DLOUHÉ SEZENÍ
je stejně riskantní jako kouření

Čím více hodin denně v práci sedíte, tím větší je pravděpodobnost, že si přivodíte některou z těch chorob, které zpravidla způsobuje kouření. Vědci totiž zjistili, že při dlouhodobém sezení přechází tělo do jakéhosi akumulačního režimu a přestává pracovat efektivně. Blahodárně naopak působí jakékoli povzbuzení krevního oběhu. Hodina cvičení denně ale nestačí. Doporučuje se proto vstávat od stolu, kdykoli je to možné.


PIVO za nic nemůže

Problémy s pivním břichem řeší muži na celém světě. Obvykle ale za tuto potíž může nejen pivo, ale celá řada dalších okolností. Především vysoký příjem kalorií. Lidé si mnohdy neuvědomují, že pivo obsahuje poměrně dost kalorií – třetinka piva jich má okolo 150. Po pivu navíc roste chuť k jídlu, a tak člověk v podstatě spořádá mnohem více jídla, než by si dopřál bez něj. Velmi důležitou roli při ukládání tuku v oblasti břicha hraje i sám alkohol. Větší konzumace jakéhokoliv alkoholu vede k ukládání tuku v oblasti břicha, a to z jednoho prostého důvodu.
Tím, že játra spalují alkohol, nemají už kapacitu spalovat tuk. Pokud člověk přijme více kalorií, než vydá, pak se všechny tyto přebytečné kalorie ukládají jako tuk. A jak se zbavit pivního břicha? Neexistuje jiný způsob než ten, že se člověk začne víc hýbat a omezí příjem kalorií!


NA NERVY
si dejte borůvky

Podle posledních výzkumů má lesní ovoce významné účinky i na lidskou psychiku. Například borůvky pomáhají chránit mozek proti vlivům stresu a flavonoidy v nich obsažené mohou zpomalit úpadek duševních schopností související se stárnutím.


Objeven
ELIXÍR MLÁDÍ

Američtí vědci mají lék, o kterém věří, že může zvrátit účinky předčasného stárnutí a prodlouží lidský život o více než deset let. Elixírem mládí se oficiálně nazývá rapamycin. Lék byl vyroben z chemikálie nalezené v půdě na Velikonočním ostrově, jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, nacházejícím se v Tichém oceánu tisíce kilometrů od pobřeží. Lékaři použili rapamycin u dětí trpících progerií, což je vzácné genetické onemocnění způsobující hyperzrychlené stárnutí. Na základě úspěšného pokusu začali uvažovat o širším využití nové látky. Rapamycin se už dnes používá k potlačení činnosti imunitního systému při transplantaci orgánů.


FOTO: Shutterstock