MEDEM nejen
proti zimní únavě

Pokud se cítíte vyčerpáni ze zimy nebo jste se ještě nevzpamatovali ze svátečního shonu, pak si dejte lžíci medu. Právě med totiž obsahuje velké množství fruktózy a glukózy, které se mění v játrech na glykogen. Tento zásobní energetický sacharid je pak využit při fyzické námaze. Med zároveň chrání tělo před infekcemi a napomáhá i činnosti mozku. Když si dáte lžíci medu před spaním, fruktóza zásobuje mozek během spánku energií. Mozek se tak lépe regeneruje a druhý den lépe funguje.


S DIETAMI
opatrně!

O tom, že výrazné diety a změny jídelníčku nesmějí podstupovat psychicky nemocní lidé, není pochyb. Omezení příjmu živin totiž může jejich stav výrazně zhoršit. Z nejnovější vědecké studie však vyplynulo, že dieta může být nebezpečná i pro psychiku relativně zdravého člověka. Extrémní změna jídelníčku a především bezsacharidová dieta totiž může vyvolat psychickou poruchu i u zdravého jedince.


Vynalezli „SUPERNUDLE“

Přední čeští odborníci v potravinářství přišli s objevem takzvaných proteinových nudlí na bázi bílkovin, které mohou významně přispět k racionální výživě a tím i snížení výskytu obezity v populaci. Nový druh potraviny podle odborníků může plně nahradit klasické těstoviny, ale jejich energetická hodnota je až 2,5krát nižší než u běžných těstovin. Proto jsou ideální při redukčních dietách, bezpečné pro diabetiky i osoby trpící vysokým cholesterolem. Neobsahují lepek, a jsou tedy vhodné i pro bezlepkovou dietu. Jejich základem je vaječný bílek obohacený o vlákninu. „Supernudle“ by se každou chvíli měly objevit i v českých obchodech!


MOZEK DOSPÍVÁ mnohem později!

Tvrdí se, že dospělými se stáváme v osmnácti, z biologického hlediska je to však až v jednadvaceti, kdy se definitivně zastavuje růst a končí bouřlivé zrání. Jenže podle neurologů není ani tehdy vývoj rozhodně u konce, například vývoj mozku je podle nich teprve v polovině. Nová vědecká studie neurologů tvrdí, že náš mozek plně dospívá až po čtyřicítce! Přitom ještě donedávna se mělo za to, že se lidský mozek přestává vyvíjet v raném dětství.


Hormony
NA MIGRÉNU?

Trpíte chronickými bolestmi hlavy a kromě silných analgetik vám nic nepomáhá? Pak pro vás mají američtí vědci nadějný tip – hormon lásky oxytocin. Polovina pacientů, kteří během jejich speciálního výzkumu dostávali oxytocin ve formě nosního spreje, uvedla, že bolesti u nich zeslábly na polovinu. Třetina z nich si dokonce pochvalovala, že po čtyřech hodinách se potíží zbavila úplně. I když léčba oxytocinem vypadá velmi nadějně, ve výzkumu je podle vědců ještě třeba pokračovat, protože studie se uskutečnila zatím jen na malém vzorku pacientů a dlouhodobé účinky nejsou jasné.


FOTO: Shutterstock