PRVENSTVÍ,
které netěší

Česká republika patří mezi státy Evropské unie k zemím s největším podílem obézních lidí v populaci. U žen ve věkové kategorii 65 až 74 let jich má dokonce vůbec nejvíc – obézní v této skupině obyvatelstva představují 35,9 procenta. Vyplynulo to z nedávno zveřejněných údajů Evropského statistického úřadu. Jako obézní statistikové brali lidi, u nichž index tělesné hmotnosti BMI překročil číslo 30.


BOJOVÉ POČÍTAČOVÉ HRY a mozek

Vědci, kteří pomocí magnetické rezonance pravidelně sledovali činnost mozku , zjistili, že už po týdnu hraní bojových počítačových her se ukazovalo méně aktivací v oblasti mozku, která je důležitá pro ovládání emocí a agresivního chování. Se závěry jsou ale vědci obezřetní. Hlavně proto, že kdykoliv se člověk učí cokoli nového, jsou na snímcích zmagnetické rezonance vidět nějaké změny. Výzkum proto neprokazuje, že hraní bojových her způsobuje změny chování! Vědecký tým také došel k závěru, že dopad hraní bojových her na mozek odeznívá, jakmile lidé s hrou skončí.


Pomůže jim
NÁRAMEK

První místo v českém kole mezinárodní soutěže o nejlepší aplikace satelitních navigačních systémů vyhrál přístroj v podobě náramkových hodinek, který dokáže detekovat epileptický záchvat, určit souřadnice postiženého a přivolat mu pomoc. Zařízení vyvinul tým Vladimíra Vejvody ze společnosti Princip, která soutěž vyhrála také v roce 2006 se satelitními mýtnými jednotkami, jež jsou nyní připraveny pro sériovou výrobu. Náramek-záchranář se nyní testuje ve spolupráci s dětskou neurologickou klinikou ve Fakultní nemocnici Motol.


KIWI lepší než jablko

Konzumace jednoho jablka denně určitě zdraví prospívá, ale kiwi je možná ještě lepší. Už tři kusy denně totiž dokážou snížit krevní tlak. Vyplývá to z nedávné studie, při níž vědci rozdělili účastníky na dvě skupiny. Ta první do svého jídelníčku přidala tři kiwi denně, druhá pojídala jedno jablko. Při přeměření tlaku po osmi týdnech se zjistilo, že pojídačům kiwi klesl systolický tlak v průměru o 3,6 milimetru rtuťového sloupce!


ROZHODUJE MATERIÁL,
nebo ne?

Lidé budou mít brzy možnost připlatit si i za nadstandardní kloubní náhrady. Ty by měly být kvalitnější než ty tradiční, jenže podle nejnovějších vědeckých studií tomu tak není. Podle vědecké studie zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal dražší kloubní náhrady ve skutečnosti nijak výrazněji nezlepšují ani kvalitu života nemocných, ani jejich schopnosti vykonávat každodenní aktivity. Některé studie dokonce naznačují, že moderní kloubní náhrady jsou spojeny s vyšší mírou následných operací, a to právě kvůli mechanickým komplikacím, jako jsou dislokace (posunutí) či uvolnění kloubu.


NĚKTERÉ NADSTANDARDY
jsou už jisté

V zatím schváleném seznamu je 18 nadstandardů – dva jsou oční čočky, devět lehčí sádry a sedm očkování. Odborná společnost očních lékařů také zveřejnila podrobnosti jednoho z prvních nadstandardů týkajícího se léčby šedého zákalu. Za lepší čočku platili dosud pacienti 8000 až 20 000 korun. Od začátku roku by měli dát o 3000 korun méně, které za ně uhradí zdravotní pojišťovna. Dosud totiž platili celou částku, nově doplatí jen rozdíl mezi úhradou a cenou čočky.


Další plus
PRO RYBY

Ryby patří k nejlepším zdrojům bílkovin, tvrdí vědci. Některé studie naznačují, že jsou dokonce ještě lepší než kuřecí nebo hovězí maso. Většina ryb má navíc nízký obsah tuku, a i když se najde výjimka, jedná se převážně o zdravý tuk. Navíc nenasycené mastné kyseliny omega-3, které se nacházejí v lososu, sledi a dalších tučných rybách, chrání před onemocněním srdce a dalšími chronickými onemocněními.


FOTO: Shutterstock