PROČ NĚKOMU ZARŮSTÁ NEHET
a jinému ne?

Někdo trpí problémy se zarůstajícími nehty kvůli tvaru nehtů nebo dědičným dispozicím. Prevence je jediná: zastřihávat nehty na nohou do rovna. Nehet tak bude mít menší šanci k tomu, aby jeho ostrá hrana prořízla okolní kůžičku. Když už je však problém na světě, vyplatí se dojít za zkušenou pedikérkou. Ta vám nehet nejen ošetří, ale může i přidat rady, jak si s problémem příště poradit doma a jak o nohy celkově pečovat.


STERILIZACE místo antikoncepce

Podle nového zákona o sterilizaci, který platí od dubna, to již možné je. Ženy i muži starší 21 let si nyní mohou nechat tento nevratný zákrok provést, aniž by museli procházet složitým úředním martýriem a získat souhlas odborné komise jako doposud. Podle lékařů by se tak sterilizace mohla stát rozšířenější alternativou antikoncepce, jako je tomu i na Západě. „O zákrok nyní může zažádat každý občan starší 21 let, aniž by k tomu měl zdravotní důvod,“ říká gynekolog MUDr. Petr Kovář z Gynprenatalu. Lékař však musí žadatele poučit o výkonu samotném, o jeho nevratnosti, a také o možných rizicích.“


Operují s 3D brýlemi

Novou technologii zkoušejí lékaři na I. chirurgické klinice FN Olomouc při některých laparoskopických výkonech. Kamera uvnitř těla pacienta přenáší obraz operačního pole na monitor, na kterém jej lékaři s pomocí brýlí mohou sledovat reálněji. „Operatér i členové jeho týmu mají při výkonu nasazeny obdobné 3D brýle, jaké se používají například v kině. Díky nim lékaři na sále získají lepší představu o anatomických strukturách v operačním poli. Zvyšuje se tím přesnost a bezpečnost operace,“ popsal zkušenosti chirurgů přednosta kliniky doc. MUDr. Čestmír Neoral, CSc.


Ovzduší v Česku
OHROŽUJE PLODNOST

Znečištěné ovzduší v Česku podle vědců zhoršuje šanci párů na početí dítěte. Experti zkoumali ve studii například kvalitu spermií pražských strážníků a zjistili, že v zimě, kdy se topí, je výrazně horší než v jarních a letních měsících. Podle Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR vybrali strážníky kvůli tomu, že jako jedni zmála zaměstnanců tráví celou pracovní dobu venku. Další studie aměření podle něj ukázaly, že kvůli domácímu topení se zhoršuje v zimě ovzduší i v dříve čistých oblastech země.


PŘIROZENÝ POROD?
Je možný i po císařském řezu!

Přirozený porod není ani pro ženu po císařském řezu nebezpečnější, než kdyby se lékaři znovu uchýlili k tomuto zákroku. Ukázala to studie odborníků z Fakultní nemocnice Brno. Zkoumali soubor více než 24 000 porodů a hledali komplikace, které nastaly u žen po císařském řezu při dalších porodech. Nezjistili, že by počet komplikací byl vyšší než u opakovaných císařských řezů. Výsledky neovlivnilo ani to, jestli žena měla další dítě do dvou let od operace nebo později.


Extrémně obézní lidé
jsou DISKRIMINOVÁNI

Extrémně obézní lidé by se podle České obezitologické společnosti měli léčit v takzvaných XXL centrech. Vedle léčby obezity by jim tam odborníci poskytli péči i v dalších oborech medicíny, například v gynekologii, zubním lékařství nebo ortopedii. Novinářům to nedávno sdělil předseda společnosti profesor Martin Fried. Podle něj jsou totiž extrémně obézní diskriminováni. Když onemocní, nemocnice je nepřijme třeba proto, že na „těžké váhy“ není vybavena. XXL centra by tedy měla mít operační stoly, které unesou pacienty i 150, 200 či 300 kilogramů těžké, v čekárnách by byly židle s dostatečnou nosností a bez opěrek, výtahy by unesly více takových lidí. Bezbariérové a speciálně upravené by byly také koupelny a WC, popsal profesor.


FOTO: Shutterstock