HUBNUTÍ
začíná v hlavě

Psychika má podle psychologa Jeronýma Klimeše zásadní vliv na to, zda bude člověk tloustnout a nedokáže nadbytečná kila shodit. Člověk si musí dát reálné cíle, dobře si načasovat dobu hubnutí a mít motivaci. Tyto a další rady od renomovaných odborníků, díky nimž se člověk naučí lépe jíst a více se hýbat, nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v rámci vzdělávacího projektu Žij zdravě. Více na portálu www.zijzdrave.cz. V Česku má podle průzkumu VZP kila navíc přes polovinu dospělých. Z nich 34 procent překračuje ideální váhu jen mírně, mají nadváhu, a 21 procent je obézních.


Mají obézní lidé platit
VYŠŠÍ ZDRAVOTNÍ ODVODY?

Podle nedávného výzkumu společnosti STEM/MARK se tato myšlenka nesetkala s přílišnou podporou. Až šest z deseti Čechů s ní nesouhlasí, přičemž každý třetí ji odmítá rázně. Naopak bezvýhradně by ji podpořilo jen 7 % z oslovených respondentů, a dalších 24 % by se k ní spíše přiklonilo.


Kolik to bude STÁT?

Ceny nadstandardů v jednotlivých nemocnicích najdou lidé nově na serveru Čekací doby.cz. Připlatit si na lehčí sádru, lepší oční čočku a některá očkování mohou pacienti od ledna, nyní si mohou porovnat také ceny. Server funguje od loňského listopadu, kdy začal nabízet přehledy čekacích dob na plánované operace. Ceníky nadstandardní péče jsou jedna z reformních novinek, zatím zahrnují 18 položek, ministerstvo zdravotnictví je chce rozšířit od příštího roku o dalších 70 položek.


ČEŠTÍ LÉKAŘI
mají další prvenství!

Náhrada srdce čerpadly, operace zlomeniny paty nebo operace tepen s pomocí robota. Tyto i mnohé další zákroky čeští lékaři provedli jako první na světě. Nyní si mohou připsat další prvenství. Jako první oční chirurg na světě provedl přednosta a primář zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka unikátní implantaci umělé rohovky pomocí nejnovějšího femtosekundového laseru. „Takzvaný Z6 laser disponuje unikátními vlastnostmi, které jej odlišují od jiných laserů využívaných v dnešní oční medicíně. Má nejjemnější pulzy ze všech v současné době vyráběných femtosekundových laserů pro operace očních vad,“ vysvětlil primář Stodůlka.


Jezte
VÍCE ČESNEKU!

Některé rostliny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, rozšiřují cévy, snižují krevní tlak a působí jako antioxidanty. Také zpomalují kornatění tepen (aterosklerózu), čímž usnadňují srdci práci a zároveň zlepšují i jeho zásobování kyslíkem. Mezi takové rostliny patří i obyčejný česnek. Obsahuje totiž látku zvanou allicin, která snižuje krevní tlak a vhodně upravuje poměr mezi HDL a LDL cholesterolem.


Společnost, které zakázala ČOI
UŽÍVAT ANALYZÁTOR KRVE BEZ KRVE,
se důrazně brání!

Klinika QMI Group se důrazně brání proti rozhodnutí České obchodní inspekce, která vydala společnosti zákaz užívání jednoho z přístrojů AMP, s jehož pomocí se provádí neinvazivní analýza celého organismu. Společnost vše označila za útok ze strany konkurence, k němuž byla ČOI zneužita. Podle jednatelky QMI Group Veroniky Trčkové je rozhodnutí inspekce zaujaté a založené na špatně provedených testech. Společnost zakoupila přístroj před rokem. „Pro naše ujištění jsme prováděli řadu srovnávacích testů na desítkách pacientů a dobrovolníků, které vždy prokázaly shodu vyšší než 97 procent,“ uvedla dále Trčková.


FOTO: Shutterstock