Koupíme mu
PEJSKA!

Máte v rodině astmatika a bojíte se, že by se toto onemocnění mohlo rozvinout také u vašeho potomka? Pořiďte si psa. Právě tato zvířata prý mohou být prospěšná při posilování imunity dětí. V prachu nacházejícím se v domácnostech sdílených se psy se totiž vyskytují mikroby, které člověka ochrání proti vzniku onemocnění dýchacích cest – a právě tyto zdravotní potíže mohou vést k rozvoji astmatu. Výsledky výzkumu, který to potvrzuje, nedávno zveřejnili vědci ze San Franciska.


Významný objev V léčbě
RAKOVINY

Vědci Mendelovy univerzity v Brně učinili důležitý objev v léčbě rakoviny. Našli způsob, jak transportovat léky do nádorem postižené buňky, aniž by toxické sloučeniny zasáhly zdravé orgány. Děje se tak pomocí takzvaného nanotransportéru léčiv. Za vším stojí objev proteinu apoferitinu, který dokáže ve své dutině vázat molekuly léčiv a cíleně tak dopravit lék k postižené tkáni. Tento objev zařadil tým Ústavu chemie a biochemie mezi excelentní vědecká pracoviště ve výzkumu cíleného transportu nanočástic v nanomedicíně.


Na co jsou dobré
TUKOVÉ POLŠTÁŘKY

Víte, že v plastické chirurgii se stále více prosazuje „nový“ výplňový materiál, kterým je vlastní tuk? Má totiž skvělé vlastnosti. Tuková tkáň je snadno dostupná, cenově výhodná a pro organismus pacienta představuje velmi malou zátěž. Navíc pooperační efekt je velice přirozený a relativně trvalý. Pro představu lékaři kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic v roce 2012 použili takovéto tukové výplně více než čtyřikrát častěji než v předchozím roce. Nejčastěji se jednalo o výplně v obličeji, zvětšování prsou amodelace hýždí.


O ŠPETKU méňe!

Světová zdravotnická organizace (WHO) se rozhodla snížit doporučenou maximální denní dávku soli v jídle. Cílem je zmenšit riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Dospělý člověk by měl podle nového stanoviska denně zkonzumovat méně než dva gramy sodíku, tedy méně než pět gramů soli. I v předchozím doporučení WHO rovněž uváděly dva gramy sodíku, ale v nové směrnici byla doplněna formulace „méně než“!


KUŘÁCI
předsevzetí nedodrží!

Více než 70 procent kuřáků by chtělo se svým zlozvykem skoncovat, zejména v rámci novoročních předsevzetí. Naprostá většina z nich se však po pár dnech ke kouření vrací, zpravidla kvůli nezvladatelným abstinenčním příznakům. Pokud se totiž kuřák rozhodne přestat kouřit sám bez řádné přípravy, je úspěšnost odvykání jen ve třech procentech případů. Přitom správná strategie zvyšuje šance na odvyknutí více než desetkrát! Odvykání bez jakékoliv podpory má jen velmi malou pravděpodobnost úspěchu, naopak pokud kuřák využije některou z podpůrných metod, šance se výrazně zvyšují. Proces odvykání může podpořit konzultace s odborníkem, webová aplikace nebo i důkladná příprava na abstinenční příznaky.


Nová služba,
KTERÁ VÁM OHLÍDÁ ZDRAVÍ

Společnost SHERLOG eVito nedávno představila svou novou eHealth službu, která slouží k monitorování zdraví a životního stylu. A jak systém funguje? Prostřednictvím koncových měřicích zařízení, jako je tlakoměr, krokoměr, váha atd., monitoruje tělesné a zdravotní parametry a všechna měření v reálném čase přenáší bezobslužně a bezdrátově na server. Výsledná data měření jsou podle medicínsky podložených algoritmů zpracována a na jejich základě klient dostane patřičná doporučení, případně dojde k upozornění lékaře, asistenčního centra či pečující osoby.


FOTO: Shutterstock