika užívají, přitom nejvíce oceňují, že se jedná o přírodní léčbu, která řeší nejen příznaky, ale hlavně příčinu nemoci. Vyplývá to z průzkumu portálu Ordinace.cz.


AŽ ŠKOLA ZAVOLÁ
aneb
Jak vybrat školní židli?

Blíží se začátek školního roku a nejen pro prvňáčky bude důležité kromě školní tašky vybrat i jejich pracovní kout. Jednou z jeho nejdůležitějších částí je i židle k psacímu stolu. Má-li sloužit dítěti od 6 do 11 roků, je třeba vybírat podle několika kritérií. „Vyžadujte hlavně možnost rozměrového nastavení židle. Minimálně jde o možnost nastavit správnou výšku sedáku, a to po celé období růstu dítěte. Úhel mezi stehnem a lýtkem by měl být přibližně 90° – v situaci, kdy se chodidlo dotýká podlahy,“ radí Dalibor Jakubec, ředitel výrobce české značky LD seating. Vhodná je i možnost nastavit hloubku sedáku, aby se dítě při sezení skutečně opíralo o opěradlo.

FOTO: Shutterstock