Umí odstranit nejen
DIOPTRIE!

Nejen pacienti z Česka, ale z celé střední Evropy mají poprvé k dispozici laser, který umí odstranit dioptrie (a to nejen při krátkozrakosti, dalekozrakosti, ale i při vetchozrakosti), ale také vyléčit šedý zákal či nejrůznější onemocnění rohovky. Kromě toho jej mohou využít i pacienti s velkým astigmatismem, pro které znamená modernější alternativu k výměně nitrooční čočky. Laser Femto LDV Z6 představuje ten nejšetrnější způsob léčby očních vad, který je v současné době k dispozici. „Je to úplně první femtosekundový laser na světě, který umožňuje laserový zákrok i pacientům s velmi zjizvenou rohovkou,“ tvrdí ředitel Evropské oční kliniky Lexum prof. MUDr. Martin Filipec, CSc.


JAK NA MODŘINY

K modřině lze přijít kdykoliv, ale odpomoci si od ní je už složitější. Jaké triky mají na modřiny odborníci? Několikrát denně přiložte na modřinu studené, ale maximálně na 10 minut a opakujte nejdříve po 20 minutách. Po dvou dnech střídavého chlazení můžete začít modřinu prohřívat, 3× denně si na 10 minut na ni přiložte nahřátou žínku. Druhý den po poranění můžete začít modřinu několikrát denně velmi jemně masírovat. A nezapomeňte ani na slunce – UV záření pomůže rozložit metabolity krevního barviva, čímž urychlí vyblednutí modřiny.


Co si zasít na zahrádce?
MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Tato léčivka s nádherně zářivými květy může zdobit vaše záhony až do pozdního podzimu. Ale nejen to. Využijete ji i jinak. Jistě znáte měsíčkovou mast, která se používá na drobná poranění a ekzémy. Květy měsíčku totiž obsahují látky, které účinkují proti bakteriím, a chrání tak proti infekci a zánětům. Pro přípravu domácí masti stačí čerstvé květy měsíčku ze zahrádky nadrobno nakrájet a rozmíchat v rozpuštěném vepřovém sádle.


Příběhy Z CUKRU

Přiblížit zdravým lidem život s cukrovkou a upozornit na nebezpečí nemoci, kterou v Česku trpí jeden milion lidí, má literární soutěž Příběhy z cukru. Z nejlepších příběhů a povídek vznikne posléze stejnojmenná kniha. Lidé mohou svá dílka posílat až do 10. října, do soutěže se mohou hlásit na www.rok1.cz. „Autorem se může stát každý, kdo má co k této nemoci říci, nemusí to být jen diabetik. Kdo nechce psát, může ve veřejném hlasování ohodnotit nejlepší příběh – anebo si jen číst, protože cukrovka jako životní příběh se může přihodit každému,“ uvedl šéf pořádající Diabetické asociace a přední český diabetolog profesor Milan Kvapil.


NÁHRADA
zubní skloviny?

Brněnští vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) spolupracují na vývoji ultratvrdého laku, který dokáže nahradit přírodní zubní sklovinu. Lak vytvoří na povrchu zubu ochrannou vrstvu. Ve stomatologii by mohl najít široké uplatnění. Přírodní sklovina se u trvalých zubů neobnovuje. Výzkum ultratvrdého laku odborníci představili na dni otevřených dveří Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně.


NEJVÍCE MÝTŮ okolo silikonu

Asi nejvíce mýtů a pověr stále koluje okolo prsou zvětšených silikonovými implantáty. Nepískají v letadle, lze se s nimi potápět a ani rozsáhlými studiemi nebyla prokázána souvislost mezi umělými vnadami a zvýšeným výskytem rakoviny prsu. A také navzdory některým předsudkům platí, že i s implantáty mohou ženy kojit dítě: „Řada mých pacientek kojila třeba i rok a půl,“ potvrzuje Zdeněk Pros, lékař z kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic. Silikony bez vady po výrobní stránce také samy o sobě prasknout nemohou! Jejich poškození může mít na svědomí jen velmi silný a prudký náraz, který současně deformuje hrudník (autonehoda) anebo průnik ostrého předmětu.


FOTO: Shutterstock