Chcete zhubnout?
PUSŤTE SI HOROR!

Při sledování filmového hororu člověk spálí tolik kalorií, kolik si vyžádá delší procházka. Vyplývá to ze studie westminsterské univerzity, v jejímž rámci vědci zjišťovali u deseti různých lidí, kolik vydají energie při sledování strašidelných filmů. Na základě měření tepu, spotřeby kyslíku a objemu vydechovaného oxidu uhličitého konstatovali, že při sledování hororu člověk vydá zhruba o třetinu víc energie, než kdyby byl v klidu. Nejlepšími spalovači kalorií jsou podle vědců filmy, které diváky nutí náhlými úleky málem vyletět z kůže, protože vyvolávají prudké zvýšení srdečního tepu.


NÁVRAT
k tradičním Vánocům

Vánoce patří k nejvíce prožívaným a připravovaným svátkům v roce a podle průzkumu agentury STEM/MARK je tráví až 96 procent Čechů v rodinném kruhu. Jen stěží si je představíme bez stromečku, cukroví, kapra, bramborového salátu, koled a svých nejbližších. Do českých rodin se také stále ve větší míře vrací tradiční pojetí vánočních svátků.
Rodiče totiž touží ukázat dětem, jak sami kdysi slavili Vánoce. Nostalgicky se navracejí k tradičním zvykům a symbolům a v mnoha případech začínají budovat své vlastní.


NEOBYČEJNÉ myšky

Čeští vědci pod vedením docenta Radislava Sedláčka z Ústavu molekulární genetiky vyvinuli červeně svítící laboratorní myši, které mohou významně pomoci při vývoji nových léků a nových postupů při léčbě kožních onemocnění. O myši, kterým po ozáření díky fluorescenčnímu proteinu červeně svítí pokožka, mají podle informací tiskového odboru Akademie věd zájem hlavně ve Spojených státech a v Kanadě.


Stačí dodržovat
HYGIENU!

Onemocnět v zaměstnání můžete docela snadno. Stačí, když vám kašlající kolega podá bez rozpaků telefonní sluchátko, do něhož před chvílí mluvil. Riziko představuje také společné užívání vybavení kanceláře, jako jsou mikrovlnné trouby, chladničky, kávovary, kopírky nebo třeba houbičky na mytí nádobí. Jak vyplývá ze zjištění společnosti Kimberly-Clark Professional, firmy, které motivují zaměstnance k dodržování hygienických zásad, mohou snížit riziko pracovních absencí kvůli onemocnění až o 45 procent!


Čtvrt milionu
MLADÝCH KUŘÁKŮ

Česko má čtvrt milionu kuřáků, kterým není ještě 18 let, a nemá přitom žádný systematický program, aby děti s kouřením nezačínaly. Alespoň to tvrdí lékařka Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Prevence a osvěta zůstávají podle ní na občanských sdruženích, ani školní programy nejsou dostatečné. Podle Králíkové je zásadní ochránit děti, aby se co nejméně setkávaly s cigaretami. K tomu by mohlo napomoci vyšší zdanění kuřiva nebo definitivní zákaz kouření v restauracích a na dalších veřejných místech.


DIAGNOSTIKA PLODU
z krve matky

Lékaři v olomoucké fakultní nemocnici nedávno zavedli novou diagnostickou metodu těhotných žen, kterou objevil uznávaný vědec Dennis Lo z univerzity v Hongkongu. Díky odběru krve z předloktí matky a její analýze v laboratoři zjistí genetický základ plodu bez nutnosti složitého odběru plodové vody nebo části placenty, jak se to dělo dosud. Zatím lékaři u plodu zjišťují Rh faktor a rozeznají i pohlaví plodu. V budoucnu by metoda mohla pomoci i s odhalením různých chorob včetně Downova syndromu.


FOTO: Shutterstock