Ve škole jen
ZDRAVÉ JÍDLO?

Školní jídelny dávají dětem málo ryb, luštěnin a mléka; děti totiž tyto potraviny nechtějí. Vyplývá to ze šetření České školní inspekce; odborníci proto volají po prohloubení výchovy o zdravém životním stylu. Petr Tláskal ze společnosti pro výživu proto doporučuje, aby se školní stravování stalo součástí výchovy ke zdraví. Odborníci také chtějí apelovat na ředitele, aby ve školách nenechávali instalovat automaty s cukrovinkami a limonádami.


NEBEZPEČNÍ řidiči!

Řidiče se špatným zrakem, kteří řídí bez brýlí, považuje naprostá většina šoférů (96 %) za nebezpečné. Přesto se v nedávném průzkumu DIRECT Pojišťovny více než pětina Čechů s předepsanými brýlemi přiznala, že občas jezdí bez nich! Jak z toho ven? Zlepšení současné situace vidí více než dvě třetiny (69 %) respondentů téhož průzkumu v zavedení pravidelných kontrol zraku. Pomohl by také viditelný záznam v řidičském průkazu o podmínce řízení s brýlemi, jak uvedla téměř polovina dotazovaných. Ten v nových průkazech totiž nenajdete.


KONEČNĚ DO SANDÁLKŮ
aneb Pravidla domácí pedikúry ve zkratce

Chcete-li se obout do sandálků s dobrým pocitem, nezapomeňte na domácí pedikúru. Jak si ji správně udělat? Nejprve nohám dopřejte lázeň s horkou vodou, která připraví pokožku na další ošetření. Koupel by měla trvat 10–15 minut. Zkuste si do vody kromě koupelové soli přidat také pár kapek citronu, který pomáhá změkčovat kůži. Poté nohy důkladně osušte imezi prsty, abyste snížili riziko vzniku plísní. Následně můžete začít s obrušováním zrohovatělé kůže. Nejvíce pozornosti věnujte patám, které jsou namáhány chůzí a dochází zde k častému zrohovatění kůže. Po úpravě pemzou nebo pilníkem můžeme nohy „dobrousit“ ještě peelingem. Bohatě vám k tomu postačí i ten tělový.


MAMOGRAFU se nebojte!

Odborníci na mamografické vyšetření prsů odmítli zprávy šířené na internetu, že mamografie může vyvolat rakovinu štítné žlázy, když není žena chráněna speciálním límcem. Zprávy kolují jako spam. Podle přednosty radiodiagnostické kliniky všeobecné fakultní nemocnice profesora Jana Daneše, který je zakladatelem českého screeningového programu, v ordinacích kvůli tomu vznikla zbytečná panika. „Jde o naprostý nesmysl a neodůvodnitelné šíření poplašné zprávy. Není žádná vědecky uznaná studie, která by ukázala vyšší výskyt nádorů štítné žlázy u žen po mamografickém vyšetření,“ zdůraznil profesor. Používání ochranného límce není podle něj nikde na světě v žádném z uznaných screeningových mamografických programů požadováno, a dokonce ani doporučováno.


Ministerstvo zdravotnictví plánuje
ZVÝŠENÍ NĚKTERÝCH POPLATKŮ

U lékaře by se mohlo místo nynějších 30 korun platit 50 korun. Za návštěvu u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát místo nynějších 30 korun i několik set. Podle dosavadních informací úřad ministra Leoše Hegera chystá také rozšíření nadstandardů, pokud ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. Do nadstandardů by mohly přibýt lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.


ZBAVTE SE kil

1. celonárodní motivační a zábavný projekt zdravého životního stylu je v plném proudu. Největší zájem o dobrou fyzickou kondici či o redukci váhy mají zřejmě obyvatelé Jihomoravského kraje. Tvoří totiž 16 procent ze všech registrovaných účastníků projektu. Následuje Praha s 12 a Středočeský kraj s 11 procenty. Přestože projekt je prioritně určen obyvatelům České republiky, mezi registrovanými je i přibližně jedno procento Slováků. Přihlásit se můžete na www.odlehcemezemekouli.cz zdarma. Rovněž bez poplatku zde máte k dispozici konzultace s odborníky na pohyb a výživu. S projektem Odlehčeme zeměkouli se můžete seznámit i přímo, a to v rámci roadshow 3. 6. v Liberci, 9. 6. vOstravě a 16. 6. v Praze.


FOTO: Shutterstock